Mehmet Şandır: MHP’nin ikna edileceğini düşünenin aklına şaşarım

Mehmet Şandır: MHP’nin ikna edileceğini düşünenin aklına şaşarım

Başbakan Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na, “MHP’yi ikna edin” sözlerine yanıt MHP Grup Başkanvekili Şandır’dan geldi. Şandır, “MHP, milleti bölmek isteyenlere karşı Kuvayı Milliye’dir” dedi.

VVATAN
ANKARA – Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunu üzerine görüşmesinin ardından gözler MHP’ye çevrildi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır CHP liderinin önerilerinin Öcalan’ın önerileriyle bire bir aynı olduğunu ileri sürdü. Şandır, “Kılıçdaroğlu akan kanın durması için komisyon kuracağına terörle mücadeleye destek versin. Ama Atatürk’ün partisi CHP ve CHP’liler Kılıçdaroğlu gibi düşünmeyecektir” ifadesini kullandı. Şandır, gündemi VATAN’a değerlendirdi:
– Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinde “MHP’yi ikna edin” dedi. İkna olur musunuz?
MHP’nin görüşleri ilk günden beri çok açık ve nettir. Yıkım projesine destek verilmesi konusunda MHP’nin ikna edilmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir şeye kimsenin teşebbüs etmemesi lazım. Etnik bölücülük konusunda MHP endişelerinde haklı çıkmıştır; herkes MHP’nin fikriyle ikna olmalıdır. PKK ile müzakere yapmaya MHP’yi ikna etmek bu ülkeyi bölmeye ikna etmek demektir. Buna razı olmayacağımızı herkes bilmeli. Sayın Başbakan bunu çok iyi biliyor. Başlattığı açılım politikalarının MHP’nin, Sayın Bahçeli’nin duvarından geri döndüğünü biliyor. O nedenle yeni CHP’nin niyetlendiği, heveslendiği bu “PKK sözcülüğüne, yıkım proje taşeronluğuna” çok fazla şans verdiğini zannetmiyorum. Basına yansıdığı kadarıyla “MHP ikna edilmeli” demiş. Bana göre Sayın Kılıçdaroğlu’nu “dipsiz kuyulara” atmış. Ben MHP’nin ikna edilebileceğini aklına getirenlerin aklına şaşarım. Bunu söylemek MHP’ye hakarettir. Biz bu milletin birliğinin siyasetini yapıyoruz. Birliğimiz parçalandığı taktirde uluslararası projelerin ayaklarının altında kalırız.

– Kılıçdaroğlu’nun yine de önümüzdeki hafta randevu isteyeceği söyleniyor. Cevap hayır mı olacak?
Cevap, bugünden hatta dünden ‘Hayır”. Sayın Genel Başkanımız, naziktir, misafirperverdir, uzlaşmaya açık bir insandır. Ama milletin birliği üzerinde kumar oynayan hiç kimseyle müzakereye açık değiliz. Kapımız da açık değil, elimizi de uzatmayız. O nedenle Kılıçdaroğlu da başkaları da böyle bir umuda kapılmasınlar.

– CHP’nin önerilerinin Öcalan’ın önerileriyle bire bir aynı olduğunu mu iddia ediyorsunuz ?
Evet. Öcalan’ın 2009 yılındaki 156 sayfalık yol haritası 10 madde. CHP’nin yol haritası da 10 madde. Öcalan’ın çözüm için önerdiklerini sayın Kılıçdaroğlu da önermiş. Aslında CHP’nin demek istemiyorum. Çünkü CHP köklü bir siyasi partidir. “Sayın Kılıçdaroğlu ve çevresindeki yeni CHP’nin yöneticileri” diyelim, Öcalan’ın demokratik çözüm olarak önerdiği yol haritasının kısaltılmış halini öneriyorlar. Bu önermede iki husus var: Biri ‘Akil Adamlar Komisyonu’ diğeri Toplumsal Mutabakat Komisyonu. Bunun aslı Hakikatleri Araştırma Komisyonudur. Ve bu iki komisyon bir ülkenin bölünüp, parçalanması için isyan edenlerin eylemini uluslararası platforma çekebilmek veya bu türlü bölücülük hareketlerine, uluslararası korumayı meşru hale getirebilmek için kurulan profesyonel kuruluşlardır.
– Yani CHP’nin komisyon adımı bölgeyi olası bir uluslararası müdahaleye açık hale getirebilir mi?
Gayet tabii. İki komisyon da ayrılıkçı, bölücü faaliyetlere karşı bir ülkeye uluslararası müdahalenin aracıdır. Dünyanın hemen her bölgesinde bu böyle olmuştur. PKK o yüzden bun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM