Anasayfa / Siyaset Haberleri / MHP Başkanlığı için Muhtemel 5 Aday

MHP Başkanlığı için Muhtemel 5 Aday

Bahçeli, parti baraj altında kalırsa istifa edecek ve MHP’yi kongreye götürecek. Barajı aşarsa da olağanüstü kongre toplayıp olası genel başkan adaylarıyla hesaplaşacak. En güçlü aday Mansur Yavaş.

Kaset skandallarıyla sarsılan MHP’de, önceki gün 6 parti yöneticisinin daha istifa etmesiyle toplam sayı 10’a ulaşırken, 16 kişilik başkanlık Divanı’nda Bahçeli ile birlikte sadece 7 isim kaldı. Tehdit mektuplarında istifası istenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ise seçime kadar direnmeyi planladığı ancak şimdiden lider adaylarının ortaya çıktığı öğrenildi. Bahçeli sonrasının en güçlü adayı ise Mansur Yavaş.  
İstifalar YSK’ya gitmedi

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici’nin görüntüsünü internet üzerinden verince MHP’de hareketli saatler yaşandı. Ekici’nin istifasının ardından görüntülerinin çıkmasından endişe eden Genel Sekreter Cihan Paçacı ile Genel Başkan Yardımcıları Deniz Bölükbaşı, Osman Çakır, Ümit Şafak ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak hem partideki görevlerinden, hem de milletvekili adaylığından istifa etti. Ancak 6 ismin adaylıktan çekildiğine ilişkin istifa dilekçelerinin YSK’ya gönderilmediği öğrenildi. Bu isimlerin yerine seçimlerde bir alt sırada yer alan aday yer alacak. Ancak dilekçeler 12 Haziran’dan önce YSK’ya ulaşmazsa, hepsi seçilebilecek sırada olan kaseti çıkan isimler milletvekili mazbatalarını alabilecek. İstifaların ardından MHP Genel Merkezi sessizliğe gömülürken, farkıülkücülük grubunun 6 istifayı yeterli bulmadığı, Bahçeli’nin istifasını sağlamak için yayınlarına devam edeceği iddia edildi. MHP kulislerinde ise Bahçeli’nin istifaya direneceği, seçim sonrasına kadar mevcut kadrolarla devam edeceği belirtilirken, seçimden sonra kongreyi toplayarak parti yönetimini yeniden şekillendireceği ifade ediliyor.

Kongreyi öne çekebilir

Parti kulislerinde Bahçeli’nin seçim sonuçlarına göre istifayı da gündemine aldığı, partinin baraj altında kalması halinde istifa ederek partiyi kongreye götürmesi, partinin barajın üzerinde oy sonucu alması halinde ise olağanüstü kongreyi toplayarak karşısına çıkan adaylara ve yönetime talip olanlarla yarışa girmesi bekleniyor. MHP’de Bahçeli sonrası için ismi geçenler arasında Oktay Vural, Faruk Bal gibi kurmayları yanında son dönemde partiden uzak duran Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş gibi isimlerin aday olması bekleniyor.

Yine Genel Başkan Bahçeli’nin partiye getirerek aday gösterdiği Ümit Özdağ, Koray Aydın gibi isimlerin de kongrede aday olabilecekleri konuşuluyor. Öte yandan kaset görüntüleri sonrasında görevlerinden ayrılan ve milletvekili adaylıklarından çekilen MHP’lilerin isim ve fotoğrafları partinin internet sitesinden ve milletvekilleri listesinden de çıkarıldı. STAR ANKARA

Baraj mücadelesi veren MHP’yi zayıflatır

Türkİye’de genel seçimlere az bir süre kala yaşanan MHP’de art arda yaşanan istifalar, dünya basınında da geniş yer buldu. İngiliz BBC, MHP lideri Bahçeli’nin “Ellerinde ne varsa yayınlasınlar” restinin ardından “farklıulkuculer’ grubunun daha önce duyurduğu 6 isimden ilkine ait kaseti yayınladığı kaydedildi. New York Times gazetesi de bu istifaların yüzde 10 barajını geçmeye çalışan MHP’yi ciddi anlamda zayıflatabileceğini yazdı. Haberde MHP’den dört milletvekilinin de, kendilerini “ultra milliyetçi” olarak tanımlayan bir grubun video yayınlaması nedeniyle istifa ettiği belirtildi. El Cezire de istifaların seçimi etkileyecek boyutta olduğunu belirtti. 

Okyanus ötesi, TESEV ve TÜSİAD’a çattı 

Kaset depremiyle sarsılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli propaganda çalışmalarınıa dün Burdur, Isparta ve Antalya ile sürdürdü. Bahçeli, mitinglerinde “Başbakan’ın çırakl

Çok Okunan Haber

BU FOTO TARTIŞILIYOR

Erdoğan yanlısı basın Ecevit – Clinton toplantısında Ecevit’e çok yüklenmişlerdi. Halbuku foto azizliği idi. tıpkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir