Anasayfa / Siyaset Haberleri / Köşe Yazarlarının Kazlıçeşme Mitingi Görüşleri

Köşe Yazarlarının Kazlıçeşme Mitingi Görüşleri

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun Kazlıçeşme mitingleri bazı köşe yazarları tarafından bakın nasıl mukayese edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Kazlıçeşme’de düzenlemiş oldukları mitinginin yankıları sürüyor. Bazı köşe yazarları bu 2 mitingi değerlendirdi.

İki mitingi de izleyen Vatan gazetesi yazarı ve NTV siyaset danışması Ruşen Çakır izlenimlerini şöyle yazdı;

{5}

RUŞEN ÇAKIR:
CHP MİTİNGİ AKP’YE DOPİNG ETKİSİ YAPMIŞ

“Söz verdiğimiz gibi İstanbul Kazlıçeşme’de önceki gün CHP, dün de AKP’nin düzenlediği mitingleri kıyaslamaya kuşkusuz önce partilerin topladığı kalabalıkla başlamamız gerekir. Her miting sırasında kaç kişinin toplandığı yolunda spekülasyonlar yapılır ve birbiriyle alakasız sayılar havada uçuşur. Şahsen çok seçim mitingi izlemiş olmama rağmen sayı tahmini yapmamaya dikkat ederim. Bununla bilikte ne önceki gün CHP’nin, ne de dün AKP’nin 1 miyon kişiyi toplamış olduğunu sanmıyorum. Kimin kaç kişiyi toplamış olduğunu bilmem ama AKP’nin mitinginin daha kalabalık olduğunu tereddütsüz söyleyebilirim. Her iki parti taraftarları da rakiplerinin “taşıma” yoluna gittiğini ileri sürer. Bunu kontrol etme imkanımız yok ancak hafta sonunda, güneşli bir havada saatlerce bu alanı doldurmak için hakikaten o parti ve o lidere inanmak gerekir. Dolayısıyla toplanan o kalabalıkların hepsini partilerin başarı hanesine kaydetmemiz gerekiyor.”

“AKP mitinginin daha kalabalık olmasının bir dizi nedeni var. Her şeyden önce iktidar partisi defalarca Kazlıçeşme’de miting düzenledi, yani “patenti onda” diyebiliriz. Buna rağmen CHP’nin AKP’den bir gün önce, aynı yerde ilk kez miting düzenlemesi büyük bir riskti ve dün de yazdığımız gibi bunun altından kalkmasını bildi. Anladığım kadarıyla CHP’nin Kazlıçeşme mitinginin başarılı geçmesi AKP’liler için bir doping işlevi görmüş, onların motivasyonlarını daha da artırmış.”

CHP YAKIN TAKİPTE

“Dün sohbet etme imkanı bulduğum çok sayıda, değişik kademeden AKP’linin, CHP’yi ve özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nu tam anlamıyla “yakın takip”e almış olduklarını gördüm. Birçoğu CHP’ye Kılıçdaroğlu aşısının tutmuş olduğunu, Kazlıçeşme mitingi gibi örneklerin temelinde Kılıçdaroğlu’nun yarattığı rüzgarın bulunduğunu ifade ettiler. Başbakan Erdoğan’ın her zaman olduğu gibi dün de esas olarak CHP’nin yeni liderini hedef tahtasına oturtmuş olmasını bu nedenle yadırgamamak gerekiyor.”

BÜYÜKŞEHİRLERDE ÇETİN ÇEKİŞME

“Tekrar iki mitingin kıyaslamasına dönecek olursak, kimi zamana ortak, kimi zaman farklı açılardan olmakla birlikte her iki mitingin de son derece başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kimileri bu tespitimle “ne şiş yansın ne kebap” dediğimi ileri sürebilir. O takdirde yanılmış olurlar. Kazlıçeşme’de peşpeşe düzenlenen bu iki miting bize uzun süreden sonra belki de ilkkez bir seçimlerde iki parti arasında çok çetin bir çekişmenin yaşandığını ve bu çekişmenin kalbinin de İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde attığını gösterdi.”

KAMPANYANIN TADI TUZU

“CHP’nin yaptığı atılımın temelinde, partinin tepeden tırnağa yenilenmesi, Kılıçdaroğlu’nun kısa sürede bir lider olarak sivrilmesi, ana muhalefet partisinin ideolojik temelli itirazlar yerine somut projeleri öne çıkartması gibi husular var.”

“Ya AKP bunca yıllık iktidarına rağmen neden hâlâ bazılarının beklediği yıpranmayı yaşamıyor. Bunun birinci nedeni hiç tereddütsüz Erdoğan’ın kendisidir. Örneğin dün Kazlıçeşme’de onun AKP için ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gördük. İkinci olarak halkın hatırı sayılır bir bölümünün AKP icraatından memnun olduğu anlaşılıyor. Son olarak, Erdoğan’ın bu seçim kampanyası döneminde, ö

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir