Sezgin Tanrıkulu’nun açıklaması veto yedi

Sezgin Tanrıkulu’nun açıklaması veto yedi

CHP’de açıklama krizi
Tanrıkulu’nun açıklaması neden veto yedi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu’nun, 13 askerin şehit olduğu terör olayı sonrasında, önceki gün yaptığı “Kamuoyuna çağrı” başlıklı açıklaması, Genel Merkez tarafından “veto” yedi. Tanrıkulu, “Kim neden yaptı bilmiyorum, yapanlar herhalde bilgi verecektir” dedi.

VATAN

ANKARA- Diyarbakır’dan Perşembe günü gelen 13 şehit haberi, terörü, Türkiye gündeminin ilk sırasına yine oturturken, CHP’de ilginç bir olay yaşandı. Diyarbakır eski Baro Başkanı olan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, terör konusunda görüşlerinin yer aldığı bir açıklama kaleme aldı. Tanrıkulu’nun, Silvan’ da PKK’ lılarla girdikleri silahlı çatışmada şehit düşen 13 askerin arkasından yayımladığı ve “Tanrıkulu’ndan kamuoyuna çağrı” başlıklı açıklaması, CHP muhabirlerine mail yoluyla gönderildi. Bu mailden yaklaşık 10 dakika sonra CHP Genel Merkezi Basın Bürosundan aynı gazetecilere bir mail daha geldi. Genel Merkez’den gönderilen mailde, “Kısa süre önce bu mailden Sezgin Tanrıkulu adına yollanan mail iptal edilmiştir. Lütfen dikkate almayın” uyarısı yer aldı.

Nedenini bilmiyor

VATAN’ın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Sezgin Tanrıkulu, yazısının neden geri çekildiğine ilişkin bilgisi olmadığını, nedenini öğrenmek için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceğini belirtti. Tanrıkulu, “Olayın üzerine gitmedim. Kim, neden yaptı bilmiyorum. Yapanlar herhalde bana bilgi verecektir” dedi. CHP Genel Başkan Basın Danışmanı Baki Özilhan ise, VATAN’ın sorusu üzerine, “Sansür yok. Açıklama geri çekilmedi. Açıklama yenilenecekti, bir iletişim problemi yaşandı sanıyorum. Geri çekilse açıklama hiç yayınlanmazdı” açıklamasını yaptı. Olaydan İstanbul’da olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ise bilgisi bulunmadığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun haberinin olmadığı, Tanrıkulu’nun ise nedenini bilemediği “veto” nedeninin, açıklamadaki “50 bine varan can kaybı” ve “savaş ortamı içine düşüverdik” ifadeleri nedeniyle olmuş olabileceği CHP kulislerinde dillendiriliyor.

AKP, gelsin

hazırlıklarını anlatsın

CHP’in İnsan Hakları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın terör konusunda muhalefete yaptığı, “Hazırlıklarınızı yapın” çağrısına yanıt verdi. Tanrıkulu, “Sanki iktidar CHP… AKP hazırlıklarını yapıp gelsin, anlatsın, biz sözümüzü öyle söyleyelim” dedi. Tanrıkulu, BDP’nin de mutlaka Meclis’te olması gerektiğini kaydederek, “Hükümet inattan vazgeçip bir adım atmalıdır” dedi. n Kıvanç EL

{2}

Geri çekilen o açıklama: Savaşın diliyle konuşmaya başladık

Tanrıkulu ’nun CHP tarafından geri çekilen “çağrısı” şöyle: “Hepimizin başı sağ olsun. Bugünler tüm toplum için yas günleri. Çatışmayla iç içe yaşadığımız neredeyse 30. yıla giriyoruz. Ancak, çatışmalarda ölenlerin çoğu, 30 yaşını görmedi bile. Sadece çatışmayı görerek büyüyen, çatışmaktan başka bir alternatifi hayaline dahi getiremeyen, ancak neden çatışıldığını da bilemeyen, çatışmaya sürükleyen sebeplerden habersiz nesiller yetiştiriyoruz. Gelecek kuşaklara mirasımız bu olmamalı. Yakıp yıkmak ve öldürmekle, çeyrek yüzyılı aşkın zaman geçirdik ve bunun çözüm olmadığını gördük. Olsaydı, bugün 50 bine vardığı belgelenen can kaybı yaşanmazdı. Bir 30 yıl daha böyle geçebilir. Bu 50 bin kişi bugün aramızda olsaydı, bugün Türkiye çok farklı bir yer olabilirdi. Onları yitirmeseydik, çok daha farklı bir noktada olabilirdik. Gençlerimizi, geleceğimizi yitirdik, yitirmekteyiz. O nedenle, şimdi barışın dilini konuşmak mecburiyetindeyiz. Bu, boynumuzu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM