Anasayfa / Siyaset Haberleri / LİBYA’DA SON DURUM

LİBYA’DA SON DURUM

Koalisyon güçleri muhaliflere yaradı
Libya’da 17 Şubattan beri devam eden iç karışıklık Kaddafi yanlıları ve muhalifler arasından şehirlerin durmadan el değişmesiyle 40.cı gününe girdi. 10 gündür koalisyon güçlerinin Kaddafi’ye ait tankları vurması Kaddafi askerlerinin gücünü kırınca muhalif güçleri karşı atağa geçerek Ecdebiye’nin ardından petrol kenti Brega’yı da ele geçirdi.


SAAT: 17:48 LİBYA HÜKÜMETİ MİSRATA’DA ATEŞKES İLAN ETTİ
Libya Dışişleri Bakanlığı, isyancıların bir kısmında kontrolü ele geçirdiği Misrata’da ateşkes ilan etti.


Resmi haber ajansı Jana’da yer alan haberde “Dışişleri Bakanlığı, terörle mücadele birliklerinin terör çıkaran gruplara ateşe etmeyi durdurduğunu bildirdi” denildi.


Haberde Misrata’da şu an güvenlik ve sükunet hakim olduğu belirtilirken, kamu servislerinin de halka hizmet verebilmek için iyileşme çalışmalarına başladığı aktarıldı. Bakanlığın, Misrata’daki ateşkese bağlı olunduğunu vurguladığı kaydedildi.


SAAT: 16:09 MUHALİFLER MİSRATA’NIN BİR BÖLÜMÜNÜN KONTROLÜNÜ KAYBETTİ
Libya’da muhaliflerin, ülkenin üçüncü büyük kenti olan Misrata’nın bir bölümünün kontrolünü kaybettiği bildirildi.


Adının açıklanmasını istemeyen muhaliflerin sözcüsü, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, kentin bir bölümünün kontrolünün, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklere geçtiğini söyledi.
Trablus yönetimi de Misrata’nın “kurtarıldığını” açıklarken, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.


SAAT: 13:42 KADDAFİ’YE BAĞLI BİRLİKLER MİSRATA’YI BOMBALIYOR
Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklerin, Misrata kentini bombaladığı bildirildi.
Muhaliflerin sözcülerinden biri, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, birliklerin kenti bombaladığını, keskin nişancıların da evlerin çatılarında olduğunu söyledi.


Bir diğer muhalif sözcü de El Arabiya televizyonuna, kentte Kaddafi’ye bağlı güçlerle muhalifler arasındaki çatışmalarda 8 kişinin öldüğü, en az 24 kişinin yaralandığı açıklamasını yaptı.


SAAT: 12:30 LİBYA AJANSI JANA: “SEBHA KENTİ SABAHA KARŞI BOMBALANDI”
Libya’nın güneyindeki Sebha kentinin sabaha karşı NATO’ya bağlı güçler tarafından bombalandığı bildirildi.


Resmi Libya ajansı Jana’nın haberinde, “Haçlı ve sömürgeci” güçlerin bombardımanında, pazartesi günü sabaha karşı Sebha kentinde yerleşim yerlerinin hedef alındığı, bazı evlerin yıkıldığı belirtildi.


Haberde, ambülanslar ve itfaiye ekiplerinin, bombalanan bölgelere gittiği belirtilirken, Sağlık Bakanlığı kaynaklarının, bu bölgelerde aralarında sivillerin de bulunduğu yaralananlar olduğunu söyledikleri kaydedildi.


SAAT: 07:06 “SİRTE ELE GEÇİRİLDİ”
Libya’da muhaliflerin bir sözcüsü, Muammar Kaddafi’nin memleketi Sirte’yi ele geçirdiklerini açıkladı.
Bu açıklamayı bağımsız kaynaklarca henüz doğrulama olanağı bulunmuyor.


SAAT: 02:02 HÜKÜMETE GÖRE, MUHALİFLER “BARIŞ KONVOYU”NA SALDIRDI
Libya hükümeti, Bingazi kentine doğru giden bir “barış konvoyu”nun muhaliflerin saldırısına uğradığını ve saldırıda 29 kişinin yaralandığını ileri sürdü.


Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, saldırının muhaliflerin kontrolünde olan ülkenin doğusundaki Bin Cavad yakınlarında düzenlendiğini söyledi.


Saldırı bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanamazken muhaliflerden de herhangi bir açıklama yapılmadı.


Bir aşiretin ileri gelenlerinden Muhammed Şerif’in, önceki günlerde, uzlaşma görüşmelerinin başlatılması amacıyla sembolik bir süreç çerçevesinde hükümet adına bazı kişileri bölgeye davet ettiği kaydediliyor.


{2}

Çok Okunan Haber

EZBERLER,KLİŞELER, PARADİGMALAR DEĞİŞİYOR!

Mirza Turgut yazdı Siyasetçi, sivil toplum ve meslek örgütleri yöneticilerinin tamamının zihin haritaları, soğuk savaşın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir