Anasayfa / Siyaset Haberleri / Obama’dan açıklama.

Obama’dan açıklama.

‘Arap Baharı’ durdurulamaz
ABD Başkanı Obama İslam dünyasına seslendi. Değişim sürecinin yıllar alacağını savunan Obama, ‘Artık kimse değişime ‘hayır’ diyemeyecek. Bölge halkına şiddet uygulanmasına karşıyız’ dedi
Arap ülkelerindeki halk ayaklanmalarına geç destek vermekle suçlanan ABD Başkanı Barack Obama, dün Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yönelik yaptığı konuşmada, bölgede Amerika’nın yeni stratejisinin ana hatlarını çizdi. ABD Başkanı Obama İslam dünyasına seslendi: Değişim süreci yıllar alacak ama artık kimse değişime ‘hayır’ diyemeyecek. Ancak kendi stratejilerimizi Arap dünyasının çıkarlarına rağmen değiştiremeyeceğimizi de gördük. Bölge halkına şiddet uygulanmasına karşıyız’ dedi. Suriye’deki rejime mesaj gönderen Obama, ‘Esad, ülkesinde ya geçişi sağlayacak ya da iktidarı terkedecek’ diye konuştu.Obama tarihi konuşmasını yapmadan önce Mısır ve Tunus’a yönelik açıklayacağı ekonomik paketin detayları dünya basınına sızdı. Berlin Duvarı’nın 1989’da yıkılmasından sonra Doğu Bloku ülkelerine yapılan ekonomik yardımın benzeri, ‘Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerde de uygulanacak. Bu çerçevede ABD Başkanı Barack Obama ilk aşamada Mısır’ın 1 milyar dolar borcunu silerek jest yaptı. ABD ayrıca, ilk aşamada Mısır’a 1 milyar dolar yardım da daha bulunacak. Obama bu yardımların Mısır’ın altyapı çalışmalarına gitmesini ve ülkedeki işsizliğe çare bulunması için kullanılmasını talep edecek. Son kamuoyu araştırmalarına göre, İslam dünyasındaki imajı dibe vuran ABD Başkanı Barack Obama, önümüzdeki hafta yapılacak G-8 zirvesinde başta Mısır ve Tunus olmak üzere demokrasiye geçiş çabası içinde olan Arap ülkelerine ekonomik yardım yapılmasını gündeme getirecek.  Obama, Arap ülkelerine ekonomik yardım paketi için ayrıca IMF ve Dünya Bankası’nın da kapılarını çalacak.  İçeriği önceden basına sızan konuşmada Obama’nın Yemen ve Bahreyn gibi otoriter rejimlere reform konusunda baskı yapması bekleniyor.
SURİYE’YE SOPA ÜRDÜN’E HAVUÇ
ABD Başkanı’nın geçtiğimiz hafta Ürdün Kralı Abdullah’la görüşmesinde bu ülkeye ekonomik yardımda bulunma sözüne vermesi çelişki olarak yorumlandı. Obama, birçok Arap ülkesindeki halk ayaklanmalarını cesaretlendirici yönde açıklama yaparken, Ürdün’deki demokrasi kıpırdanmalarına karşı duyarsız kaldı. ABD Başkanı Obama, İslam dünyasına yönelik konuşmasında Filistin ve İsrail sorununa değinerek, tarafların yeniden masaya dönmesi çağrısında bulundu.
ABD’nin zamanlaması yanlış
El Kaide lideri Usama Bin Ladin’in öldürülmesinden birkaç hafta sonra Beyaz Saray’da, Arap dünyasına yönelik yeni bir başlangıç yapma anının geldiği kanısı yaygın ancak uzmanlar öyle düşünmüyor. ABD”de  Tufts Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi Profesörü Vali Nasır: Obama, Arap devrimlerinin hız kaybettiği bir dönemde Arap dünyasına sesleniyor. Libya, Suriye, Yemen ve Bahreyn’deki diktatör rejimlerin iktidarı devretmeyecekleri çok açık. Bu yönetimlerin hiçbiri Mısır’ın gittiği yolu seçmedi. Bu da büyük düş kırıklığına yol açtı. Ortadoğu uzmanı Rabert Danin de, bölgede hem Araplar hem de İsraillilerde büyük bir düş kırıklığı yaşandığını belirterek, ‘ABD sürekli bir takım ilkelerden, prensiplerden bahsediyor ama gerçekte bunların hiçbirini uygulamıyor’ dedi. Independent gazetesi yazarı Robert Fisk’e göre de Obama’nın, Müslümanların kalbini kazanması İsrail’e koşulsuz desteği bırakmasından geçiyor.
Suriye’den ABD’ye kınama
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve 6 üst düzey yetkilisine yönelik yaptırım kararı alan ABD’yi kınadı. Resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Suriyeli bir yetkili, yaptırım kararını, ABD’nin bölgedeki planlarının bir parçası olarak nitelendirdi. Obama’nın yaptırım kararının, İsrail’in bölgedeki çıkarlarına hizmet ettiğini savunan Suriyeli yetkili, ”Bu karar, Suriye içinde yaşanan kışkırtmalara yardımcı olacaktır’ dedi. Suriyeli yetkili, söz konusu kararların, Suriye’de devam eden reform sürecini durduramayacağını da vurguladı. Suriye devlet televizyonunun haberinde de ABD’nin yap

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir