Anasayfa / Siyaset Haberleri / Silahlı Kuvvetler siyasete karışmamalı

Silahlı Kuvvetler siyasete karışmamalı

CHP’nin demokrasi raporu


Kılıçdaroğlu, CHP’nin ‘demokrasi’ raporunu açıkladı: Biz Silahlı Kuvvetler’in siviller tarafından denetiminde Meclis’in etkin bir rol üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Genelkurmay Başkanı düzenli aralıklarla TBMM’de Milli Savunma Komisyonu’na gelerek milletvekillerinin sorularını yanıtlamalı, hesap verebilir olmalı. Bu nedenle Genelkurmay Başkanları’nın yanı sıra MİT Müsteşarları ve Emniyet Genel Müdürleri de düzenli olarak Meclis’te hesap vermeli

ANKARA- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sabah köşe yazarlarıyla kahvaltıda bir araya geldi; “Eşit Yurttaş Özgür Toplum” başlığını verdiği Demokrasi Raporu’nu anlattı. Rapor, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Sencer Ayata ile Dr. Mehmet Karlı tarafından kaleme alındı. “Özgürlükçü demokrasi” temasına dayandırılan raporda, “klasik demokrasi”nin azınlıkta kalanların korunması ile eşit ve devredilmez haklara doğru evriminin altı çizildikten sonra kapsamlı bir AKP eleştirisi yapılıyor. “Milli İrade, Sivilleşme ve Demokrasi”, “Özgürlükçü Demokrasi”, “Parlamenter Demokrasi”, “Çoğulcu Demokrasi”, “Sosyal Demokrasi” altında toplanan raporun özeti şöyle:

* ADIMLAR ATILACAK: CHP değişimin partisidir. CHP büyük dönüşümlerin partisidir. CHP, ülke tarihindeki tüm diğer zor dönemlerde olduğu gibi ayağa kalkacak ve tarihi görevini yerine getirecektir. CHP, içinde bulunulan koşullar ve dönemin niteliği özgürlük için hangi adımların atılmasını zorunlu kılıyorsa, o adımları cesurca atacaktır.

* TSK SİYASETE KARIŞMAMALI: Özgürlükçü demokrasilerde kamusal kararların seçilmişler tarafından alınması esastır. Kuralların seçilmişler tarafından koyulması, yönetime seçilmişlerin hakim olması demokrasinin temel ilkesidir. Kendilerine verilen olanaklar ve yetkiler itibarı ile özel bir konumda bulunan askeri kuvvetler, polis, istihbarat birimleri gibi devlet kurumları, sivil otoritenin kontrolünde olmalı, siviller tarafından denetlenmelidir. CHP, halkın oyları ile seçilen parlamentonun ve hükümetin yetkilerinin, hukukun öngördüğü demokratik kural ve kurumlar dışında hiçbir güç tarafından fiilen sınırlandırılmasını kabul etmemiştir, etmeyecektir. CHP, bu anlayışla Silahlı Kuvvetlerin siyasete karışmasına karşı çıkmaktadır. Ordunun ne büyüklükte olması gerektiği, zorunlu askerliğin hangi şartlarda yapılacağı, askeri harcamaların büyüklüğü gibi konular, siviller tarafından karara bağlanmalıdır.

* 35. MADDE: CHP iktidarında askerlik süresi ilk aşamada 15 aydan 9 aya indirilecek, gerekli hazırlıkları takiben 6 aya çekilecektir. TSK daha profesyonel bir yapıya kavuşturulacaktır. CHP iktidarında, TSK İç Hizmet Kanunu’nun, hukuk mantığına aykırı bir şekilde darbeler için bahane olarak kullanılan, 35. maddesi değiştirilecektir. Değişiklik, AKP desteği olmadığı için gerçekleşmemiştir.
CHP mitinginde ilginç pankartlar
Foto galeri için tıklayın

* DENETİM ARTIRILACAK: Sivil-asker ilişkileri konusunda atılması gereken önemli adımlardan biri, Silahlı Kuvvetler üzerinde TBMM’nin denetim yetkisini artırmaktır. Sivil iradenin vücut bulduğu yer TBMM olduğuna göre, Meclis’in Silahlı Kuvvetlerin denetiminde etkin bir rol oynaması gerekir. Bu amaçla Genelkurmay Başkanı, birçok Batı ülkesinde olduğu gibi, düzenli aralıklarla TBMM’de Milli Savunma Komisyonu ile bir araya gelmeli ve milletvekillerin sorularını yanıtlamalıdır. TBMM’nin Silahlı Kuvvetler üzerinde yetkisinin artırılması sadece TSK açısından değil, polis ve istihbarat birimleri dahil tüm güvenlik bürokrasisi açısından geçerli olmalıdır. MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü gibi yetkililer düzenli olarak ilgili TBMM İhtisas Komisyonları’na bilgi ve hesap v

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir