Anasayfa / Siyaset Haberleri / Eylemci Taş Atıyor Jandarma Seyrediyor

Eylemci Taş Atıyor Jandarma Seyrediyor

Artvin’in Hopa ilçesinde Başbakan Erdoğan’ın konvoyuna yapılan taşlı saldırıda ortaya çıkan fotoğraf Türkiye’nin gündemine oturdu.

Fotoğrafta, Başbakan’ın seçim otobüsü ve konvoy taşlanırken jandarmanın sadece olup biteni seyrettiği görülüyor. Olaylarda bir kişi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Bir koruma polisi de aracın üzerinden düşerek beyin kanaması geçirmişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, saldırı esnasında askerlerin hareketsiz kalmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Arınç, “Polis göstericilere müdahale ederken jandarma bir köşede duruyor. Bu soru işaretidir.” dedi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da, olaylarda ciddi güvenlik zafiyetinin bulunduğunun altını çizdi. Dün İstanbul’da konuya değinen Başbakan Erdoğan ise CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Rüzgâr eken fırtına biçer.” sözlerine tepki gösterdi: “Neyin rüzgârını ektik ki fırtına biçeceğiz? Orada CHP’nin bir pankartı var; ‘Tek yol sokak, tek yol devrim.’ Altında ‘Halk evleri’ yazıyor. Her şey ortada.”

{3}

Artvin Hopa’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyuna yönelik saldırı, seçim sürecini geren kilometre taşlarından biri oldu. Bir kişinin öldüğü, bir koruma polisinin de ağır yaralandığı olaylardan geriye kalan bu fotoğraf, Türkiye’nin gündemine oturdu. Başbakan’ın seçim otobüsü taşlanırken jandarma birliklerinin müdahalede bulunmaması ve sadece seyretmekle yetinmesi, tartışma doğurdu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, jandarmanın olaylar sırasında hareketsiz kalışını eleştirdi. Hurriyet.com.tr’ye değerlendirmede bulunan Arınç, “Fotoğrafta, polis göstericilere müdahale ederken jandarma bir köşede duruyor. Bu soru işaretidir. ‘Peki neden jandarma hareketsiz kaldı?’ diye sormak gerekir. Eminim oradaki en yüksek mülki amir olan kaymakam bir açıklama yapacaktır. Ama polis bir çaba içindeyken askerlerin hareketsiz kalması, açıklamaya muhtaç bir durum.” şeklinde konuştu. Ayrıca, “Bunlar organize olaylar. Tahmin ediyorum ki seçime kadar da sürecek.” şeklinde bir analiz de yaptı. Bakan Hayati Yazıcı da Erdoğan’ın Hopa mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylarda ciddi güvenlik zafiyetinin bulunduğunu söyledi. Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu konuyu İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceleyecektir. Güvenlik güçlerimizin bu tür durumlarda, olayları gerçekleştirenlere göz açtırmamaları gerekmektedir.” görüşünü dile getirdi.

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ise Zaman’a yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin bir eksiklik varsa bunların ortaya çıkarılacağını söyledi. Jandarmanın tedbir amaçlı olarak o noktada tutulduğunu kaydeden Yemlihalıoğlu, olaya neden müdahale etmedikleri ile ilgili eleştiriler için ise, “Bu konuda şu aşamada bir yorum yapmam doğru olmaz. İçişleri Bakanlığı olayları incelemek için müfettişler görevlendirdi, onlar da incelemelerini sürdürüyor. Bir eksiklik, aksaklık varsa bunlar ortaya çıkarılacaktır.” dedi.

Emniyet Müdürü istifa etti

Öte yandan Artvin Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, dün görevinden istifa etti. Yerine, geçici görevlendirmeyle Polis Başmüfettişi Hüsrev Salmaner getirildi. Vali Yemlihalıoğlu’nun da istifa ettiği dedikoduları dolaştı. Bu haberleri yalanlayan Vali, “Ben şu anda görevimin başındayım. Öyle bir şey yok.” açıklamasını yaptı.

İhmalin sebebi çift başlılık

Bölgede görev yapmış üst düzey bir yönetici, olayda idarî, istihbarî zafiyetlerin bulunduğunu; jandarmanın olaylarda pasif kalmasının köklü bir soruna işaret ettiğini söyledi. Söz konusu isim, “Yaşananları bir terör olayı değil, idarî tedbirlerin yetersizliği ve jandarma teşkilatının çift başlı yönetiminden kaynaklanan bir tedbirsizlik sürecinin sonucu olarak değerlendirmek lazım.” değerlendirmesini yaptı. Olayda çift taraflı ihmal olduğunu anlatan yetkili isim, hem idarî tedbir almayanların hem de jandarmanın sorgulanması gerektiğine dikkat çekti. Yerel kaynakla

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir