Anasayfa / Siyaset Haberleri / Gelin bakalım siz bu darbeyi niye yaptınız

Gelin bakalım siz bu darbeyi niye yaptınız

Bülent Arınç, ”Bugün, cumhurbaşkanlığı yapmış, Milli Güvenlik Konseyi’nin başında bulunmuş bir insan ve konseyin hayatta kalan üyelerine ‘gelin bakalım siz bu darbeyi niçin yaptınız, nasıl yaptınız?’ diye bir soru soruluyorsa inanın bunları idam etmekten daha güzeldir” dedi.

Arınç, Bugün TV’deki ”Temsilciler Meclisi” programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

12 Eylül darbesi ile hesaplaşılması açısından Kenan Evren’in ifadesinin alınacağının anımsatılması ve görüşlerinin sorulması üzerine Arınç, şunları söyledi:

”12 Eylül 1980’de darbe yapanlar 1982 Anayasasını hazırlayanlardı. Bu darbeciler kendilerini koruyacak bir hüküm koydular oraya. Bizim 26 maddelik Anayasa değişikliği maddelerden biriyle darbecileri koruyan, zırh altına alınan bu maddenin tamamen kaldırılmasını istedik. CHP buna itiraz etti oylamalara katılmadı, MHP hepsine katıldı, hepsine ‘Hayır’ oyu verdi. BDP hiç katılmadı. Biz 336 oy ile bunu kaldırdık. Çünkü önemli olan budur, darbenin izini sileceksiniz. Bundan sonra hiç kimse ‘Nasıl olsa ben anayasa yaparım buna da bir geçici hüküm koyarım ve bundan sonra da ben ümitle yaşarım’ diyemeyecek. Artık darbesiz, cuntasız bir devlet düzeni, anayasa düzeni arzu ettik. Millet de yüzde 58’le kabul etti. O günden bu yana sayın Kılıçdaroğlu herkesi güldürecek laf ediyor; ‘Bunlar mı hesap soracaklar 12 Eylül’den? Dava mı açılacak? Hangi mahkeme buna bakacak?’ Kitleleri bununla avuttular. Ama millet bunu söyleyenlere güldü ve yüzde 58 oy verdi. Dolayısıyla bugün Cumhurbaşkanlığı yapmış, Milli Güvenlik Konseyi’nin başında bulunmuş bir insan ve Konseyin hayatta kayan üyelerine ‘Gelin bakalım siz bu darbeyi niçin yaptınız, nasıl yaptınız? diye bir soru soruluyorsa inanın bunları idam etmekten daha güzeldir. Yaşlarına bakarak aradan bu kadar zaman geçmişken verilecek ceza noktasında değilim. Artık darbecilerin Türkiye’de sorguya çekilebileceğini görmek insanların gözünün açık gitmemesi demektir.”

Arınç, ”Bir, Anayasadan bunu kazıdık, artık geçici maddeler yok. İkincisi ‘gel bakalım’ diye sorguya çekiyoruz. Birisinin ömrü vefa etmedi ama diğerleri herhalde savcının karşısında ya da savcılığa giderek onların bulunduğu yerde ifadelerini alacaklardır. Bence iş bu noktada bitmiştir. Önemli olan da budur” dedi.

Tutukluluk sürelerinin uzun olmasını da eleştiren Arınç, şunları kaydetti:

”İddia ediyorum; Mehmet Haberal tutuklu olmasaydı, Mustafa Balbay tutuklu olmasaydı, Engin Alan tutuklu olmasaydı bugün aday olmazlardı. Onların aday olmasına ve yarın bir gün parlamentoya girecek olmasına tutukluluk hallerinin devamı etkili olmuştur. Ben şimdi onların yerindeyim; iki senedir tutukluluğum devam ediyor hatta üç sene olmuş, dört sene olmuş. ‘Kardeşim çıkacak gibi de değilim ben burada mı çürüyeceğim?’ diyor. Haberal’ın CHP’den aday olacağına binde bir ihtimal verir miydiniz? Ben tanıdığım kadarıyla vermem. Ama baktı ki oradan ancak milletvekili olmak mümkün, babası da öyle söylemiş ya da söyletilmiş onlar da koymuşlar. Rahmetli babası varsa onu kastetmiyorum Ankara’daki babasını kastediyorum. Bunlar gazetelerde çok yazıldı. Sadece onun için değil başkaları için de sayın Demirel’in aracı olduğunu herkes söylüyor. CHP’nin içindekiler de dahil.”

Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili soru üzerine Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının olduğunu, bunun çözüleceğini belirtti. Arınç, ”Sözleşmeli meselesi çözülecek” dedi.


”CHP YÜZDE 30’U GEÇERSE AK PARTİ YÜZDE 60’I GEÇER”

Ana muhalefet partisinin şüphesiz CHP olacağını dile getiren Arınç, ”Ama bu Gürsel Tekin’in anketlerine benzemez. Bir puan önündeyiz AK Partinin derseniz, buna kargalar da güler” diye konuştu.

Arınç, Deniz Baykal’dan sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun gelmesiyle CHP’de yeni bi

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir