Anasayfa / Siyaset Haberleri / PKK MHP’yi övüyor MHP’de PKK’yı

PKK MHP’yi övüyor MHP’de PKK’yı

PKK’nın ajansı MHP’yi övüyor. MHP de onu övüyor. Her iki taraftan da AK Parti’ye karşı bir tavır var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut’un sorularını yanıtladı.

Van’dan yapılan canlı yayında Erdoğan, güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı. Kürt sorunu konusunda yola çıktıkları ilk günden beri adımlar attıklarını kaydeden Erdoğan, “Bizim kitabımızda ret, inkar, asimilasyon yok” dedi. Erdoğan, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in mağdur olduğunu ve dava açması gerektiğini söyledi. YGS ile ilgili protestoların medyada bir kişinin yaptığı yayınlarla yayıldığını bu kişinin de görevlendirildiğini öne süren Erdoğan, “Kopya yok, bir kişinin hakkı yenmedi. Yargı leyhte karar verdi” dedi. Erdoğan, internete sansürün de söz konusu olmadığını kaydetti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “davetiye” iddiaları ve “kaset” skandallarıyla ilgili soruları da yanıtladı.

Erdoğan: Bölgedeki Belediyeler ideolojik siyaset yapıyor

İSİM VERMEDEN ABBAS GÜÇLÜ’YE ÇIKIŞTI

Erdoğan isim vermeden Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü’yü sert bir dille eleştirdi. Başbakan Erdoğan, ‘O kişinin bu iş üzerindeki kampanyasını da söylüyorum. Mensubu olduğu yayın organında da köşesdinde de sürekli bu işi tahrik etti. Mahşeri vicdanda mahkum olacaklar. Gelecekte de bunlar bedelini çok ağır ödeyecekler.’ diye konuştu..

Van’da açıkladığı belgeler ve bugün gelinen noktadan bahsedelim. Özellikle Mem U Zin’den bahsettiniz…
Belgeler, daha çok Kürtçe yayınlar, kasetler ve en sonunda Mem U Zin adlı eser. Bunlardan birincisi Bağdat’ta Kürtçe olarak bastırılmış olan kitabın meni ve mevcutlarının toplatılması… İmza, Reis-i Cumhur, İsmet İnönü.

İkincisi Suriye’de yapılıp yurdumuza sokulan Kürtçe plağın menni. Bu da yine Bakanlar Kurulu’nun kararıyla. Reis-i Cumhur, İsmet İnönü.

Üçüncüsü Süleyman Haço tarafından yazılan ve Halep’te bastırılan modern Kürt edebiyatının yasak edilmesi ile alakalı. Yine Cumhurbaşkanı İsmet İnönü…

Dördüncü belge de Kürt, fukara hayır cemiyeti tarafından 1932 yılında El- Cezire’de bastırılan kitabın yurda sokulmasının yasak edilmesi. Reis-i Cumhur, İsmet İnönü.

Bütün bunların yanında bir diğeri de bugün gösterdiğim Ahmedi Hani tarafından yazılan İstanbul’da basılan Mem U Zin adlı kitabın dağıtımının yasak edilmesi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü.

Buna benzer onlarca belge var. En önemlisi Mem U Zin. Bizim dönemimize kadar yasaklı. Şimdi Kültür Bakanlığımız tarafından bastırdık.

Böyle”sakıncalı” bir eseri niye yayınladınız?
Böyle edebi bir eserin yasaklanması mümkün değil. Şu anda hem Kürtçe hem Türkçe hazırladık. Halkın yüzde 98-99’unun Müslüman olduğu ülkede ilmihaller de yasaklandı. Kılıçdaroğlu işine geldiği zaman yeni CHP işine geldiği zaman Atatürk’ün kurduğu partiyiz diyor. Belgeler ortada. Kürt kökenli vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bunun önün açan AK Parti oldu. CHP’nin koalisyona ortak olduğu yıllar oldu. En ufak bir ses çıkmadı. Bizim sözümüz vardı, bu yasakları kaldırarak bugünlere geldik. Bu süreci aynen devam ettireceğiz. Bunların Kürt sorunu deyip de gündeme getirdiği, bizim partimizi kurarken programımıza aldığımız… Adına ister Kürt sorunu, ister doğu sorunu diyin… O günden bugüne bu çalışmayı yapıyoruz. Biz o günden itibaren bu adımları attık ve peyderpey neticeleri aldık.

Kürt sorunu dendiği zaman ne ret var ne inkar var ne asimilasyon var AK Parti politikalarında. 60’a yakın Kürt milletvekilim var, Kürt bakan arkadaşlarım var.

Etnik, bölgesel, dinsel milliyetçiliğe karşı olduğumuzu yola çıkarken söyledik.

PKK’NIN AJANSI MHP’Yİ, MHP DE ONLARI ÖVÜYOR

Kandil’in yönettiği yayınlarda nefret Türkiye Cumhuriyeti devletine yöneltilirken şimdi AK Parti’ye yöneltiliyor. Bu s

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir