Kaddafi’ye Bırak Dedim Dinlemedi

Kaddafi’ye Bırak Dedim Dinlemedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’daki Cidde Ekonomik Fo rumu’nda, Libya operasyonunu değerlendirirken, aktif politika izleyecekleri mesajını verdi.

Bölgede yaşananlara bigane kalamayacaklarını belirten Erdoğan, “Libya kan ağlarken, elimiz kolumuz bağlı oturup seyredemeyiz.” dedi. Operasyonun bir an önce sonuçlandırılmasını isterken, “Kardeşin kardeşi öldürdüğü dönem bitsin.” temennisinde bulundu. Kaddafi ile 1 Mart’ta görüştüğünü de hatırlatan Erdoğan, yönetimi başkasına devretmesi telkinine kulak asmayan Kaddafi’nin halkına saldırarak operasyona mazeret oluşturduğunu anlattı.

Bölge ülkelerinde yaşanan huzursuzluk ve istikrarsızlığın sadece o ülke sınırları içerisinde kalmadığını, bölgesel etkilerinin olduğunun altını çizen Erdoğan, “Irak huzursuzken biz huzurlu olamayız, Lübnan mutsuzken biz mutlu olamayız, Mısır, Tunus değişirken biz buna bigane kalamayız. Libya kan ağlarken, Libya gözyaşı dökerken, biz elimiz kolumuz bağlı oturup seyredemeyiz. Filistin’de çocuklar ölürken, Filistin’de masum siviller, yaşlılar, kadınlar, fosfor bombaları altında can verirken, biz hiçbir şey olmamış gibi davranamayız.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Tunus ve Mısır’da yaşanan olaylar sırasında olduğu gibi Libya yönetimine, halkın değişim talebine karşılık vermesi tavsiyesinde bulunduğunu aktardı. Libya lideri Muammer Kaddafi ve oğluyla 1 Mart’ta görüştüğünü açıklayan Erdoğan, “Artık halkın iradesine saygı duymalısın” mesajı verdiğini, fakat başarısız olduğunu söyledi. Yönetimi başkasına devretme telkinlerine kulak asmayan Kaddafi’nin halkına saldırarak askerî operasyona mazeret oluşturduğunu ifade eden Başbakan “Askerî müdahalenin, bu operasyonun bir an önce sonuçlandırılmasını, Libya’nın bir an önce istikrara kavuşmasını arzuluyoruz.” dedi. Erdoğan “Temenni ederim ki bu son gelişmelerle Libya’da artık kardeşin kardeşi öldürdüğü dönem süratle bitsin Libya halkının iradesi Libya’ya hakim olsun.” ifadelerini kullandı. Erdoğan forumda bir izleyiciden gelen, “Kaddafi gitmeli mi?” sorusuna da, “O safhayı geçti bile. Şimdi burada Kaddafi, kendi kendisiyle çelişki içinde. Resmî bir görevle Libya’nın başında olmayana düşen, resmî bir görevle Libya’nın başında olana Libya’yı teslim etmekti” cevabını verdi. Konuşmasında halktan gelen taleplerin dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Şunu artık çok net olarak görüyoruz; değişim, kaçınılmazdır. Değişim, ihmal edilemeyecek, ıskalanamayacak, ertelenemeyecek bir süreçtir. Değişim kadar önemli olan mesele, değişime liderlik etmek, halkın önünden giderek değişime olumlu yönde istikamet çizebilmektir.” vurgusunu yaptı.

Bölgede yaşanan gelişmelere karşı sergilenen tavırların olayların meydana geldiği ülkelerin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saygı çerçevesinde kalması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, neo Osmanlıcılık iddialarını da şiddetle reddetti: “Bu iddia, Türkiye’nin barış çabalarını, barış için yaptığı katkıları engellemek için ortaya atılmış art niyetli bir iddiadır.”

İdeolojik sebeplerle Arap sermayesi engellendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgenin iki güçlü ülkesi olarak Türkiye ve Suudi Arabistan’ın örnek bir işbirliği sergilediğini ifade ederek, artan dış ticarete dikkat çekti. Geçmişte ideolojik sebeplerle Arap sermayesinin Türkiye’ye girişine izin verilmediğini vurgulayan Başbakan, bu dönemin geride kaldığını belirterek, Arap yatırımcıları Türk ekonomisinin her alanında yatırım yapmaya davet etti. Türkiye’de Suudi Arabistan ortaklı 200’den fazla şirketin bulunduğunu aktardı ve 4,7 milyar dolar olan ticaret hacminin artmasını istedi. Başbakan, Suudi Arabistan ile vizelerin kaldırılması için görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Filistin’e ‘birleşin’ mesajı

Erdoğan konuşmasında, İsrail’in izlediği politikaların bölgesel barışa tehdit unsuru olduğunu belirterek bu siyasetin İsrail yönetimine de zarar verdiği uyarısında bulundu: “Bölgedeki istikrarsızlık Suudi Arabistan’ı, Ürdün’ü, Mısır’ı, Suriye ve Türkiye’y

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM