Anasayfa / Siyaset Haberleri / Kılıçdaroğlu: Öcalan’la Görüşülebilir

Kılıçdaroğlu: Öcalan’la Görüşülebilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlı Teke Tek’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

..Kürt sorununa siyaset kurumunun çözüm getirmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “akil adamlar” önerisini anlattı. Fatih Altaylı’nın “Öcalan’la da görüşülebilir mi?” sorusuna “Sorunun çözümü Öcalan ile görüşmekse gitsin görüşsün bu akil adamlar” yanıtını verdi. Erdoğan’ın meydanlarda kendisine yönelik eleştirilerine yanıt veren CHP lideri bir kez daha televizyonda tartışma çağrısı yaptı.

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları:

MİTİNGLER

85 veya 86 miting oldu. İlk kez bir genel başkan 81 ile gidip miting yapıyor, belki de Türkiye tarihinde. 85 mitingin yanında ilçelerdeki mini mitingler var. Beni en fazla Hakkari, Kütahya, Düzce, Elazığ mitingleri. Buralardan milletvekili çıkaramadık.

İstanbul ve Gaziantep mitingleri de güzeldi.

İstanbul mitinglerini kıyaslama şansım olmadı. Engellemelere rağmen güzel miting yaptık.

Ne kendi mitinglerimi ne de başka mitingleri TV’den izleme şansım oluyor. Ama metinleri okuyorum.

THE ECONOMİST

Doğrusu Economist dergisinin seçimleri çok fazla etkileyeceğini zannetmiyorum. Ama Sayın Erdoğan bundan o kadar etkilendi ki. Ben hiçbir zaman bizim lehimize konuşun diye bir şey söylemedim. Ben kendi ülkemin sorunlarını anlatıyorum. Sayın Erdoğan’ın söylediği daha ilginç bir şey var, ‘Bizim lehimize yazılsaydı reddederdik’ diyor. Daha önce defalarca AKP’ye oy verin diye yazdı.

Nasıl oluyor da o zaman ‘Siz bu yazıyı yazdınız’ diye itiraz etmedi. Türkiye’nin gerçeklerini anlatıyorum. Dünya görüyor. Erdoğan ne derse desin Türkiye’de demokrasi, özgürlük sorunu var. Gösteren de biziz. Kaç gazetecinin tutuklandığını, evlere baskı yapıldığını anlattık. Kenan Evren’i nasıl öğrendilerse Erdoğan’ın yaptıklarını anlatıyoruz. Yürekli pek çok gazeteci de yazıyor.

Gazetecilerin kalemi özgürse, bizim gazetecilerimiz de Libya hakkında, Mısır hakkında yazdılar. Onlar kalkıp da “Çetesiniz” demedi. Bu tür bir suçlama ilk kez Erdoğan döneminde oldu. “Düne kadar demokrat görüyorduk, CHP lehine yazı yazınca böyle oldu” diyorlardı. AB tarafından böyle bir şey gelseydi itiraz ederdik. Siyasi bir taraf olurdu.

Referandum döneminde Evet için açıkladılar. O zaman itirazımı yaptım. Övgüleri bana göre o dönem AKP değişimden, demokrasiden yana bir tavır sergiliyordu. CHP için de statükocu algısı vardı. AKP de o dönem övülüyordu. AKP’nin bazı doğru şeyler yaptığını da söyleriz. Duble yolları yaptılar eyvallah itirazımız yok. İtirazımız kaça yaptılar. AB’ye başlangıçta asılır gibi göründüler, AB’nin üstüne çizgi çektiler. İkili bir politika izlediler.

Dış politika iç politika malzemesi olmaz. Her şeyi iç politikada kullandılar. Şimdi tıkandılar.

Biz AB’ye tarih verin, diyeceğiz. Kıbrıs’ta referandum olacak evet çıkarsa Kıbrıs’ı tanıyacağız dediler. Ne oldu? Biz bunu ana muhalefet olarak takip ediyoruz. Yunanistan ciddi engeller çıkarıyor. Ama komisyonlarda sağduyu egemen.

“ERDOĞAN KADAR KARARLI DEĞİL” ELEŞTİRİSİ

Ben Sayın Erdoğan gibi bağırıp çağıran bir insan değilim. Sakin ama kararlı bir insanım. Düşündüğümü yaparım. Bir yıllık süre içinde CHP’de bu kadar ciddi dönüşümü kim yapabilirdi. Kimseye bağırmadım. Partiyi kararlı olarak sosyal demokrat bir çizgiye çekecektik. Bizde önce istediğimiz çizgide değildi. Bu bizim kararlılığımızdı.

Erdoğan dokunulmazlıklar kalkacak dedi, kalktı mı? Hangi kararlılıktan söz ediyorsunuz? Kararlılık farklı bir şeydir. Danimarka’da Hz. Muhammed’in karikatürlerini çizdiler. “Rasmussen’e oy vermeyeceğim” dedi. Gitti tıpış tıpış oy verdi.

Kamuda da uzun yıllar çalıştım. Orada da bakanlara direndim.

Uzun yıllar T

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir