Partilerin Son Oy Oranları

Partilerin Son Oy Oranları

Saadet Partisi, Demokrat Parti, Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi ve HAS PARTİ çerçevesinde ele alınan ittifak çalışmalarında henüz bir mutabakata varılmış değil.

HAS PARTİ Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile BBP Lideri Yalçın Topçu böyle bir ittifak çatısı altında olmayacaklarını ve tek başına seçime gireceklerini deklare ettiler. SP, DP ve TP liderleri ise görüşmelerini sürdürüyor.

. Diğer taraftan, DSP ile HEPAR’ın başını çektiği sol ve ulusalcı kimlikteki partilerin de ittifak çalışması var. Periyodik olarak her ay yaptığımız siyasi gündem araştırmaları 12 Haziran seçimlerinin AK Parti, CHP, MHP ve bağımsız adaylar çevresinde şekilleneceğini ortaya koydu.

Mart 2011 araştırmamızda, halkın yeni bir siyasi ittifak ve oluşumlara nasıl baktığını sorguladık. Araştırmamıza katılan deneklerin yüzde 35,3’ü, Türkiye siyasetinde yeni bir oluşuma ihtiyaç duyulduğu düşüncesinde.

Bu sonuç, geniş katılımlı güçlü bir seçim ittifakının, yüzde 10’luk seçim barajını aşma sorunu yaşamayacağı anlamına gelebilir. Fakat, ittifak isteyen seçmenin öncelikli oy tercihleri ele alındığında ise AK Parti, CHP ve MHP’nin büyük oranlarda oy kaybetmediği görülüyor

Bu sonuçlar, uzun süredir yapılan ve neticelendirilmeyen ittifak görüşmelerinin, seçmenin oy tercihlerini etkilemediğini ortaya koyuyor.

EN ŞANSLI GÖRÜLEN LİDERLER:
Araştırmamıza konu olan siyasi liderlere halkın seçimlerde ne kadar şans verdiği de dikkat çeken diğer bir konu. Bu kategoride en şanslı görülen lider HASPARTİ Genel Başkanı Numan Kurtulmuş.

Merkez sağda “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan sonraki dönemin yeni lideri hatta Başbakanı” olarak tanımlanan Kurtulmuş’a olan bu yaklaşım araştırmamızın sonuçlarıyla da örtüşüyor.

Halkın yüzde 42,4’ü yeni siyasi liderler arasında en şanslı olarak Kurtulmuş’u görürken, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da başarılı olacağına inanılan ikinci lider olarak göze çarpıyor.

Sol siyaset adına en şanlı görülen lider ise DSP Genel Başkanı Masum Türker. CHP’deki Kılıçdaroğlu rüzgarından sonra büyük oranda dağılan partisini ayakta tutmaya başaran Türker’in rakiplerine göre şans oranı yüzde 7,3.

BU PAZAR SEÇİM OLSA KİM NE KADAR OY ALIR

Andy-Ar’ın periyodik olarak her ay yaptığı siyasi gündem araştırmasında devamlı yükselişte olan AK Parti’de Mart ayında 0,6 puanlık bir düşüş yaşanırken, CHP’nin ise aynı puan aralığında yükselişe geçmiş durumda. Referandumdan sonra yüzde 10’luk seçim barajının sınırlarına düşen MHP ise Mart ayında 0,8’lik bir yükselişle oylarını 11,2’ye çıkarmış durumda.

{3}

Mart ayında en büyük düşüşün yaşandığı parti ise yüzde 1’lik oranla BDP. Numan Kurtulmuş’un Kasım ayında kurduğu HASPARTİ ise seçim öncesinde halkın gündemine aldığı olan parti olarak dikkat çekiyor. Şubat ayı araştırmamızda oyu 0,9 çıkan HASPARTİ bir aylık sürede oranını yüzde 120 artırarak 2,1’e yükseldi.

SEÇİM BARAJI %5 OLSA TABLO NASIL OLURDU

Bir artış yaşanmaması dikkat çekiyor. Araştırmamızın en dikkat çeken sonuçları ise seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi halinde seçmenin oy tercihinde nasıl bir değişim olacağıdır.

Eğer seçim barajı yüzde 5’e indirilirse, mevcut araştırmamıza göre AK Parti yüzde 8.5, CHP yüzde 5,3, MHP yüzde 2,6 oy kaybına uğruyor.

{4}

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM