Anasayfa / Siyaset Haberleri / İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı Nedir?İnternet Reklamcılığı, internet üzerinde birçok farklı yöntem ile uygulanan reklam ve pazarlama faaliyetlerine verilen genel isimdir.
………………………………………………………………………………………………………………
Reklam sözcüğü eskiden avcıların kullandığı Latince bir kelime olan “clamare” yani çağırmak fiilinden gelmiştir. Ancak günümüzde firmaların yada şahısların ürünlerini için olan talebi artırmak amacıyla çeşitli yer ve zaman satın alarak tanıtım yapmasına verilen isimdir.
Reklam, eskiden genellikle ,Radyo TV, gazete ve dergi gibi basınlar ile yapılırdı. Ama günümüzde kullanım oranı hızla yayılan internette tercih edilmeye başlandı.


Online reklamın amaçları;
1- Marka veya kuluşun resim veya metin reklam seçenekleri ile tanıtımının yapılması
2- Web sitesine daha çok ziyaretçi çekme
3- Tüketicileri çekip ürünün satışını arttırmaktır.
Diğer sistemlerden farkı;
1- Reklam istetistiklerini anlık takip ederek reklamın başarı durumunu görebilme,
2- Reklamları hedef kitleye gazete ve televizyondan çok daha hızlı sunması,
3- Video reklam, e-posta reklamları, banner ve metin reklamlar gibi bir çok çeşidinin bulunması,
4- Fiyatların daha uygun olması,
5- Reklam oluşturmak ve değiştirmenin diğer yayınlara göre daha kolay olması,
6- Amaca ve istenilen ziyaretçiye daha hızlı ulaşma,
7- Geri dönüş oranının diğer reklam modellerine göre daha fazla olması.
İnternet Reklamcılığı;
gazete, televizyon, radyo gibi klasik mecralarla karşılaştırıldığında, hem ölçümlendirilebilir olması hem de daha düşük maliyetle daha fazla kitlelere ulaşabilmesi ile ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır. İnternet’in son yıllarda kazandığı ivme ile dünya üzerindeki herhangi bir bilgiye en kısa sürede ulaşılabilmesini sağlayan bir kitle iletişim aracı olduğunu düşünürsek; “İnternet Reklamcılığı” hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi en etkin şekilde tanıtmanızı sağlayabilecek reklamcılık türüdür.
İnternet Reklamcılığı; öncelikle hedef kitleye direk ulaşarak reklamcılığın asıl amacına hizmet eden, çeşitli ölçüm yöntemleriyle reklam verene stratejik önem taşıyacak raporlar sunabilen ve geri dönüşümü belgeleyebilen, diğer mecralara oranla daha direkt çözümler sağlarken bunu çok daha düşük bütçelere çözümleyebilen, oldukça karlı bir yatırımdır.
İnternet Reklamcılığı; kolay ölçümlenebilir olması, düşük maliyet ile yüksek görüntülenme oranına sahip olması ve direkt olarak hedeflenen kitleye ulaşmasından dolayı, tümdünyareklam verenler tarafından tercih edilen bir reklamcılık dalıdır.


Türkiye’de İnternet Reklamcılığı
Türkiye’de internet reklamcılığı, son birkaç senedir ciddi anlamda gelişmektedir. 2006 yılında Türkiye’de internet reklam pazarı yaklaşık 40 milyon dolar iken, 2010’da internet reklam pastası büyüklüğünün 200 milyon dolara ulaşacağı yani %400 artacağı tahmin ediliyor.
Önümüzdeki 3 yılın reklam bütçelerinde “internet reklamcılığı” payının sırayla %17, %20 ve %24 oranında artış göstereceği öngörülüyor. Tahminler; bu süre içerisinde internet reklam payının, toplam reklam harcamaları içerisinde %17 ile %20 arasında bir potansiyele sahip olacağını gösteriyor.
………………………………………………………………………………………………………………
Neden İnternet Reklamcılığı?
Tüm dünyada ve bununla paralel olarak Türkiye’de reklamcılık dünyası değişiyor, internet hem iş hayatını hem de pazarlama iletişiminin yöntemlerini değiştiriyor. Online pazarlama ve internet reklamcılığı, geleneksel reklam harcamalarını yavaş yavaş dijital mecralara kaydırıyor. Önemli kaynaklar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, kısa bir süre içerisinde online pazarlama ve internet reklam aktivitelerinin Türkiye’de de büyük bir gelişme göstereceğini doğruluyor.
Tüm bu gelişmeler dahilinde internet reklamcılığının önem kazanmasının sebebi ise, sağladığı avantajlar. Özellikle geleneksel reklam uygulamaları ile karşılaştırıldığında; İnternet Reklamcılığı, interaktif, ölçülebilir, ekonomik ve esnektir.


{2}

Çok Okunan Haber

BU FOTO TARTIŞILIYOR

Erdoğan yanlısı basın Ecevit – Clinton toplantısında Ecevit’e çok yüklenmişlerdi. Halbuku foto azizliği idi. tıpkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir