Kemal Kılıçdaroğlu Genç Bakış’ta Öğrencilerin Gönlünü Fethetti

Kemal Kılıçdaroğlu Genç Bakış’ta Öğrencilerin Gönlünü Fethetti

30 Mayıs 2012 Çarşamba akşamı Toros Üniversitesinde  gerçlekleştirilen Genç Bakış’ın konuğu CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ydu.  Öncelikle programın nasıl gerçekleştiği konusunda kısaca okuyucuları bilgilendirmek isterim. Ardından da anamuhalefet lideri Sn. KILIÇDAROĞLUNUN bu program vesilesiyle verdiği çarpıcı mesajlara değineceğim. 

 {2} 

Daha önce Abbas Güçlünün bizim üniversitemize bir Genç Bakış Programı yapma sözü vardı. Ancak konuk  ve zaman belli değildi. 30 Mayıs tarihli  Genç Bakışın sezonun final programı olan 350. Program olamasıilgimizi çekti ve üstelikardından konuğun da Sn Kılıçdaroğlu olduğunu öğrenincedoğrusu heyecanlandık ve bu programın bizim üniversitemizde yapılmasına şiddetle talip olduk. Ancak perde arkasını bilmediğimiz gelişmeler sonucunda bu program için ibrenin Çanakkale Üniversitesi veya İzmirde bir Üniversiteye döndüğünü öğrenince hemen Sn  Kılıçdaroğlunun Özel Kalemi nezdinde girişimde bulunarak Genel Başkanı Mersinde Toros Üniversitesinde ağırlamak ve konuk etmek istediğimizi ve bu yöndeki  talebimizi ilettik.  Bunun üzerine, sağolsun Özel Kalem Müdürü Tuncay Bey Genel Başkanla görüşerek isteğimizi iletti ve bize geri dönerek Genel Başkanın tercihini bizden yana kullanacağını ve Toros Üniversitesine geleceğini bildirdi. Bu bildirim bizi hem sevindirdi hem de önemli bir yükün altına sokmuş oldu. Çünkü Sn Kılıçdaroğlu bize güvenerek geliyordu ve pragramın sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesi bu bakımdan önemliydi. Bu bilginin ardından bir program nedeniyle Hataya gelen Sn Kılıçdaroğluyla bizzat görüşerek programı netleştirdik ve hemen hazırlıklara başladık. Sonunda o an geldi Sn. Kılıçdaroğlu üniversitemize teşrif etti, hınca hınç dolu bir salonda yaklaşık 3.5 saat süren, soru ve cevaplarıyla düzeyli ve performansı yüksek bir program gerçekleştirdik. 
 {3} 
Görülen şu: Sn. Kılıçdaroğlu müthiş bir tempoyla çalışıyor, günde neredeyse birkaç program gerçekleçtiriyor, bazen birden çok ilde çalışmalara katılıyor, halkla buluşuyor, sorulan sorulara açıklıkla cevap veriyor ve bütün mütevaziliğiyle toplumla kucaklalaşmaya çalışıyor. Bunu Mersin programında da gördük. Ancak bu performansa rağmen hala neden iktidar yolunda önemli bir geleişme kaydedilmediği merak edilen sorular arasında yerini koruyor.  Çünkü Sn Kılıçdaroğlunun Genç Bakış programında da belirttiği gibi CHP’nin özellikle bazı konularda toplum nezdinde negatif bir algısı var. Bu algı CHP ne yaparsa yapsın hanesine artı yazmadığı halde iktidar partisinin ise (işlediği olumsuzluklara rağmen) işine yarıyor, sanki alternatifsizmiş gibi bir hal çıkıyor ortaya. Siyasetin bir algı yaratma sanatı olduğu ve çoğu zaman algıların bizattihi olguların yerine geçtiği ve işlev gördüğü düşünülürse bunun CHP açısından ne kadar önemli bir kırılma noktası olduğu ortaya çıkıyor. Nitekim programda buna masanın her iki tarafından da çok önemli bir vurgu yapıldı.
 {4} 
Gelinen noktada iktidarın üsten bakan çoğunlukçu yaklaşımı, başbakanın öfkelive kibirli hali yavaş da olsa toplum tarafından görülmeye başlanmış, kimi icraatlarıyla iyica bozulmaya başlamış olan iktidar partisi ilk defa inişe geçmiş durumda. Ancak suyu kaynağında kestiğinizde bile sonunun gelmesi için zaman gerekiyor. Bu zamanı kısaltmak ise yapılacak muhalefete, verilecek mesajlara ve toplumla arasında oluşturulacak güvene bağlı olarak gelişecektir. Bunun için CHP’nin değişimesi ve bu değişimi samimi bir biçimde göstermesi gerekir: Toplumun, sadece CHP genel başkanın değil CHP’nin de değiştiğini ya da değişmeye başladığını hisetmesi buna inanması gerekir. CHP tabanın ise değişimden korkmaması, bu konu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM