Gül:

Gül: Her şeyi biliyorum yüzlerine vurmadım


2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşananlarla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, o döneme ait tüm detayları bildiğini söyledi.


Demokrasiye yakışmayan çok şey yaşandığını belirten Gül, “Geçmişte olanların bugün olmasına müsaade etmem. Tüm detayları biliyorum ama kimsenin yüzüne vurmadım” dedi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007 yılındaki tartışmalı “367” oylamalarının perde arkasında yaşanan olaylar ve yeni iddialarla ilgili ilk kez konuştu.


Türk siyasi hayatının en önemli krizlerinden biri olan 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin perde arkasındaki gelişmelerle ilgili iddialar, 367 tartışması çerçevesindeki iddiaları yeniden gündeme getirdi. Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın yanısıra dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis’teki cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmaması için dönemin ANAP lideri Erkan Mumcu üzerinde baskı kurduğu ileri sürülmüştü.


GELECEĞE BAKIYORUM


Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ tarafından ANAP eski Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya gönderildiği ileri sürülen belgeyi görmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Ben o dönemin bütün detaylarını bilirim ama geçmişi kurcalamak yerine hep geleceğe bakıyorum. Geçmişte olanların bugün olmasına müsaade etmem. O dönem demokrasiye yakışmayan bir çok şeylerin olduğunu hep beraber gördük” dedi.


Resmi ziyaret için Polonya’ya giderken uçakta Cumhurbaşkanlığı muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Gül, 2007’deki 367 oylamalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu süreçte yaşanan her detayı bilmesine rağmen bugün kimsenin yüzüne vurmadığını belirten Cumhurbaşkanı, “Devlet yönetiyoruz, her zaman kendimi bir cumhurbaşkanı olarak çocuğun annesi gibi görüyorum” diye konuştu. İşte Cumhurbaşkanı Gül’den gündemdeki olaylara ilişkin çarpıcı değerlendirmeler:


O BELGEYİ GÖRMEDİM


Başbuğ’un, Erkan Mumcu’ya gönderdiği iddia edilen belgeyi görmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Daha taze sayılır tarih açısından bu olaylar. Sizler hepiniz de bunları bire bir yaşadınız. Bizler aktör olduk, sizler de bunları takip ettiniz. O dönem demokrasiye yakışmayan birçok şeylerin olduğunu hep beraber gördük ettik ama isim bazında bir şey söylemek istemem. Daha ileride belki bunlar daha yazılır, çizilir. O dönemde çok şeyler oldu, bunu herkes biliyor. Yani herhalde geriye baktığımızda bunlar inkar edilmeyecek gerçekler, çünkü herkes hayatta, herkes biliyor” dedi.


Kendisini Cumhurbaşkanı olarak çocuğun annesi gibi gördüğünü ifade eden Gül, “Öncelikli olan devletimizi korumak.. O açıdan her şeyi detaylarıyla biliyorum onu söyleyeyim. Çünkü dışarıdan bir insan değildim ben. Nihayetinde hükümetin bir parçasıydım ve hatta bütün güvenlik işleriyle de ilgilenen başbakan yardımcısıydım. Ama hiçbir zaman Cumhurbaşkanı olduktan sonra ne kimsenin yüzüne vurmuşumdur, ne ima etmişimdir. Çünkü demin söylediğim gibi bir çocuğun annesi gibi davranmak gerekliliğini görmüşümdür. Ve hep de öyle davrandım” diye konuştu.


GEÇMİŞTE OLANLARA BUGÜN İZİN VERMEM


Bunların geçmişte kaldığını belirten Gül, şöyle devam etti: “Hep geleceğe bakıyorum. Geçmişi çok kurcalamak yerine, şuna önem verdim ve herkese bunu da söylemişimdir; ‘geçmişte olanların bugün olmasına müsaade etmem demişimdir.’ Türkiye’nin çok önemli büyük meseleleri var, hep beraber omuzlamamız gereken. Onun için kendi ülkemizi, kendi devletimizi hırpalatmadan, Türkiye’yi daha ileriye taşımak… Politikam bu oldu ve hep buna inandım. Böyle yapmaya da çalışıyorum.”


Cumhurbaşkanı Gül, ‘5 yıl sonra sizi nerede göreceğiz?’ sorusu ise “Dur bakalım, kim neyi garanti edebilir değil mi? Böyle uzun vadeli planlar yapmak pek doğru değil. Hep beraber yaşayarak göreceğiz. Nasıl geçmişi gördüyseniz, hep beraber onu da görürüz” karşılığını verdi.


Türkiye tehdide aldırış etmez


Gül, İsrail’in 2. Ma

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir