Anasayfa / Siyaset Haberleri / Kılıçdaroğlu’nuz ile benim mezhebim aynı değil

Kılıçdaroğlu’nuz ile benim mezhebim aynı değil

Yükselir: Siz kimsiniz beni düşkün ilan ediyorsunuz
Sevilay Yükselir: Kılıçdaroğlu’nuz ile benim mezhebim aynı değil!

Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, bugün okuyucu maillerini köşesine taşıdı. Yükselir, okuyucularından gelen “Sen artık Alevi değilsin. Sen yalaka bir düşkünsün Sevilay!” diyen okuyucularına kızdı. Kılıçdaroğlu ile arasında geçen telefon görüşmesini de açıkladı.. Yükselir’in “Kılıçdaroğlu’nuz ile benim mezhebim aynı değil!”  başlıklı yazısı..

SEN ARTIK ALEVİ DEĞİL DÜŞKÜNSÜN

Başbakan, miting meydanlarında Kılıçdaroğlu’nun Alevi kökenine vurgu yapıp, “Bu adam Alevilerin eline, beline, diline sahip ol felsefesine aykırı hareket ediyor” falan deyip alabildiğine saydırınca benim gazetedeki e-posta kutum dolup dolup boşalıyor. “Sen artık Alevi değilsin. Sen yalaka bir düşkünsün Sevilay! Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğinden dem vurup, mezhebine hakaret eden adamın karşısında hâlâ susuyorsun!” diye saçmalayanlar.

BAŞBAKAN’IN ARGUMANI ÇİLEDEN ÇIKARIYOR

“Çok sevdiğin ve destek verdiğin Başbakanın Alevilik üzerinden siyaset yapıyor. Bunu görmezden geliyorsun ya! Allah senin gibi Alevinin belasını versin! Hadi yürü git şimdi” şeklinde hakaret edenler falan… Öncelikle Başbakan Erdoğan’ın, epeyce bir zamandır Kılıçdaroğlu’nun Alevi kökleri üzerine siyaset yapıyor olmasının bendeki karşılığına bir cevap vereyim. Hiç hoşuma gitmiyor. Hem de hiç! Hele hele Başbakan bu argümanı her dile getirdiğinde meydandaki o kalabalık yuh çekiyor ya! İşte o zaman çileden çıkıyorum. Çünkü benim dünyamda o kök, bu kök falan diye bir şey yoktur kardeşim! İster Alevi, ister Sünni, ister Süryani, isterse Ermeni, Türk, Kürt, Çerkez ya da Gürcü olsun… Farketmez! Kök üzerinden siyaset yapılmasından, meydanlardan birilerinin köklerine vurgu yapılmasından gerçekten hiç hoşlanmıyorum! Bence Başbakan’ın bu söylemden artık gerçekten uzak durması gerekiyor. Kılıçdaroğlu ile olan hesabını onun Aleviliği üzerinden filan görmemesi gerekiyor.

ALEVİLERE KİNİ OLDUĞUNA İNANMIYORUM

Başbakan’ın Alevilere karşı bir kini ya da nefreti olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Bilakis Alevilerin kendisine ve genel başkanı olduğu partisine olan keskin önyargıyı ve antipatikliği kırmak için de bayağı bir çabaladığını biliyorum. AKP’nin TV’lerde dönen son reklamı müthiş bir reklam. Türkiye’nin renklerine, değerlerine, çeşitliliğine öyle bir dokunuyor ki, insan ister istemez ayağa fırlayıp, “Bu ya! Bu!” falan diyesi geliyor. İzleyen her insanı derinden duygulandırıyor. İşte ben Başbakan’ın her zaman partisinin son reklamındaki o dili kullanmasını istiyorum.

BÜTÜN ALEVİLERİ İNCİTİYOR

Ez cümle Başbakan’ın bu konuda yani Alevilik konusunda biraz hassas olması gerekiyor. Ve bilmesi gerekiyor ki, Kılıçdaroğlu ile ilgili yaptığı her Alevilik vurgusunda meydanlardan gelen yuh sesleri ile sadece CHP’li olanları değil, bu ülkenin bütün Alevilerini incitiyor. Ayrıca Başbakan bu ifadeleri ile sadece Alevileri değil, bu ülkenin bütün aydınlarını, demokratlarını ve liberallerini de kendinden soğutuyor. Bakın ben ‘Alevi’ olmasam da bu tablo karşısında düşüncelerim, duygularım bu yönde olurdu. Çünkü dedim ya yukarıda da; “Benim için sadece insan vardır. Kökleri bilmem ne insan kavramı falan yoktur!”

SİZ KİM OLUYORSUNUZ DA BENİ DÜŞKÜN İLAN EDİYORSUNUZ

Biz 12 Eylül’de bu kökler üzerinden siyasetin acısını epeyce yaşadık. İşte onun için yani o dönem Maraş, Çorum, Malatya’da yaşanan akıl almaz sokak kavgalarının ve akıtılan kanların sorumlusunun o günün siyasilerinin kökler üzerine yaptıkları siyasetler olduğunu bildiğim için yazıyorum bu satırları. Şimdi gelelim sırf Alevi olduğumu açık açık beyan ettiğim için

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir