Anasayfa / Siyaset Haberleri / Kılıçdaroğlu, o bakanı açıkladı

Kılıçdaroğlu, o bakanı açıkladı

CHP lideri Kürt sorununun çözümü için parlamentoda akil adamlar komisyonu kurulmasını önerdi.

Economist dergisine Erdoğan’ın tepkisini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “The Economist, Başbakan’a destek verdiğinde neden itiraz etmiyordu” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim kampanyası çerçevesinde dün Ankara kent merkezi ve ilçelerini gezdikten sonra Kocaeli mitingi için özel uçakla Sabiha Gökçen Havaalanı’na gitti. Uçakta Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik ve Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin ile birlikte yönelttiğimiz soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, İsrail’e gidip iş bağladığını iddia ettiği bakanın Hilmi Güler olduğunu açıkladı.

Kendisini “İsrail’e yaltaklanmakla” suçlayan Başbakan’a önceki gün miting meydanlarında yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan kendisine yakın işadamına ihale verilmesi için bakanını İsrail’e gönderdi” demişti. Uçakta bu konu açıldı.

Kılıçdaroğlu, “İsrail’de Çalık Grubu’na ihalesiz iş verilsin diye kulis yapanın adı Hilmi Güler’dir. Bu bilgi benim iddiam değil. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi belgelerine yansıyan bir bilgidir. O belge benim elimde var” diye konuştu.

{3}

Kılıçdaroğlu, diğer soruları ise şöyle yanıtladı:

* Siyaset çok sert gidiyor, söylenenler unutulabilir mi?
Herhalde unutulmaz.

* AK Parti ile mi MHP ile mi ittifak yaparsınız?
Bizim ilk tercihimiz tek başına iktidar olmaktır.

* Kürt meselesi nasıl çözülecek?
Bu sorunu tek başına hiçbir siyasi parti aşamaz. Bunun için toplumsal uzlaşmanın gerçekleşmesi lazım. Parlamentoda akil adamlardan oluşan bir komisyon oluşturulmalıdır. Bu komisyona her siyasi parti konuyla ilgili uzmanlığı ve bilgisi olan isimleri vermelidir. Sorun aşılır. Birinci koşul budur. İkinci koşul, bu sorun iç politika meselesi yapılmamalıdır. AKP bu sorunu çözemez.

* Neden çözemez?
Çünkü AKP’nin niyeti sorun çözmek değil. Bugüne kadar hangi sorunu çözdü ki? Ekonomiden eğitime sosyal yaşamdan dış politikaya kadar yığınla sorun var, bunlardan hangisini çözdü? AKP ne yaptı? Sadece yandaşların sorunlarını çözdü, devlet olanaklarını kullanarak kendisine destek veren yandaş sermaye grubu oluşturdu. Sadece yandaşlarını zengin etti, yeni bir sermaye sınıfı yarattı. AKP’nin başarılı olduğu tek alan bu. Şimdi anayasa değişikliğinden de çark etti, “367’yi bulmazsam anayasayı değiştirmeyeceğim” dedi. Hani sen demokrattın? Bu kadar hızlı dönen bir başbakan görmedim.

* Mustafa Sarıgül’ün desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Recep Bey belki sinirlenmiş olabilir, bizim açımızdan sorun yok. Türkiye Değişim Hareketi’nin gücü nedir bilmiyorum. Ama geçmişte CHP ya da diğer partilerin içinde olanlar bize destek verirlerse bundan memnun oluruz.

* Mitinglerinizde en büyük coşkuyu hangi şehirlerde gördünüz?
Uzun yıllardır çok düşük oy aldığımız Kütahya, Elazığ, Düzce’de, yağmura rağmen Bolu, Sakarya’da benim dikkatimi çeken mitingler oldu. Siyasi partiler içinde en güçlü ekip bizde. Benim ekibimle karşılaşmak istiyorlarsa kendi ekiplerini çıkarsınlar. Daha genç, daha dinamik, daha iyi eğitimli, konusunu daha iyi bilen, bir ekibimiz var. Zaten yayınladığımız raporlarda bu açıkça görülüyor. Hiç bir parti bizim kadar rapor hazırlayıp kamuoyuyla paylaşmadı. İklim değişikliği, kadın, ekonomi, milli eğitim, spor, yoksulluk, sivil toplum, tarım; ciddi tutarlı ayakları yere basan raporlar hazırladık.

“AKP DİN İSTİSMARI YAPIYOR”

* Meydanlara din söylemi çok mu hakim oldu?
AKP din istismarı yapıyor. Amaçları insanları din yoluyla kandırmak ve aldatmak. Bu onların zaten kültüründe var. Ama ne yaparlarsa yapsınlar gelip duvara tosluyorlar. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir