Anasayfa / Siyaset Haberleri / Konvoya saldırı için iddialar

Konvoya saldırı için iddialar

Bir polisin şehit olduğu Kastamonu saldırısının yankıları sürüyor. Başbakanlık konvoyuna düzenlenen saldırının seçim öncesinde kaos çıkarmak isteyen mihraklarca gerçekleştirildiğine dikkat çeken uzmanlar, yeni eylemlerin olabileceği uyarısında bulunuyor. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarıyla güvenlik güçlerinin köşeye sıkıştırdığı ‘derin yapı’nın, yeni Anayasa’nın hazırlanacağı bu önemli süreçte terör örgütüyle bağlantıya geçerek kargaşa çıkarmayı hedeflediği iddia ediliyor.

Başbakan Erdoğan’ın Kastamonu gezisi sonrası, polis konvoyuna yapılan silahlı ve bombalı saldırının yankıları sürüyor. Saldırıların devam edeceğine işaret eden istihbarat kaynaklarına göre saldırıların hedefinde özellikle polis var… Kastamonu saldırısında derin yapılanmanın işbaşında olduğunu söyleyen uzmanlar eylemlerin, BDP’nin bölgedeki en ciddi rakibi olan AK Parti’nin etkisini kırmayı amaçladığını söylüyor. Ergenekon operasyonlarıyla köşeye sıkıştırılan ‘derin yapı’nın, kaos çıkarmaya yönelik eylemleri terör örgütüne ihale ederek seçim öncesi ‘puslu hava’ oluşturmak istediği konuşuluyor. YSK’nın milletvekili adaylarıyla ilgili anlamsız kararı sonrası başlayan gerginlik can alırken, BDP’li isimlerin seçim öncesinde söylemlerini sertleştirmesi de sürece tuz biber ekiyor.
DERİN HÜCLER İŞ BAŞINDA
Stratejik Düşünce Enstitüsü Güvenlik ve Terör Uzmanı Doç. Dr. Aytekin Geleri, “Saldırıyla birlikte derin yapının taşeronluğunu yapan hücrelerin harekete geçirildiğine kesin gözüyle bakabiliriz” yorumunu yaptı. Saldırının kamuoyunda büyük ses getirmeyi amaçladığını söyleyen Geleri, “Doğrudan Başbakan’ın hedef alındığını düşünmüyorum. 15 Haziran’a kadar eylemsizlik süreci vardı. Buna rağmen farklı zamanlarda bu tür eylemler olacaktır. BDP’ye karşı bölgede hâkim tek parti olduğu için örgüt AK Parti’ye olan desteği kırmayı amaçlıyor” diye konuştu.
TEPKİLER İÇİN SABIRSIZLANIYORLAR
Bir hafta önce Taraf gazetesindeki köşesinde saldırı olacağını yazan Emre Uslu, Karadeniz’in tesadüfen seçilmediğini söyleyerek, “Milliyetçilik duygusunu kaşıyıp, çözümsüzlüğü amaçlıyorlar” dedi. Bir süre önce Ladik’te saldırı yapıldığını, ardından Diyarbakır’da Samsunlu teğmen’in öldürüldüğünü dile getiren Uslu, “Teğmeni önce PKK’nın öldürdüğü söylendi. Sonra komşusunun öldürdüğü açıklandı. Sonra onun da Samsun’lu olduğu anlaşıldı. Kastamonu saldırısının aydınlatılmasında önce Samsunlu teğmen cinayetinin çözülmesi önem taşıyor. Özellikle Tunceli’de konuşlanmış örgüt damarıyla derin devlet arasında bir bağ var. Bundan sonraki saldırılarda hedef polis olacak. Toplumun şiddetli tepkisini sabırsızlıkla bekliyorlar” diye konuştu.
ILGAZ ÖZELLİKLE SEÇİLDİ
Saldırı sonrası sorulan sorulardan biri de neden Kastamonu’nun seçildiği oldu. Uzmanlara göre Ilgaz Dağları’nın etekleri saldırı için avantajlı konuma sahip. Doğu ve Güneydoğu’da terörle mücadeleyi yürüten asker, saldırı noktalarına hakim olduğu için, asker hakimiyetinin düşük olduğu Karadeniz, saldırı için en uygun bölgeydi. Yine, bölgede PKK’nın olmaması nedeniyle oluşan ‘düşük saldırı ihtimali’ algısı nedeniyle de Karadeniz tercih sebebi oldu. Militanlar izlerini kaybettirmek için ormanlık alandan faydalandı. Milliyetçilik hislerini kaşıyarak, şiddeti tırmandırmak isteyen örgüt, milliyetçi muhafazakâr kesimlerin yoğun olduğu Karadeniz’i de özellikle bunun için tercih etti.
Biz bu oyunları çok gördük
* TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: “Bize çelme takmaya çalışabilirler ama hiçbir sebeple Türkiye’nin gelişimini ve olumlu duruşunu kimse tersine çeviremez.”
* Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Bu bir cinayettir, terörist faaliyettir. Bunları kim yaptıysa onları lanetliyoruz. Cezaları vereceğimizin de bilinmesini istiyoruz. Bütün polis camiasına baş sağlığı diliyorum.”
* Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: “Terörle bir yere varmaya çalışanların son hezeyanları bunlar. Başbakanımızın korumalarına yapılan bu saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum.”
* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir