Pakistan’da Erdoğan’a Haberal Ricası

Pakistan’da Erdoğan’a Haberal Ricası

Pakistan’ın ünlü doktoru tarafından Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal’ın serbest bırakılması için yazılan mektupta Başbakan Erdoğan’a seslenildi.
HURRIYET
Mektubu dünyaca ünlü doktor Adibul Hasan Rizvi (üstte) kaleme aldı
CHP’nin Ergenekon tutuklusu milletvekili Prof. Mehmet Haberal için Başbakan Erdoğan’a çağrı.
Çağrı, Haberal’ın kurucu başkanı olduğu Ortadoğu Organ Nakli Derneği (MESOT)’a bağlı olan Pakistan Organ Nakli Derneği’nden geldi.
Ülkenin dünyaca ünlü doktoru Adibul Hasan Rizvi tarafından kaleme alınan mektupta, Haberal’ın serbest bırakılması istendi ve Başbakan Erdoğan’a, “Sayın Ekselansları, bunu insanlık adına mütevazı bir istek olarak görünüz” dendi.
Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil’in haberine göre, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’nin daveti üzerine Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına katılmak üzere Pakistan’da bulunan Başbakan Erdoğan’a açık mektup gönderildi.
Pakistan’ın dünyaca ünlü doktoru Adibul Hasan Rizvi tarafından yazılan mektupta, Haberal’ın kurucu başkanı olduğu Ortadoğu Organ Nakli Derneği (MESOT)’a bağlı bir dernek olarak, Ortadoğu’da organ naklinin halk arasında etik olarak yaygınlaştırılmasında olağanüstü katkıları olan Haberal’ın insan haklarının ihlal edildiğini düşündükleri belirtildi.
Mektupta şu ifadeler kullanıldı: 
“Kardeş ülke Türkiye, adalet, hakşinaslık ve kuvvetli demokrasi geleneklerine sahip bir ülkedir. Türkiye’de ameliyat ettiği binlerce organ nakli hastası Profesör Haberal’ın bakımından mahrum bırakılmıştır. Uluslararası Organ Nakli Derneği (ITS)’nin konsey üyesi olarak, MESOT bölgesini temsil eden Haberal, meslektaşlarımızın büyük saygısını kazanmıştır. Prof. Haberal, bölgede ilk organ naklini gerçekleştirerek onur kaynağımız olmuştur. SIUT (Sindh Institute of Urology and Transplantation) olarak Haberal’ın arkadaşı ve destekçileriyiz.
Sayın Ekselansları, bunu insanlık adına mütevazı bir istek olarak görünüz. Ülkenizin yönetim işlerine karışmak istemiyoruz, ancak 20 yıldır bildiğimiz Profesör Haberal’ın organ sorunu yaşayan çok ağır hastaları tedavi eden büyük bir doktor olduğuna ve özgürlüğüne en kısa zamanda kavuşması gerektiğine inanıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM