Anasayfa / Siyaset Haberleri / İstanbul’a 2 Yeni Şehir

İstanbul’a 2 Yeni Şehir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Yeni İstanbul projesini açıklıyor.

Konuşmasından satırbaşları…

Medeniyet kelimesi bazı doğu illerinde bazı batı illerinde de şehir kelimesinden türemiştir. Şehir tarihi kültürü birikimi anlattığı kadar içinde yaşayan insanların birikimini anlatır. Şehir içinde yaşayan insanlara biçimini verir.

Dünyaya Süleymaniye’den Galata Kulesi’nden bakan bir çocukla çöp yığınından bakan bir çocuk bir değildir. Bu çocukların gelecek tasavvuru aynı değildir. Parklarda eğlenen sosyal tesislerde güvenle bisikletine binen bir çocukla her an ezilme tehlikesiyle caddelerde oynayan çocuk bir değildir.

{5}

13. YY’ da doğudan gelen yağmacı ordular önlerine gelen  her şeyi yakıp yıkmış insanları katlettikleri kadar şehirlerde taş üstünde taş bırakmamışlardır. Yağmacı askerler şehirlerde yaşamaktan uzak durmuşlardır.

Şunu çok büyük gururla ifade etmeliyim biz millet olan çok büyük şehirler inşa etmiş büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Başta Konya Bursa Edirne İstanbul olmak üzere bizim şehirlerimiz insan merkeziyle kurulmuş her taşı insanı merkez alan anlayışla kurulmuştur. Tarihte Diyarbakır, Ankara, Kayseri medeniyeti merkez almışlardır.

Üç kavram çok önemli: İdrak, inşa ve ihya. Biz yeni bir inşa başlatarak insanlarımızı ihya edecek bir süreci başlattık. Cemil Meriç’in ifadesiyle kökü derinlerde olan bir süreci yaşatmak için kolları sıvadık.

Artık üç gidiş üç gelişli, dört gidiş dört gelişli yollara geçeceğiz. İşte 6 bin 100 km olarak devraldığımız bölünmüş yolları çoğalttık. Biz 8 senede 13 bin 600 km yol yaptık.

İstanbul Türkiye’nin tümüdür özetidir. Türkiye milli gelirinin yüzde 40’ını üreten bir şehridir. İstanbul’a kazandırılan her bir eser Türkiye’ye kazandırılmış bir şehirdir. Kazandırılan her eser Edirne’den Iğdır’a kadar 81vilayete yansır.

Galoş giyerek evlere girenler var bir de ayakkabı çıkararak evlere girenler var. Olayın özeti budur. Kanal İstanbul işte bütün bu yapının üzerinde Türkiye üzerinde nasıl ortaya çıktıysa bugün açıklayacağımız projeler de Türkiye projesidir.

{4}

İstanbul için iki yeni şehrin inşasına başlıyoruz. Bu şehirlerden biri İstanbul Avrupa yakası birini de Karadeniz yakasına kurmayı planlıyoruz.

Depreme hazırlık ve kentsel değişim dönüşüm amacıyla bu yeni iki şehri inşa ediyoruz. Şimdi bunları hayata geçiriyoruz. İnşallah seçimin hemen akabinde atacağımız adım projeleri yoğunlaştırmak özellikle İstanbul’u nereden nereye taşıyacağız bunu da konuşacağız.

İstanbul’da insanca yaşayamayacağız yerler var. Beraberce vatandaşlarımızla görüşeceğiz. Bu modern yerleri inşa ederken bu yerlere vatandaşlarımızı taşımayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımız insanca yaşamanın erdemine ulaşsın.

Daha önce İstanbul’umuza Başakşehir’i Ataşehir’i Hilal Kent’i kazandırdık. İstiyoruz ki o çirkin yapılardan affedersiniz insanca yaşamamacağız yerlerden insanımızı kurtarmak istiyoruz. Bir deprem olduğu zaman on binlerce insanın ölümüne sebep olacak yapılardan İstanbul’umuzu kurtaralım istiyoruz. Şu an da Karadeniz sahil kıyısı deprem tehdidi en az olan yerdir.

{3}

Projelerden biri Avrupa Yakası’nda Karadeniz kıyısında diğeri Anadolu Yakası’nda.

Üçüncü köprünün hattı bu şehirlerden geçecek. İki yeni şehir aslında farklı şehirler değil. İstanbul’un uzantıları olacak.

Biz Türkiye için İstanbul için ulaşılabilir hedefler belirliyoruz Bu iki şehir 2023 hedeflerine bizi ulaştıracak. Tarihimizden güç alarak başlattığımız bu projelerle 21. yy’a kapı aralayacağız.

{2}

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir