Anasayfa / Siyaset Haberleri / ÖSYM’de Çakma Bakan Krizi

ÖSYM’de Çakma Bakan Krizi

Günlerdir Ankara gündemini meşgul eden ‘bir bakanın ÖSYM’yi arayıp yeğeninin uygun yere yerleştirilmesini istediği’ iddiasının arkasındaki sır perdesi aydınlandı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı dün Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı iddiada sözü edilen bakanın kendisi olduğunu, ancak e-postayı kendisinin atmadığını açıklarken, Radikal yazışmaların izini sürdü.

Kendini Bakan Hayati Yazıcı’nın danışmanı olarak tanıtan bir kişi 23 Eylül 2010’da göreve başlayan ÖSYM Başkanı Ali Demir’i 25 Ekim 2010’da arayarak göreve gelmesinden dolayı tebrik etti. “İletişim ve gerekmesi durumunda bu mail’den Sayın Bakan’a ulaşabilirsiniz” diyerek hayati_yaziciankara@hotmail.com adresini verdi. İddiaya göre Demir de telefon görüşmesinden 1 gün sonra bir e-posta yazarak göreve yeni başladığını hatırlattı ve ‘destek’ istedi. Demir’in e-postasına aynı gün yanıt geldi. Yanıtta, Hayati Yazıcı yeğeni için torpil istedi. Ancak torpilin işe mi, sınavda uygun bir yere mi yerleştirme olduğu öğrenilemedi.

YÖK yetkilileri olayı doğrulayarak şu bilgiyi aktardı: “26 Ekim 2010 tarihinde ÖSYM Başkanımız, Sayın Yazıcı’ya hitaben ‘Yenilendirme çalışmalarımıza verdiğiniz katkılardan dolayı çok teşekkür ederiz’ ifadelerinin yer aldığı bir mesaj atmış. Bu mesajın hemen ardından, Sayın Demir’i arayan kişi karşılık olarak, ‘Bu arada benim bir yeğenim var, onu uygun bir yere yerleştirirseniz seviniriz’ içeriğinde bir yanıt yazmış. Demir, YÖK Başkanımıza gelerek, konuya ilişkin bilgi verdi. YÖK Başkanı mesajın içeriğini öğrenince ‘Ciddiye alma’ dedi.”

ÖSYM kaynakları da e-posta trafiğini doğruladılar. Ancak yetkililerin verdiği bilgiye göre ÖSYM Başkanı torpil e-postasını “gayri ciddi” buldu ve mesajla ilgili YÖK Başkanı Özcan’a bilgi verdi, Özcan da kendisine “Ciddiye alma” dedi. Ali Demir e-postayı sildi ve şahsın isteğine ilişkin bir işlem yapılmadı. Ancak ÖSYM‘nin 7 ay boyunca “gayri ciddi” bulduğu e-postayla ilgili önceki gün suç duyurusunda bulunduğu dikkat çekti.

Ali Demir ilk değil

Türkiye “telefonla işletme” olayı ile ilk defa Selçuk Parsadan’ın dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i dolandırması ile tanışmıştı. Parsadan, Aralık 1995 seçimlerinden önce emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un adını kullanarak örtülü ödenekten 5 bin 500 lira almıştı.

Yazıcı: O bakan benim, ama o mail benim değil
Devlet Bakanı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı “Bir bakan ÖSYM Başkanı Ali Demir’den torpil istedi” iddiasında sözü edilen bakanın kendisi olduğunu doğruladı. Ancak söz konusu e-postayı kendisinin yazmadığını, o adresin de kendisine ait olmadığını açıkladı. Yazıcı’nın makamından yapılan yazılı açıklamada Yazıcı’ya ait veya Yazıcı tarafından kullanılan böyle bir e-posta adresi bulunmadığı vurgulandı ve “Sayın Bakan böyle bir talepte bulunmamıştır.

Böyle bir talepte bulunmayı dahi aklının ucundan geçirmeyecek kadar devlet işleyişini bilen bir kişidir. Sayın Bakan’ın yeğeni de bulunmamaktadır. Sayın Yazıcı, bu yönde bir bilginin kendisine ulaşmasının hemen ardından, 10 Mayıs 2010’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur” denildi.

Kılıçdaroğlu’na öfke Açıklamada ayrıca, “Yazıcı’nın, konunun takipçisi olacağının, siyasi amaçlarla kullanıldığı açık olan bu sahtekârlığı açığa çıkarmak için hukuksal bütün yolları kullanacağının bilinmesini isteriz” ifadesi kullanıldı. ANKARA/RADİKAL
{2}

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir