Anasayfa / Siyaset Haberleri / Müslüman Yetişmesinler diye Kürt Çocukları yakacaklardı

Müslüman Yetişmesinler diye Kürt Çocukları yakacaklardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ın Cizre ilçesinde imam-hatip lisesi öğrencilerinin kaldığı yurdun PKK sempatizanlarınca ateşe verilip çocukların diri diri yakılmak istenmesine sert tepki gösterdi.

Önceki gün Eskişehir mitinginin ardından uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, “Cizre’de bizzat Kürtlerin çocukları sırf Müslüman olarak yetişmesin diye diri diri yakmaya kalkıyorlar.” değerlendirmesini yaptı. Sandık güvenliği konusunda yasal düzenleme yapıldığını hatırlatan Başbakan, “Ancak vatandaşlarımızın gözünü korkutmak için ve beslendikleri terörün devam ettiğini göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Cizre’de imam-hatip öğrencilerinin kaldığı yurda molotofkokteyli ile saldırdılar. 13-14 yaşındaki çocukları yakarak öldürmek istediler. Maalesef yanarak yaralananlar oldu. Bir tanesini ambulans uçakla Ankara’ya getirdik.” diye konuştu.

AK Parti lideri, geçtiğimiz günlerde yaşanan İstanbul Etiler’deki bombalı saldırıya da değindi. “8 tane vatandaşımız yaralandı. Bir hanım kardeşimizin ayağını maalesef kesmek zorunda kaldılar.” hatırlatmasını yaptı. Terör örgütünün saldırılarından partisinin de fazlasıyla nasibini aldığına dikkat çekti. Arkasından, eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a tepki göstererek, “Çıkıyor, sıkılmadan, ‘Ne oldu, ortada ne var ki?..’ diyebiliyor. Sırtınızı bunlara dayamışsınız. Terörün gölgesinde siyaset yapıyorsunuz. Benim, ‘tek din, tek dil’ dediğimi söylüyor. Ben hiçbir yerde böyle bir şey söylemedim. Bir kere biz daha yola çıkarken dine dayalı siyaset yapmayacağımızı açık olarak ifade ettik. Herkesin anadilde konuşma hakkı olduğunu söyledik. Ama ‘tek bayrak’ dedik.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözü BDP’nin ‘alternatif cuma namazı’ eylemlerine getirerek, “Şimdi de camilere el attılar. Cuma ne zamandan beri resmi idi ki şimdi sivilleşiyor? Zaten daha önce Kürtlerin Müslüman olmadığını, Zerdüşt dininden olduğunu iddia ediyorlardı. Güya daha sonra Türkler, kılıç zoru ile Müslüman yapmışlar. Hatta Öcalan’ın peygamber olduğunu bile iddia ettiler.” şeklinde konuştu.

BDP, KÜRTLERİN TEMSİLCİSİ OLAMAZ

“BDP kesinlikle Kürt halkının temsilcisi olamaz.” görüşünü savunan Erdoğan, “Onlar istismar peşindeler. Bunlara destek vermek, teröre destek vermektir. Bunların kesinlikle muhatap alınmaması gerekir. Ben daha önce medya yöneticilerine, bunlara prim verilmemesini söyledim. Siz kalkar bunları ekrana çıkarırsanız, karşınıza alıp onların arzu ettiği yönde sorular sorup propagandaları için şahane zemin hazırlarsanız bizim işimizi zorlaştırırsınız. Medya kendi arasında konsensüs sağlamalı ve bunlara tavır almalıdır.” yaklaşımını sergiledi. Başbakan, CHP’nin Hakkâri mitingini bir kez daha eleştirirken, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaşananlara sesini çıkarmamasını dikkatlere sundu.

Ayrıca bütün partilerin AK Parti karşısında ittifak etmiş durumda olduğunu söyledi. “Doğu ve Güneydoğu’da CHP ve BDP, AK Parti’ye karşı işbirliği içindeler. Batıda ise MHP ve CHP işbirliği yapıyor.” dedi. Buna rağmen milletin kedilerine teveccühünün günden güne arttığını ifade ederek Hatay ve Eskişehir mitinglerindeki manzarayı örnek gösterdi. Bu çerçevede, sahil şeridindeki mitinglerde gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyetini de dile getirdi: “Muğla muhteşemdi. Denizli öyle… İzmir’de çok farklı bir seçim dönemi geçiriyoruz ve muazzam ilgi var. Hele Antalya… Kandırıldıklarını anlamışlar. CHP’li başkan vaat ettiklerinden hiçbirini yerine getirmemiş. Hep bize dert yanıyorlar. “Her eve süt dağıtacağız” demişlerdi. Topu topu 500 eve vermişler, kahvaltı demişlerdi, iki okula dağıtıyorlarmış. Elektrik, su, doğalgaz hep bedava olacaktı. Seçim afişleri var. Hiçbirini yerine getiremediler.”

Bunun gibi BDP’nin de Doğu ve Güneydoğu’daki durumundan pek memnun olmadığını öne sürdü. “Seçimden önce bazı BDP’li bağımsız adaylar çekilebilir.” derken, “Çünkü bu gidişle bekledikleri sonucu alam

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir