Kılıçdaroğlu Sarıgül Sorusuna Kem Küm Etti

Kılıçdaroğlu Sarıgül Sorusuna Kem Küm Etti

Özetin özeti: Kılıçdaroğlu’na öğrencilerin ve parti örgütünün ilgisi fazlaydı, kendine güven gelmiş ama hâlâ eksik olan bir şeyler var. Örneğin, iktidara gelemezseniz liderliği bırakacak mısınız sorusuna etkileyici ve inandırıcı bir cevap veremedi!.
Genç Bakış’ın bu haftaki konuğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Mersin Toros Üniversitesi’nde, öğrencilerin güncel konulardaki sorularına cevap verdi. Anayasa değişikliği konusunda kararlı olduklarını ve masadan kaçan tarafın, kesinlikle kendileri olmayacağını söyledi. 4+4+4’ün yanlış bir proje olduğunu ve o yaşta kendi çocuğu ya da torunu olsaydı yasaya rağmen okula göndermeyeceğini söyledi. Sarıgül ve Tekin’e yönelik sorulara açıklık getirdi.
İşte programdan satır başları:
Yeni anayasa mutlaka yapılacak
–  Başkanlık sistemi tartışması tümüyle yapaydı, gündem değiştirmek içindi. Olması gereken parlamenter rejim ama eksiğimiz var. Yasama güçlü değil bunu anayasa değişikliği ile dengelememiz lazım.
–  Yeni anayasa mutlaka yapılacak. Masadan kalkan parti biz olmayacağız.
–  AKP’de herhangi bir ilde ikinci bir adam gördünüz mü? Tek adamlık var. CHP’de öyle mi? O yüzden CHP kongrelerinde tartışma yaşanıyor. Ama artık kongrelerde, kurultaylarda, masayı, sandalyeyi atanı tutup partiden atacağım.
–  Çiftçinin durumu iyi değil. Özellikle Suriye, İran, Irak ve Rusya politikamız ihracatı etkilemiş.
Taşeron olmamalıyız
–  İlk defa bir Başbakan Batılı egemen güçlerin diliyle Ortadoğu’ya sesleniyor. Batının egemen güçleri istiyor diye biz Suriye ile düşmanız. Neden biz onlarla savaşıyoruz, ne alıp veremediğimiz var? Demokrasi yokmuş orada. Bizim ülkemizde var mı ki?
–  Biz aktif bir dış politikayı istiyoruz. Ama bütün bunları kendi özgür irademizle yapmalıyız. YoksaAmerika istedi ben böyle konuşacağım olmaz. Türkiye Cumhuriyeti birilerinin taşeronu olmamalı.
–  YÖK’ün Anayasa’dan kaldırılması, üniversitelerin YÖK belasından kurtulması lazım. Bilimin, üniversitelerin başında sopa olmaz. Öğrencilerin üniversite yönetiminde söz ve karar sahibi olmaları lazım. Burs miktarları arttırılmalı. Yurt sorunu çözülmeli.
–  Havayolu işçileri grev yapıyor. Sen misin yapan, 150 işçinin işine son veriliyor.  Sosyal devlet bunu yapmaz. Bunun adı diktatörlük.
–  Şimdi hava-iş sektöründe grev yapılamaz diye bir yasa getiriyorlar. Demokrasinin olduğu hiçbir ülkede bu yapılmaz.

4+4+4 yanlış
–  Biz çocuklarımızı diploma alsınlar diye okula bir şeyler öğrensinler diye dershaneye göndeririz. Bizim eğitim sistemimizin özeti bu.
–  Hiçbir annenin çocuğunu 5 yaşında okula göndereceğini sanmıyorum. Hiçbir anne çocuğunu feda etmez. Günde 15 lira ceza sistemi çalışmaz.
–  Benim torunum olsa 5 yaşında okula göndermem. Ortada yasa olsun ne olacak. Benim çocuğum mu önemli yasa mı? O yasa çalışmaz. Yasalar toplumun vicdanının kabul edebileceği yasalar olmalı.
–  Böyle bir değişiklik yapılırken Milli Eğitim şzralarında aylarca konuşulur, öğretmenler, pedagoglar dinlenir ve sonra uygulamaya koyulur. Ama 4+4+4’ü Meclis’e getiren milletvekillerinden hiçbirisi eğitimci değil.
Öğrenciler, gazeteciler hapiste
–  Artık avukatı olmadan da bir kişi yargılanıp mahkzm edilebilecek. Tek başına bu düzenleme ciddi bir rejim değişikliğidir. Ciddi bir risktir. Bunun üzerine gidilmesi gerek.
–  600’e yakın üniversite öğrencisi, 92 gazeteci hapiste. Bana demokrasinin olduğu böyle başka bir ülke göstersinler.
–  Biz ön

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM