Anasayfa / Siyaset Haberleri / ‘İzmir pis kokuyor’ Polemiği

‘İzmir pis kokuyor’ Polemiği

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın ”İzmir pis kokuyor” sözü için ‘Akıl alacak bir sözcük değil. Bırakın bir başbakana, bir insana bile yakıştıramıyorum” dedi.

Erdoğan’a ‘İzmir pis kokuyor’ yanıtı! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın “Pis kokuyor” dediği İzmir’de iklim ve çevre projelerini açıkladı. CHP lideri, iklim fonu oluşturacaklarını, hane başına bin 500 lira bina yalıtım yardımı yapacaklarını belirterek, “CHP iktidarında dereler özgür akacak, gökyüzü kömürün karar dumanına değil, özgürce uçan kuşlara yuva olacak” dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın İzmir mitinginde söylediği “İzmir pis kokuyor” sözü için de “Kullandığı sözcükleri, bırakın bir başbakana, bir insana bile yakıştıramıyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kaya İzmir Termal Otel’de düzenlenen basın toplantısında, ’Kültürel İklim Değişikliği Raporu Herkes için Sürdürülebilir Kalkınma’ raporunu açıkladı. Toplantıya genel başkan yardımcıları Sencer Ayata, Alaattin Yüksel de katıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu insani gelişimi ve sosyal adaleti hedef edinen “yeşil ekonomi’ modelini benimsediklerini belirterek, “Kuracağımız yeşil ekonomi modeli ile hem günümüzde yaşayanların, hem de gelecek kuşakların çevre hakkının tam olarak hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Son 50 yıldır tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir çevresel küresel değişimle karşı karşıyayız. Bilim insanları bu değişimi küresel ısınma diye adlandırıyor. Küresel ısınma artık hayatımızın bir gerçeği. Bu ısınmaya bağlı olarak yaşanan doğa olayları günlük hayatımızın bir parçası haline geldi” dedi.

AKP’NİN ÇEVRE İLE TEK İLİŞKİSİ RANT ÜZERİNDEN KURULUYOR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidarın çevre politikalarını eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi:
“Dokuz yıldır görev başında olan AKP Hükümeti’nin Türkiye’yi bu çevresel dönüşüme hazırlamaktan çok uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. AKP’nin ne zihniyeti, ne de birikimi maalesef bu süreci idare etmede yeterli olmuyor. AKP’nin çevre ile tek ilişkisi rant üzerinden kuruluyor. AKP için çevre para ettiği sürece değer kazanıyor. AKP su kaynaklarının sınırsızca sömürülmesine izin veriyor. Orman alanlarının talanının önünü açıyor, derelerimiz, ormanlarımız, SİT alanlarımızı, madenlerimiz, çevresel etkileri düşünülmeyen sadece kar odaklı politikalara alet ediliyor. Hükümet yaşanmakta olan iklim felaketlerine karşı hiçbir önlem almayarak zaten yoksullaştırdığı çiftçimizi iyice kaderine terk ediyor. AKP’nin çevreye duyarsızlığının en açık örneklerini enerji politikalarında görüyoruz. AKP ise çevre dostu enerji politikaları üretmekten çok uzak görünüyor, sera gazlarının salınımında her geçen yıl belirgin artışlar gözlemleniyor. Hükümetin kalkınma anlayışının ekonomik, çevresel ve sosyal politikalar arasında bir uyum ve dengeye dayanmadığı çok açık anlaşılıyor. AKP rant ve yandaş merkezli politikaları ile sadece bizleri değil, gelecek nesilleri de tehlikeye atıyor. AKP’nin enerji politikasının önceliğinin hala kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar olduğu görülüyor Ülkemizin özellikle güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji alanlarında çok önemli bir potansiyeli var. Ama AKP siyasi bir tercih yapıyor. Kısa vadeli rant, kısa vadeli kar hedeflediğinden önceliğini fosil yakıtlardan yana belirliyor.”

İKLİM FONU OLUŞTURULACAK

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çevre politikalarını açıklarken iklim fonu oluşturacaklarını belirterek, “CHP ise Türkiye’nin uzun vadeli çıkarlarını çevrenin korunmasını yurttaşlarımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını gözetecek. Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çok daha verimli kullanılması CHP’nin enerji politikasının önceliği olacak. Biz CHP olarak herkes için sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyeceğiz” dedi. Kalkınmayı doğayla birlikte anlayışına dayalı yeşil ekonomi politikalarıyla gerçekleştireceklerini belirten Kılıçdaroğlu,

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir