Anasayfa / Siyaset Haberleri / Kürtler var ve haksızlığa uğradılar

Kürtler var ve haksızlığa uğradılar

Bakan Ergün: Kürtleri inkâr sorunu bitti. Kürt var ve haksızlığa uğradı. Geçmişte acayip kaba yöntemler denendiği için bir yere varamadık.
‘Kürt var ve haksızlığa uradı’

NEŞE KARANFİL – YURDAGÜL ŞİMŞEK

Radikal’in Ankara Bürosu’nu ziyaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı ve AKP’nin Kocaeli adayı Nihat Ergün, Güneydoğu Anadolu’da gerilimi tırmandıran olayları değerlendirirken kendilerinin ‘Kürtleri inkâr sorunu’na son verdiklerini belirterek “Türkiye’de Kürtlere ‘Sen varsın ve haksızlığa uğradın, senin hakların da var’ denildi” dedi.

Asker ne yapacak?

Ergün, 12 PKK’lının öldürülmesi ve sonrasında yaşanan olaylar için “15 Haziran’a kadar çatışmasız bir ortam denilmesine rağmen, terörist sızmalar ve birtakım eylemler yapıldı. Bunlara karşı güvenlik güçleri ne yapacak yani? Siz böyle bir sızma, eylem planı, aktivite, karakola saldırı ve benzeri şeyler yapmadığınız zaman güvenlik güçleri gidip kendi kendine ‘Bugün kimseyi vurmadık, arayıp da vuralım’ diye uğraşmıyor” diye konuştu.

Ergün, PKK’nın bir kanadının BDP’nin oylarını arttırmak amacıyla TSK’ya karşı eylem planlıyor olabileceği yorumunu yaptı.

Kürt sorunu bitti mi?

Başbakan’ın tartışma yaratan “Kürt sorunu bitti” açıklamasını da değerlendiren Ergün, sorunun karşılarına ‘Kürtleri inkâr ve asimilasyon politikaları sorunu’ olarak çıktığını belirterek bugün Türkiye’de Kürtleri inkâr ve asimilasyon sorunu kalmadığını söyledi. Ergün, Türkiye’de siyaseten bir iktidar partisinin Kürtlere “Sen varsın ve haksızlığa uğradın, senin hakların da var” dediğini belirtti.

Zaman ve sabır gerekli

Ergün, sorunun varlığını kabul ettikten sonra ‘sorunun yokluğu’ üzerinden inşa edilmiş politika ve uygulamaların da bir bir kaldırıldığını, bu çerçevede dilini konuşma, Kürtçe isim, Kürtçe şarkı, Kürtçe TV, gazete kitap gibi yasakların kaldırıldığını, bu tür politikaların tamamına son verdiklerini vurguladı.

Ergün, şöyle konuştu: “Ama bu inkâr ve asimilasyon politikaları öyle bir manzara koydu ki önümüze; terörize olmuş, dışarı taşmış, başka ülkelerin ve istihbarat servislerinin el atabildiği, politik amaçlar için kullanılan kontrolü, çözülmesi zor, karmaşık bir hale gelmiş. Bu yeni başlayan bir sorun olsa tedavisi kolay olur. Hapı vardır verirsin, 15 gün istirahat, güle güle. Şimdi hapı yok.”

Ergün sorunun çözümü için zamana ve sabra ihtiyaç olduğunu, herkesin birbirine bu zamanı tanıması gerektiğini belirtti.

‘Devlet yanlış yapmamalı’

“Siz iyi niyetli bir adım atıyorsunuz, hem o yapının içinden sorunun çözülmesini istemeyenler hem de onun dışından sorun devam etsin isteyenler provoke edebiliyorlar. Çözümün bir inceliğe, zarafete ihtiyacı olduğunu herkesin görmesi lazım. Çok acayip kaba yöntemler kullanılarak sorun çözülmeye çalışıldığı için bir yere varamadık” diyen Ergün, Öcalan’ın ‘15 Haziran’a kadar sorunun çözümü için süre vermesi’ni de değerlendirdi: “Öcalan’ın İmralı’dan söylediğini ya da Aysel Tuğluk’un, bir başkasının bir başka yerden söylediği tehdit içeren söylemlerine göre politika üretirsek yanlış yaparız.”

Ergün, şöyle konuştu: “Bazen örgütün kendisi sansasyonel eylemlerle devleti yanlış yapmaya sevk etmek istiyor. ‘Yeter artık en kaba yöntemlerle bu sorunu çözelim’ söylemleri ortalığı kaplıyor ve devlet doğru bir politika izlemekten uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Yani devletin bu tehditler ya da eylemlerle politikalarını doğru istikametten, şaşırmadan devam ettirmesi lazım. Bizim de yaklaşımımız bu.”

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir