Anasayfa / Siyaset Haberleri / Hangi Parti ne oy alır

Hangi Parti ne oy alır

Ali Atıf Bir’in seçim öncesi kapsamlı seçmen analizi

CHP’Yİ BİRİLERİ ŞİŞİRİYOR 3 milyon 250 bin oyu hesaba katmayanlar var.. HANGİ PARTİ NE OY ALIR

Bugün Gazetesi yazarı Ali Atıf Bir, seçim tahminlerinin abartıldığını iddia ederek CHP’nin oy oranının şişirildiğini öne sürdü. Partilerin bundan önceki seçimlerde aldığı oy ornalarını ve seçmen sayısını köşesinde yayınlayan Bir, ‘CHP’nin en fazla alacağı oy %27.2 olur.’ diyor.

İşte Ali Atıf Bir’in ‘CHP’yi birileri şişiriyor’ başlıklı o yazısı

CHP’nin oyunun patladığını, hatta ‘risk alarak :)’ birinci parti olacağını söyleyenler var.

Öylesine de söylemiyorlar, partizanlık seviyesini abartıp propagandanın gözünü çıkarıyorlar.

SEÇİM SONUÇLARINA BAKALIM

Onlar her böyle yaptıklarında hem elimdeki verilere hem de geçmiş seçim sonuçlarına bakıyorum. CHP’nin bırakın birinci parti çıkmasını %27’nin üzerinde oy alabileceğini göremiyorum. Gelin sonuçlara bir bakalım.

31 milyon 500 bin seçmenin geçerli oy kullandığı 2002 seçimlerinde CHP’nin oyları %19.3’tü.

35 milyon 100 bin seçmenin geçerli oy kullandığı 2007 seçimlerinde ise CHP’nin aldığı oy %20.8. Yani 3 milyon 600 bin yeni seçmenin geçerli oy kullandığı 2007 seçimlerinde CHP 1.5 puan fazla oy alabilmiş.

YENİ SEÇMENİN YÜZDE 14 CHP DEMİŞ

Bu, CHP geçen seçimde yeni seçmenin 526.500’ünün oyunu almış demek. (Bazı oylar da DSP ya da Genç Parti’den gelmiş olabilir.) Yani yeni seçmenin %14’ü CHP’ye gitmiş.

Son iki seçimin oy kullanım ve geçerli oy sayılarına bakarsak bu seçimde 40 milyon 100 bin seçmen geçerli oy kullanacak demek. Eski CHP seçmeninin tümü yine CHP’ye verirse 7 milyon 300 bin kişi demek bu.

5 milyon yeni seçmenin zor ama bu kez %30’unun CHP’ye verdiğini düşünelim 1 milyon 500 bin oy da oradan geldi.

Genç Parti, DSP oylarının tamamının ve %2 MHP oyunun CHP’ye gittiğini varsayalım (yanlış anlamayın bol bol veriyorum) 2 milyon oy da oradan gelir. 200 bin oy da diğer küçük sol ve aşırı sol partilerden gelsin.

CHP EN FAZLA YÜZDE 27 ALIR

Böylece toplam CHP oyları 11 milyona ulaşır ve CHP’nin en fazla alacağı oy %27.2 olur.

Diyeceksiniz ki niye diğer sağ partilerden CHP oy çıkmaz? Çıkmaz. Tarihi olarak çıkmaz. “Çıkar” diyen Türkiye’deki seçmenin oy verme davranışından anlamıyordur. Sağ, dindar ve muhafazakâr seçmene şu andaki uzaklığıyla CHP’nin bu kitleden oy alması mümkün değil. Bu kitle için CHP alternatif değil. Bu tür seçmen çay içmek istiyor. Kahveye belki razı ama CHP onlar için hâlâ gazoz.

Sağ, muhafazakâr, dindar seçmenin de şu andaki tabloda AK Parti’den başka alternatifi yok. Olsa belki deneyecek ama yok. AK Parti’nin bazı tavırlarından rahatsız olsa da “oyları bölünmesin” diye kendi “alternatif” yaratmıyor zaten.
AK PARTİ YÜZDE 47.5 İLE BİRİN PARTİ OLUR

O zaman gelin AK Parti’yi tahmin edelim. Yeni geçerli oyların % 45’ini alsa 2 milyon 250 bin oy eder. Geçen seçimlerden %45’in hâlâ AK Parti’ye oy vereceğini düşünsek 15 milyon 800 bin oy da o demek. DP ve diğer sağ ve aşırı sağ partilerden 1 milyon oy daha çalsa toplam oyu 19 milyon 50 bine çıkar. Bu da AK Parti’yi %47.5 ile yine birinci parti yapar.

Gördüğünüz üzere kaba bir hesapla AK Parti’nin alacağı oy en az geçen seçimlerdeki kadar. Dolayısıyla CHP’den “tarihi fark” bekleyenler şimdiden hayal kırıklığına hazır olsunlar. Hatta şimdiden yeni bir “lider” arayışına da girebilirler.

{3}

MERAL AKŞENER PARTİ BAŞINA GEÇERSE..

MHP mi? Onu da siz tahmin edin. MHP’nin seçimlerden sonra Bahçeli ile hesaplaşacağı ortada. Daha önce de yazdım. En iyi başkan adayı Meral Akşener. Yapsınlar onu başkan, doğru dürüst de strateji çizsinler bak MHP nasıl kanatlanıyor.

{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir