MHP’li Erkeklerin Eşleri MHP’ye Oy Vermiyor

MHP’li Erkeklerin Eşleri MHP’ye Oy Vermiyor

Kasetler üzerinden yapılan “özel hayat” veya “genel ahlak” tartışmalarına girmeyeceğim. Ama kasetlerde deşifre edilen “İslam ve sağ seçmene ait” düşünce ve görüşler, MHP’nin “İla-yi Kelimetullah’tan” “Türk İslam ülküsünden” uzak, “ulusalcı” siyaset anlayışının itirafıdır aslında…

Ayşe KEŞİR

Magazini seven siyaset ve medya, MHP’nin, bu içerik sapmasını ne yazık ki gündem yapamadı.

Diğer yandan, referandum sürecinde, CHP ve BDP ile aynı kampanyanın içinde yer alması ve bugünkü seçim kampanyasında CHP’nin güçlü olduğu yerde CHP, MHP’nin güçlü olduğu yerde MHP’ye destek veren ortaklıklarla, MHP artık “milliyetçi, muhafazakar” çizgiden daha çok “ulusalcı” çizgiye yaklaşmakta olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

 “Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuz, ruhsuz beden ceset olur” söylemi kendini gerçekleştirdi ve İslam’dan uzaklaşan söylemlerle MHP siyasetine, sadece beden (ceset) üzerinden yapılan, ulusalcı anlayış hâkim oldu.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ve ekibinin ayrılma süreciyle başlayan ayrışma, bu son seçimlerde daha da belirginleşti.

İslami söylemden sapma sonucu, dindar milliyetçiler ve (eskimeyen) ülkücülerden bazıları, daha önce ANAP’ta olduğu gibi bugünde BBP, AK Parti başta olmak üzere farklı partilerde siyaset yaparken, bazıları da siyaseten uzak bağımsız kalmayı tercih etmektedir.

Teşbihte hata olmaz. Nasıl ki sadece BDP, Kürtlerin partisi değilse artık sadece MHP de, Türk milliyetçilerinin, ülkücülerin partisi değildir.

MHP kadınların gücünü hala keşfedemedi.

Erdoğan’ın Beyoğlu belediye başkanlığı adaylığı süresinde keşfettiği kadın gücü, bugün Ak Parti ile tarihi bir süreç yaşamaktadır. CHP’nin “eks Genel Başkanı” Baykal, bir dönem Erdoğan’a yönelttiği eleştirilerinin birinde “Seni Kadın Kolları bile kurtaramayacak” demişti.

Ak Parti, 2 milyon kadın üye ile belde, ilçe ve il teşkilatlarında 350 bin aktif kadın örgütüyle, çalışmalarını açık ara önde sürdürüyor.

Referandum sonrası yapılan bir araştırmanın, cinsiyet analizinde, kadınların %50.1’i, erkeklerin ise %43.3’nün Ak Parti’ye oy verecek olması kadın örgütünün gücünü açıkça ortaya koymaktadır. Bir başka okuma ile kadınların %7’si kocaları başka partiye oy verse de Ak Parti’ye oy vermektedir.

 

CHP geç de olsa, kadın iş gücünü siyasete dahil etti.

 

CHP, Kılıçdaroğlu ile girdiği yeni döneminde, kadınların siyasetteki gücünü fark etti. Kampanyanın son düzlüğünde de olsa, özellikle sivil toplumda yetişmiş insan kaynağını, parti kadın kollarına davet ederek, güçlü olduğu illerde kadınları aktif hale getirdi.

MHP ise Kadın Kolları teşkilatı bulunmasına rağmen, müstafi Genel Başkan Yardımcılarından birinin (araştırmalara istinaden) itiraf ettiği gibi hala “erkek partisidir” ve MHP’lilerin “eşleri dahi partiye oy vermemektedir”.

MHP, hem ulusalcı söylemleri ile artık eski MHP olmadığından hem de siyasetin en büyük insan kaynaklarından biri olan kadının siyasetteki gücüne hakkıyla yer veremediğinden dolayı kan kaybediyor.

Ne kasetler, ne istifa furyası…

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM