Anasayfa / Siyaset Haberleri / Öcalan serbest bırakılsın çağrısı

Öcalan serbest bırakılsın çağrısı

BDP sözcülerinin geçtiğimiz aylarda çok tartışılan ‘Öcalan’a ev hapsi’ talebi, bir adım daha ileri giderek ‘Öcalan serbest bırakılsın’ noktasına geldi. ‘Barışın Sesi’ adlı parti yayın organında ‘Taleplerimiz- Acil Demokrasi- Hemen Şimdi’ başlığı altında şu talepler sıralandı:

– Kürt kimliğini de tanıyan demokratik bir anayasanın hazırlanması, 4 Türkiye genelinde merkezin yetkilerini sınırlayan yerinde yönetim sisteminin geliştirilmesi, 4 Kürt halkının demokratik siyasal iradesinin tanınması ve öz yönetim hakkının verilmesi, – Kürt kültürü önündeki tüm engellerin kaldırılması, ifade ve basın-yayın özgürlüğünün sağlanması.
– Kürdistan’da polis gücü, özel tim vb. özel savaş birimlerinin geri çekilmesi, köy koruculuğu sisteminin dağıtılması, Kürtlerin öz savunma güçleriyle kendi iç güvenliğini sağlaması,
– Kürt halk önderi Abdullah Öcalan dahil tüm siyasi hükümlü ve tutukluların serbest bırakılması,
– Tüm etnik topluluk ve inançların, özgürlüklerinin anayasal güvence altına alınması,
– Son 30 yılda yürütülen savaşta yaşanan kirli olayların ve cinayetlerin aydınlatılması için Adalet ve Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması,
– Köyleri yakılan yurttaşların geri dönüşlerinin sağlanması, zararlarının tazmin edilmesi.
– Ekonomik dengesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin azaltılması için ayrımcı politikalara son verilmesi, yatırımlarda Kürdistan’a öncelik tanınması.

AKŞAM

{2}

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir