Anasayfa / Siyaset Haberleri / GÜL’DEN BAŞKANLIK SİSTEMİ.

GÜL’DEN BAŞKANLIK SİSTEMİ.

Gül’den “Başkanlık Sistemi” Açıklaması
Tokat’ta gündeme ilişkin açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlık sistemi tartışmasını da değerlendirdi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum sinyali verdiği Başkanlık sistemi tartışmaları için “Türkiye’nin gündeminde böyle bir konu yok, Başbakan da bir soru üzerine düşüncelerini paylaşmıştır” dedi.


Tokat’ta bulunan Cumhurbaşkanı, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.


Cumhrubaşkanı Abdullah Gül’e Tokat Valiliğini ziyareti sırasında başkanlık sistemi tartışmaları hatırlatıldı.


“Şu Anda Gündemde Değil”
Bu konunun daha önce de gündeme geldiğinde düşüncelerini paylaştığını dile getiren Gül şöyle konuştu:
“Şu anda Türkiye’nin gündeminde böyle bir konu yok, Sayın Başbakan da sorulan bir soru üzerine düşüncelerini paylaşmıştır. Şimdi ümit ederim ki Türkiye başarılı bir genel seçim yapar. Genel seçim büyür, kardeşlik içerisinde cereyan eder ve bunlar demokrasinin temel unsurlarıdır, çoğulcu sistemlerde seçimler olur. Ondan sonra ümit edermi ki yeni bir anayasa yapma imkanı olur. Bu tip temel konular o zaman daha geniş şekilde konuşulur, tartışılır bunların tartışılması şu açıdan faydalı herkes ne istediğini bilir, tercih yapılırken o doğrultuda tercih yapılabilir.”


“Basın Özgürlüğüne Büyük Önem Veriliyor”
Gül, Ergenekon soruşturması kapsamında son dönemde yapılan aramalar ve tutuklamaların ardından başlayan basın özgürlüğü tartışmaları hakkında da bir değerlendirmede bulundu.


Türkiye’de basın özgürlüğüne büyük önem verildiğine dikkat çeken Gül, “Mahkemeler, kanunlar ne gerektiriyorsa hepimiz ona uyacağız, nihai kararı mahkemeler verir” dedi.


Gül, “En gelişmiş demokrasilere yakışacak bir Basın Yasası var, Basın Konseyi basınla ilgili cemiyetleri ile birlikte hazırlandı. Bugün gördüğümüz bazı sorunlar, Basın Yasasından değil, Terörle Mücadele Kanunundan kaynaklanan konular söz konusu. Bunları birbirinden ayırdetmek gerekiyor ama basın özgürlüğü; herkesin düşündüğünü yazması, çizmesi, ifade etmesi demokrasinin en önemli konularındandır. Şüphesiz ki bunları yaparken de basının saygınlığını muhafaza etmek, basın hürriyetini başka konulara alet etmemek de basın dünyasının görevi.” diye konuştu.

{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BİZ O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirmek üzere Uşak’a geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.