Anasayfa / Siyaset Haberleri / OPERASYONA DEVAM!

OPERASYONA DEVAM!

“Libya’da Operasyona Devam” Kararı
Londra Toplantısı’nda, Kaddafi’nin sivilleri hedef alan saldırıları sona erinceye kadar askeri operasyonların sürdürülmesi kararı alındı.


 Londra Konferansı’ndan, Libya’ya yönelik askeri operasyonlara “devam” kararı çıktı.
Konferansta ayrıca, en kısa sürede bir “Libya Temas Grubu” oluşturulması ve grubun ilk toplantısını Katar’da yapması da kararlaştırdı.
Libya’ya ilişkin son durum, İngiltere’nin başkenti Londra’da masaya yatırıldı.
Londra Konferansı’na, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yaklaşık 40 ülkeden temsilcilerin yanı sıra, NATO, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği’nden yetkililer de katıldı.
Operasyonlar Sürecek
Konferans sonunda basına açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, sivil nüfusa yönelik şiddeti engellemeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler kararı gereğince, Libya’daki Kaddafi rejimini hedef alan askeri operasyonların süreceğini açıkladı.
Temas Grubu Kurulacak
Uluslararası toplum temsilcileri, Libya’ya yönelik politik çabaları yönlendirecek bir temas grubu kurulması konusunda da anlaştı.
Grup, ilk toplantısını mümkün olan en kısa süre içinde Katar’da yapacak.
Yaptırımlar
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Libya’ya yönelik yaptırımların artırılması konusunda diplomatların karara vardığını da açıkladı.
Yaptırımlar konusunda ayrıntı vermeyen İngiltere Dışişleri Bakanı, olası yaptırımların Birleşmiş Milletler ve bölgesel örgütlerce izlenebileceğini kaydetti.
Hague, toplantıda Libyalı muhalifleri silahlandırma konusunun ise görüşülmediğini belirtti.
Öte yandan İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libya lideri Kaddafi’nin ülkesinden ayrılması konusunda katılımcıların görüş birliği içinde olduğunu ve Kaddafi ile ailesini kabul edecek bir ülke aradıklarını açıkladı.


 

Çok Okunan Haber

EZBERLER,KLİŞELER, PARADİGMALAR DEĞİŞİYOR!

Mirza Turgut yazdı Siyasetçi, sivil toplum ve meslek örgütleri yöneticilerinin tamamının zihin haritaları, soğuk savaşın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir