Anasayfa / Siyaset Haberleri / Liderlerin imajları

Liderlerin imajları

Ahmet Hakan liderlerin özelliklerini 3 başlık altında değerlendirerek çarpıcı eleştiriler yaptı. İşte o yazı:

TAYYİP ERDOĞAN:

–  Hitabet: Sesini düşürdüğünde gayet iyi ama fazla bağırıyor. Bir de anlatırken 7 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatıyor. Bu da ahalinin zekasını küçümsediği sonucunu doğurabilir ki hafazanallah!
–  Kılık kıyafet: Klasikten şaşıp yeni denemelere yelken açarsan ya yükselirsin ya düşersin. Klasikte gayet iyi… Ama sıra yeni denemelere gelince işin rengi değişiyor. En iyisi açık kahverengi ve kareli diyeyim, gerisini söylemeyeyim.
–  Beden dili: Özgüveni arttıkça beden dili de oturdu. “Kostak yürüyüş”, neredeyse onun malı haline geldi. Konuşmasına uyum sağlasın diye sadece ellerini değil bütün bir vücudunu gayet dengeli bir şekilde kullanıyor.
* * *

KEMAL KILIÇDAROĞLU:

–  Hitabet: Ses tonu iyi… Meydanları dalgalandırmaya başladı. Tek kusuru şu: Bir manifesto ortaya koyacakmış gibi yapıp o manifestoyu ortaya koyamamak… Bunu da başarırsa “oldu” bilin.
–  Kılık kıyafet: Okuldan çıkınca boynundaki kravatı çıkarıp cebine koyup özgürlüğe doğru yelken açan lise talebesi gibi giyiniyor… Allah’tan havalar ısındı da yakalı kazaklardan vazgeçti.
–  Beden dili: Yakından gözlemledim, en az 8 farklı selam verme biçimi var. Şu kadarını söyleyeyim: Türbanlılar için özel bir selam bile geliştirmiş. Konuşurken bazen ellerini ne yapacağını bilemiyor ama hiç sorun değil, çünkü bu onu sempatik kılıyor.
* * *

DEVLET BAHÇELİ:

–  Hitabet: Gözlerini sabit bir noktaya dikip sıfır mimiksiz konuşmalarıyla etkili olması mümkün değildi ama Allah’tan “pesküvit” imdadına yetişti. Böylece hiç beklemediği anda, hiç beklemediği yerden bir “sempati” halesi oluşturdu.
–  Kılık kıyafet: Tekdüze ama tertipli… İddiasız ama uyumlu… Renksiz ama ağır başlı… Hani eskiden “varsın yamalı olsun ama temiz olsun” yaklaşımı vardı ya… Kıyafetleri bende hep o yaklaşımı çağrıştırıyor.
–  Beden dili: Beden dili üzerine hüküm verebilmek için her şeyden önce bir beden diline sahip olması gerekir ama kendisinin ne yazık ki bu türden bir dili yok. Tabii eğer konuşurken hiç kıpırdamadan mimiksiz bir şekilde durup bazen sadece ellerinden birini havaya kaldırması, bedenin dili sayılmayacaksa…

Hürriyet

{2}

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir