Anasayfa / Siyaset Haberleri / Mersin’in Bozo’su Ertuğrul Kürkçü

Mersin’in Bozo’su Ertuğrul Kürkçü


‘Kürkçü rüzgarı’ 11 milletvekili çıkaracak olan Mersin’de MHP’nin 4, Ak Parti ve CHP’nin ise 3’er milletvekili çıkaracağı tahminleri öne çıkıyor. BDP’nin desteklediği ‘Bozo’ lakaplı Ertuğrul Kürkçü’nün büyük şansı olduğunu ise üç parti de kabul etmiş görünüyor

Mersin, liman ve serbest bölgenin getirdiği ticaret hacmi, tarımsal alanları ile ekonomik potansiyeli güçlü ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya aday bir şehir. Ancak bu potansiyeli hayata geçirecek ekonomik ve toplumsal politikalar bir türlü hayata geçirilemiyor. Göçlerle büyüyen ve işsizliğin en önemli sorun olduğu şehir, Türkiye’nin en zengin etnik, dini ve kültürel çoğunluğuna sahip kentlerinden biri.

Arap, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Hıristiyan (aktif 2 kilise var) kimliklerinin bir araya geldiği bu metropol kentte, seçmenlerin siyasi tercihleri de ekonomik, siyasal, sosyal etkenlerin karmaşıklığında şekilleniyor. AKP’nin Mersin’deki en önemli sıkıntısı işsizlik sorunu. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın liste başı aday olması da olumsuz etkiyi gidermeye yönelik. Kürt oylarını korumayı ve MHP tabanından oy almayı hedeflemek gibi zor bir seçim stratejisi yürüten Çağlayan’ın, bir yerde Kürt olduğu vurgusunu öne çıkarırken başka bir yerde ülkücü geçmişine atıfta bulunması dikkat çekiyor. Çağlayan’ın MESİAD Başkanı’yla tartışması, gazetecileri azarlaması, bir korumasını herkesin önünde kovması gergin bir kampanya yürüttüğünün işaretleri olarak algılanıyor. AKP’nin seçim döneminde milliyetçi söylem benimsemesi de Kürt seçmenler üzerinde olumsuz bir etki yaratmış. Yeniden aday gösterilmeyen Mersin Milletvekili Ali Er’in Başbakan’ın mitingine katılmaması, önemli etki alanına sahip bir isim olarak MHP’yi işaret ettiği yolundaki söylentileri artırıyor. İlçelerde güçlü olan MHP ise kaset olayından etkilenmemiş görünüyor. Kent merkezine nüfuz etmekte sıkıntı yaşayan MHP yine de AKP’den ekonomik nedenlerle uzaklaşan sağ seçmen için adres olabilmek istiyor. Kürt göçmen nüfusa duyulan tepki de MHP’yi güçlendiren bir etken.

Mersin’in Bozo’su

TKP dışındaki tüm solun destek verdiği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun adayı Ertuğrul Kürkçü’nün kampanyası en canlı kampanya olarak dikkat çekiyor. 2007’-de Orhan Miroğlu’nun sadece 300 oyla kaybetmiş olması da BDP açısından Mersin’i olmazsa olmaz kılıyor. Sadece BDP seçmeninin değil, CHP’ye oy verebilecek sosyalistlere, Alevilere ve daha önce AKP’ye oy vermiş Kürtlere de ulaştıklarını düşünen Blok’çular, en az yüzde 10 oyla seçilmeyi hedefliyor.

Seçmen, 2007’de 12 vekili AKP, CHP ve MHP arasında eşit paylaştırmıştı. Bu seçimde 11 vekil çıkaracak olan Mersin’de, Kürkçü’-nün seçileceğini 3 parti de kabul etmiş durumda. Üç parti de 5’i garantilediğini iddia ediyor. Ancak manzara önceki yıllarda olduğu gibi başa baş geçecek olan yarış sonunda MHP’nin birinci olabileceğini gösteriyor. Bu durumda MHP’nin 4, CHP ve AKP’nin ise 3’er vekil çıkarabileceği tahmini öne çıkıyor.

Mersinlilerin “Bozo” (sarışın) ismini taktığı Kürkçü, bu kelimenin bir anlamının da “tuttuğunu koparan” anlamına geldiğini söylüyor. Konuştuğumuz Kürkçü, BDP ve solun buluştuğu blok çalışmasına özel bir önem atfediyor: “Mersin 1979’da İstanbul ve İzmir ’de 1 Mayıs yasaklanınca 1 Mayıs’ın kutlandığı il olmuştu. Yani o tarihlerde 3. büyük muhalefet merkeziydi. Blok ve seçim münasebetiyle yeniden o günlere dönüş var. Blok iki partiyi çok rahatsız ediyor. AKP, Kürt oylarının anayurduna dönmesinden rahatsız. CHP ise blokun sosyalist kanadına, Aleviler ve eski sosyalistlerden gelen desteği kıskanıyor. Tabii, bir çiçekle yaz gelmez. Bu olumlu bir adım ama Türkiye’nin tamamında böyle bir hava esmesi gerekir. Ben bunun başlangıcı olarak görüyorum.”

AKP, Kürkçü’nün sosyalist olmasının inançlı Kürt seçmenden ters tepeceğini umut ettiğini saklamıyor. Kürkçü ise “Seçmenden kimliğimi hiç saklamadım. Benim kendileri gibi biri olmadığı

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir