Anasayfa / Siyaset Haberleri / Komisyonda Çakma İmza Krizi

Komisyonda Çakma İmza Krizi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, AKP’li Komisyon Başkanvekili Recai Berber’in başkanlığında, Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev ve Yetkileri ile Kamu Görevlerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu Tasarısı’nı görüşmek üzere toplandı.Ancak, toplantı açılmadan muhalefet partilerinin itirazları oldu.

-“BİZİ DE Mİ SİLİVRİ’YE ATACAKSINIZ?”-

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, “Despot Tayyip Erdoğan… Milletin verdiği yetkiyi istismar ediyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Ardından muhalefet sıralarından, “Millet size diktatörlük yapın diye mi oy verdi” sesleri yükseldi. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da, “Bizi de mi Silivri’ye atacaksınız” diye bağırdı.

-MHP’Lİ AYHAN: “BU TOPLANTI AÇILAMAZ”-

Komisyon üyelerine 29 Mart tarihinde gönderilen komisyona davet yazısının altında bulunan Komisyon Başkanı Mustafa Açıkalın’ın imzasının gerçek olup olmadığını soran MHP’li Ayhan, “Sayın Başkan bu tarihte Türkiye’de midir? Bu evrak hukuka uygun mudur? İmza gerçek midir? TBMM’de elektronik imza kullanılmakta mıdır? Komisyonda daha önce kullanılmış mıdır? Bu toplantıyı açabilir miyiz bu evrakı müsbiteyle. Bu Sayın Açıkalın’ın imzası mıdır? Kendisi bu tarihte Türkiye’de midir?” diye itiraz etti.

-AKP’Lİ BERBER: “BAŞKAN KENDİ İMZASIYLA DAVET YAPMIŞTIR”-

Komisyon üyelerine 29 Mart’ta davet yazısının gönderildiğini ve o tarihte Komisyon Başkanı Açıkalın’ın Türkiye’de olmadığını ifade eden Ayhan, “Ben dün bizzat geldim, Başkan’ın burada olmadığını öğrendim. Bizi davet yazınız yasal mıdır” diye itirazını sürdürdü.
Komisyon Başkanvekili Recai Berber, “Başkan’ın imzasıyla davet edilmiştir. Başkan’ın kendi imzasıyla davet edilmiştir. Kendi imzasıdır” dedi.
Ayhan’da, “Kendi imzası olabilir ama 29’unda mı atmıştır?” diye sordu. Recai Berber’de, “Sayın Başkan’ın ne zaman attığını bilmiyorum” dedi. MHP’li Ayhan’da, “Bu evrak 28’inde Başbakanlık’tan TBMM’ye intikal etmiştir. 28’inde Sayın Başkan burada mıdır? Yok olan bir evrakın üzerinde tartışamayız” dedi. Berber’de, “Başkan kendi imzasıyla bu daveti yapmıştır” dedi.

-TARTIŞMALAR BÜYÜDÜ, TOPLANTI AÇILAMADI-

MHP’nin itirazlarına CHP’li vekiller de katılınca toplantı açılamadı. İtirazların büyümesi üzerine Recai Berber, “Sayın Açıkalın da, daha önceki başkanlar da, başkanlara fakslanır, burada olmadığı zaman, teyidi ve imzası alınır” dedi.

-KOMİSYON SIRALARINDAN SESLER YÜKSELDİ, VEKİLLER AYAĞA KALKTI-

Muhalefete mensup milletvekillerinin itirazların sürmesi üzerine toplantı açılamadı, bazı vekiller de ayağa kalkarak Başkanlık kürsüsüne doğru yürüdü. Muhalefet sıralarından da, “Sahte imza” sesleri yükseldi.
İtirazlarını sürdüren Ayhan, “Bu toplantıyı yapamazsınız, Sayın Başkan yurt dışında iken imzalayamaz” diyerek itirazlarını sürdürdü. Berber’de, “Bu Sayın Başkan’ın imzası mıdır?” diyerek söz konusu davet yazısını milletvekillerine gösterdi.

-“SAYIN BAŞKAN BUNU GÖNDERDİĞİ TARİHTE İMZALADI”-

Ayhan’ın, “Sayın Başkan hangi tarihte imzaladı?” sorusuna da Berber, “Sayın Başkan bunu gönderdiği tarihte imzaladı” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek de, “Burada Sayın Açıkalın’ın imzasını kullanmışınız” deyince Berber’de, “Sayın arkadaşlar, imza kullanmak diye bir şey olmaz. Ben imza atıyorsam dünyanın neresinde olursam olayım imzamı bir yerden atarım” diye karşılık verdi.

-“İHANET EDİYORSUNUZ”-

Tartışmalar uzarken muhalefet sıralarından, “İhanet ediyorsunuz” sesleri yükseldi. Berber, Başkan Açıklalın’ın izinli olmadığını belirtirken CHP’li Özyürek, “Biz yurt dışına çıktığımız da Meclis Başkanlığına bildiriyoruz” dedi.

-BAŞKAN NEREDE TARTIŞMASI-

Muhalefete mensup vekillerin Başkan Açıkalın’ın görevli olup olmadığı yönündeki sorularına Berber, “Görevli tabii Sayın Başkan” dedi. Ardından, “Yurt dışında görevli mi?” sorusu üzerine, “Hayır, görevli değil” dedi.

-“SAYIN BAŞKAN UMRE

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir