Anasayfa / Siyaset Haberleri / PKK Ergenekon’un Taşeronu mu

PKK Ergenekon’un Taşeronu mu

Haber bomba. Sabah’ın dünkü manşeti ‘Ergenekon dağa çıktı’.

İç sayfada, haberin başlığı ‘İşte Kirli Tezgâh’, üst başlık ‘Kuzey Irak’ta yapılan gizli görüşmeleri açıklıyoruz’; manşet altındaki başlık spot ise ‘PKK ile Ergenekon’un bazı isimleri arasında Kuzey Irak’ta geçtiğimiz mart ve nisanda iki görüşme yapıldığı öğrenildi.

Görüşmelerde seçim sürecini kilitleyecek eylemler ve seçmene baskı yapılması kararlaştırıldı’.

Şimdi de haberin can alıcı bölümünü okuyalım:

“… PKK teröristlerinin Türkiye’ye sızmalarında, ülke içinde ilerlemelerinde ve özellikle batı bölgelerinde yapılacak eylemler öncesinde lojistik açıdan desteklenmesi benimsendi.
PKK içindeki Ergenekoncu olarak bilinen Ankaralılar Grubu ile Ergenekon örgütü arasındaki görüşmelerin ilki 2 Mart’ta Kandil yakınlarındaki eski Zorgali Kampı’nda yapıldı. İkinci görüşme ise 4 Nisan’da Kuzey Irak Zap bölgesinde gerçekleşti. İddiaya göre ilk görüşmede Cemil Bayık ile Ergenekon örgütü adına, açık isimleri istihbarat birimlerinde olan ve bir dönem devletin önemli kademelerinde görev yapan N.Ç. ile M.S. isimli kişiler de yer aldı.”
Devam ediyoruz: “Görüşmelerde, seçimler öncesinde örgütün Türkiye’de kritik alanlarda eylem yapması, hassas bölgeler tespit edilmesi, bu amaçla 60-70 kişilik bir terörist grubunun Türkiye’ye sızması benimsendi. Eylem gruplarının 5 ile 7 kişiden oluşması sağlanırken Sinop-Boyabat ve Kastamonu saldırıları da bu şekilde gerçekleşti… Cemil Bayık liderliğindeki Ankaralılar Grubu’nun etkin isimleri arasında Ali Haydar Kaytan, Mustafa Karasu ve Duran Kalkan da yer alıyor…”
Haberin kaynağı? Yok. İmza var. İmza sahibi de haberin kaynağını ima bile etmiyor. Ancak, bu kadar hassas ve üstelik ayrıntılı bilgiye yer verilmesi, bu kadar önemli bir haberi, doğal bir gazetecilik işlevi olmanın ötesine taşırıyor. Kaynak, haberde yer alan bilgilere bakıldığında, bir ‘istihbarat’la ilgili.

PKK’nın iç yapısı İstihbarat kuruluşları kaynaklı haberlerde ben önce bir dururum. Zira, istihbarat kuruluşları, görev tanımları gereği, aynı zamanda, ‘dezenformasyon’ servisleridirler de. Onlardan çıkışlı haberlerin doğruluğunu hiçbir zaman bilmeniz mümkün değildir. Çünkü, amaçlıdır. Doğru da olsa, dezenformasyon için de üretilmiş olsa, bir amaca hizmet eder, ki bu anlaşılır bir şey.
Haberi dikkatle okuyunca, ‘dezenformasyon’ olmadığına, doğru olduğuna hükmettim.
Çünkü, PKK’nın iç yapısına, tarihçesine ve içinde ‘kim kimdir’ konusunda ve bunların eğilimlerinin ne olduğuna ilişkin bilgilerimiz, haberde okuduklarımı benim için ‘sürpriz nitelikte’ kılmadı.

Yaptırımı nerede?
Ne var ki, burada iki sorun var.İlki, devletin istihbarat kuruluşları, madem bu kadar ayrıntılı bilgiye, yani Kastamonu saldırısı ile hatta Uludere’de olan-bitenlerin ne, nasıl ve kimle irtibatlı olduğu konusuna vâkıflar, bunun yaptırımı nerede?
Bu, sadece Sabah’ın bir bomba haberi olarak bırakılacak ve üzerinde ‘PKK-Ergenekon’ spekülasyonuna imkân sağlamakla sınırlı tutulacak bir olay mı?
Madem ki, Bayık’la görüşenler, ‘açık isimleri istihbarat birimlerinde olan ve bir dönem devletin önemli kademelerinde görev yapan N.Ç. ile M.K. isimli kişiler’ ve madem ki bunların görüşme tarihleri bile bu kadar net; kim bunlar, adalete niçin teslim edilmediler, görüşmelerinin sonucu insanların öldürülmesine yol açtı ise yaptırım nerede? İkinci ve en az birincisi kadar sorunlu husus, PKK ile Ergenekon’un eşitlenmesi. Devletin bazı kademelerinde PKK’nın Ergenekon’un ‘taşeronu’ olduğuna dair yerleşik kanaat mevcut. Bu tür haberler, bu kanaati hem pekiştiriyor hem de meşrulaştırıyor.
Bu kanaat, daha sonra, bizzat Başbakan’ın ağzından ‘siyasi söylem’e dönüşüyor. Belli ki, söz konusu bilgileri haiz Başbakan, seçim kampanyalarının hararetiyle de PKK’yi, Ergenekon ile Ergenekon’u giderek CHP ile dahası PKK’yi MHP ile eşanlamlı kullanıyor. Ya da en azından bu isimleri yan yana diziyor.

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir