Anasayfa / Siyaset Haberleri / ‘İDEOLOJİK ISLIK’

‘İDEOLOJİK ISLIK’

‘İdeolojik halay’dan sonra şimdi de ‘ideolojik ıslık’
Islık çalarak tempo tutmak gibi bir suç var mı? Varmış. İdeolojik üflemeye bakarmış.Araya gayet ‘ideolojik’ 1 Mayıs kutlamaları, gayet ‘ideolojik’ bir Usama bin Ladin macerası girdiği için kaynadı gitti. Oysa ki bu esnada literatüre ‘ideolojik ıslık’ gibi bir tamlama da girmiş bulundu.
Hiç lafı dolandırmadan tarifeyi verelim. Bu ülkede ‘ideolojik’ lafı negatif bir titreşimle ortalarda dolanıyorsa, bilin ki çok yakınlarda ya bir solcu ya da bir Kürt var. Normalden, asıldan sapma olarak kabul edilen ‘ideolojiyi’ küfürleştirme gayretinin de, bu zihni açıdan dar kapsama alanının da aslında bir ideolojiye tekabül ettiği pek farkına varılmaz.
* * *
‘ıdeolojiyle’ savaş hiç yeni bir şey değil. Fakat bunun yakın dönemde adlı adınca bir suç unsuru haline gelişi 2000’lerin başına rastlıyor. ‘ıdeolojik halay’ gibi trajikomik bir tamlamanın öğrencilere karşı kullanıldığını, haklarında dava açıldığını yahut soruşturmalarla disiplin cezaları aldıklarını biliyoruz. Tek bir üniversiteye mal edilemeyecek kadar çok malzeme var arşivlerde.
Aydın Erdem, Diyarbakır’da 6 Aralık 2009’da katıldığı bir gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Dicle Üniversitesi öğrencisi bir gençti. Olayı takip eden günlerde Dicle Üniversitesi’nin farklı kampüslerinde Erdem’i anma etkinliğine katılan öğrencilerden Hilal Altun, Bahattin Erkmen, Faruk Güneyli, Esin Günay, Erdal Dündar, Nesibe Güneyli, Meral Yaşar ve Benazir Gezici’yi ise bu sebepten bir yargı süreci bekliyordu.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada beşi tutuklu olarak yargılanan sekiz öğrenciye toplam 72 yıl 1 ay hapis cezası çıktı geçen hafta.
* * *
ıddianamede sıralanan suçlar şöyle: ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’,
‘Örgütün propagandasını yapmak’, ‘Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi’ ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ ve ‘Islık çalarak tempo tutmak’…
Evet ıslık çalmak. Ama bunun herhangi bir ıslık olmadığını biliyoruz; ‘ideolojik ıslık’ yani…
2009’da Kenan Doğru isimli genç de etrafında Öcalan lehine sloganlar atılırken ‘zıplayarak onayladığı’ için, kendisi slogan atmasa da 10 ay ceza almıştı. Bu da ‘ideolojik zıplama’; kayıtlara geçti bile…
ışte bu da bir ideoloji.
Daktilonun sonu
Tarih çizelgesinde öyle bir zamana denk gelmişiz ki, bu süratli gidişat insana havadan nostalji yapma fırsatı sunuyor. Her gün başka bir şey için ‘devrin sonu’… Son on yılda talebin yüzlü rakamlara inmesiyle gidişatla başa çıkamayan Hindistan’daki son daktilo fabrikası geçen haftalarda kapısına kilit vurdu. Bir tuhaf oldum.
Annemle eski banka arkadaşlarını ziyaret edişlerimizde, daha okuma yazma bilmezken köşede oynasın diye beni daktilonun önüne oturturlardı. ılk o zaman el sürmüşümdür. Lise yıllarında eniştemin daktilosuyla balkonda geçirdiğim yaz tatilleri var. Çok sonra işe başladığımda bilgisayar klavyesinde yazı yazmak bana kedi sever gibi gelmişti. Haşin basmamak için gayret gerekti.
Hani daktiloda satır sonu kolu çektiğinizde çıkan bir ses vardır. Onun yeri de dolmuyor ya…
Sanırsınız 70 yaşındayım.
 


{2} 

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir