Ergenekon’la değil Halkla bütünleşmeliyiz

Ergenekon’la değil Halkla bütünleşmeliyiz

Enver Aysever, CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunan parti olduğunu söyledi. “Milletvekilliği dokunulmazlığı yargıdan kaçmak için zırh olmamalı” diyen Aysever CHP için ise; “Bir dönüm noktasındayız. Hatamız ve eksikliklerimiz varsa bunlarla yüzleşmeli ve kendimize itiraf etmeliyiz. Tartışılmaz kutsallarımız olmamalı” dedi.

12 Haziran’da yapılacak seçimlere doğru hızla giderken partilerde de heyecan artıyor. Özellikle aday adaylarında. Ve 11 Nisan’a kadar bu heyecan devam edecek. Çünkü listeler YSK’ya bu tarihte sunulacak.
Elbette seçimlere gidilirken en çok merak edilen parti CHP. Son iki hafta içinde “taciz”, “Ergenekon” iddialarıyla gündeme gelen CHP, diğer taraftan da yeni siyasi hedeflerine yönelik adımlar atıyor. Bedelli askerlik konusunda kanun teklifi, bir grup gazeteciye açıkladıkları “Sivil Toplum Raporu” gibi girişimler CHP’yi izlenmeye değer hale getiriyor. Kısaca bir taraftan eski bagajlarının verdiği sıkıntılarla baş etmeye çalışırken, bir taraftan yeniyi arıyor.
Bu hafta Söyleşi-Yorum’da CHP’yi ‘yeni’leştirmek hedefiyle siyasete girdiğini söyleyen gazeteci Enver Aysever ile konuştuk. Enver Aysever ile konuşurken CHP içindeki ‘Eski’ ile ‘Yeni’ arsındaki büyük mücadeleyi görme imkanım oldu. Bu mücadeleyi kimin kazanacağını zaman gösterecek. Ancak şu gerçek ki, partide herkesin ‘kafası karışık’. Görünen bu kafa karışıklığının seçimlere kadar sürecek.
Son gelişmeden başlayalım. Fikri Sağlar partiye dönemedi ama Ergenekon Davası tutuklusu Mehmet Haberal partiye üye oldu. Bu mu Yeni CHP?
Fikri Sağlar’ın partiye dönememesi açıkça kötü. Ben PM’den tam tersi biri karar çıkacağını düşünüyorum. Demek ki, PM içinde de Eski CHP’yi savununan 38 kişi varmış.. Haberal’ın üyeliğinin parti tabanında ne kadar destek bulacağını bilmiyorum. Ama üye oldu diye de milletvekili olacak diye bir şey yok. Benim için önemli olan şu; ben yurttaşların nasıl adil yargılanma hakkını savunmanın her siyasinin ve aydının görevi olduğunu düşünürüm. Ancak şuna da karşıyım; Milletvekilliği dokunulmazlığı, yargıdan kaçmak için bir zırh olmamalıdır. Ben karşıyım buna. Eğer Haberal için böyle olacaksa yanlış olduğunu söylerim. Haberal’ı vekil yapma planları olan şunu unutmasın, bu parti dokunulmazlığı kürsü ile sınırlamak isteyen partidir.
Yeni CHP ne ifade ediyor senin için?
Yeni CHP içinde sadece ‘yeni’ geçtiği için savunulacak bir mesele değil. Yeni CHP benim için samimiyetle, Batılı anlamda sosyal demokrasi talep edilmesi demektir. Bu anlamıyla, bir, geleneksel sosyal demokrasinin bütün temellerini taşıyan; iki, Batı’daki dönüşümle birlikte toplumdaki farklı kesimlerin de özgürlüklerini savunan bir yapı Yeni CHP. Daha genel söylersek tek başına iktidar isteyen sosyal demokrat partinin adıdır bu.
ESKİ CHP’DEN UZAKLAŞACAĞIZ
Eski CHP’den farkı ne olacak?
Örneğin CHP eskiden yeni anayasa talebini varsa da dillendirmezdi. Yeni CHP bunu dillendirecek. Eski CHP, gelir adaletsizliği, sınıfsal farklılıklar noktasında bir söylemi pek ortaya koyamamıştı, Yeni CHP bu konuda proje ve söylem üretecek, üretti. Eski CHP savunmacı refleksten dolayı laiklik kaygılarını dile getirirken, sosyal demokrat olma özelliğini unutan bir parti idi. Yeni CHP ise sosyal demokrat parti olarak toplumun tüm kesimlerini kucaklıyor. Sadece sınıfsal değil, bireyin de ön planda olduğu dil, din, inanç özgürlüklerini de savunan, anayasal dengeye bağlayan, yerel yönetimleri güçlendiren, örgütlü toplumu talep eden bir partiyiz biz.
Bunları Kılıçdaroğlu’nun başındaki CHP savunabilir mi?
Savunuyor elbette. Çünkü, 21. yüzyılda Türkiye gerçekliklerini, emek merkezli bir düzeni savunan, işçinin, işsizin ve mağdur olan herkesin partisiyiz biz. Ben PM Üyesi Enver Aysever olarak böyle bir CHP’nin daha başarılı olacağını düşünüyorum ve düşüncelerimi her yerde ifade ediyorum. Elbette bunları söylemesi kolay yapması zordur. Bunları söylemek bile bence önemli bir değişim.
Bunları söylemek seçimler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM