Anasayfa / Siyaset Haberleri / Kılıçdaroğlu: Bu DÜZEN üreticiye DÜŞMAN

Kılıçdaroğlu: Bu DÜZEN üreticiye DÜŞMAN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında verdiği vaatleri ilk 4 ay içinde yerine getiremezse başbakanlığı da, siyaseti de bırakacağını söyledi.

Seçim programı kapsamında Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Kılıçdaroğlu, şehir dışında traktör üzerinden halkı selamladı. Davul zurna eşliğinde miting alanına gelen Kılıçdaroğlu, halkın sorunlarını yakından bildiğini belirterek, “Silifke için, çiftçi için, ürettiğiniz ürününüzün ne demek olduğun biliyorum.

Ama şimdi başka bir süreç başlıyor, sandığa sahip çıkacağız, üreticimize sahip çıkacağız. Üretici hayatından memnun mu? 9 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. Arkadaşlar rakam verdiler, 15 kilogram
ürününüzden 1 litre mazot alınıyor. Soruyorum nasıl iş bu, düzen ne düzeni, alın teriyle düşman olanların düzeni. Bu düzen, Türkiye’ye üreticiye düşman olan düzen. Mustafa Kemal Atatürk demiştir ki ‘köylü milletin efendisidir’. Hala CHP için, halkın partisi için köylü milletin efendisidir, partimizin de onurudur” diye konuştu.

{3}

“Köylü arazisini ekecek biçecek, alın teriyle kazanacak” diyen Kılıçdaroğlu, “Madem ki toprağı siz işliyorsunuz, o toprak anaların ak sütü gibi helal olacaktır. Çiftçinin mazotunu 1.5 TL yapacağız. Çiftçinin elektrik borcunu ve faizini sileceğiz. CHP iktidarında çiftçi rahat edecek. Fiyatları da, maliyetleri de düşüreceğiz. Çiftçi ürününün karşılığını alacak, borçlanmayacak. Bankadan borç alırsa bile gidip rahatlıkla ödeyecek” dedi.

“Aile sigortası” vaadiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “12 milyon 715 bin yoksulumuz var. Bir yılda artan yoksul sayısı 818 bin kişi. Halkın iktidarında, yani CHP’nin iktidarında bir ahdim var, ülkemi seviyorum, insanlarımı seviyorum, çocukları seviyorum. Bir çocuğun bile yatağa aç girmediği aile sigortasını getireceğim. Geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan her ailenin, kadının hesabına 600 TL yatıracağız. Onu namerde muhtaç etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

{4}

Konuşmasına, “Bunları söylüyorum. Recep Bey, ‘Bunları nereden bulacaksın’ diyor” diyerek devam eden Kılıçdaroğlu, “Sen demiyor muydun ‘Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biridir’. Madem ki 20 büyük ekonomiden birisi, paramız var, bütçemiz var, imkanımız var, tüyü bitmemiş yetim bile vergi ödüyor. O zaman birinci soru; bu vergiler nereye gidiyor, biliyor musunuz? Sözüm var. İlk dört ay içinde çiftçinin mazotunu 1.5 TL yapmazsam, esnaf emeklisinin aylığından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldırmazsam, çiftçinin elektrik borcunu ve faizini ilk dört ay içinde silmezsem, aile sigortası kurumunu ilk dört ay içinde kurmazsam hem başbakanlığı, hem de siyaseti bırakacağım. Recep Tayyip Erdoğan’ın maskesini indirip gerçek yüzünü göstereceğim size. AKP’nin dallarını silkelerseniz, bereketsiz bir iktidarı sandığa gömüp, bereketli bir iktidarı, halkın iktidarını, iktidara getirirsiniz. AKP iktidarı bereketli olsa limon para eder, mazot 4 TL olmaz, insanlar açlıktan ölmez.

Bereket olsa ülke huzur içinde olur. O nedenle 12 Haziran’da sandığa giderken sırtınızı AKP’ye dönün” dedi.

Kılıçdaroğlu, yarım saat süren konuşmasının ardından ilçeden ayrıldı.

{5}
 
{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir