Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan’ın Irak Ziyaretinin Şifreleri

Erdoğan’ın Irak Ziyaretinin Şifreleri

Çandar Erdoğan’ın Irak ziyaretinin şifrelerini yazdı
Bölgeyi en iyi bilen yazarın analizi:

ERDOĞAN’IN IRAK ZİYARETİNİN ŞİFRELERİ..

Kullanmaktan özenle çekindiği tek kelime

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Irak’a önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Özellikle Erbil ve Necef kentlerine yapılan ziyaret daha büyük önem taşıyordu. Bugüne kadar Bölgesel Kürt Yönetimi ve Şii kanatla yakın ilişki kurmayan Erdoğan, son ziyaretiyle iki kesimi de önemli mesajlar verdi. Ancak Erdoğan’ın ziyaret boyunca tek bir kelime ‘Kürdistan’ bile demedi. Öte yandan Erdoğan’ın aşure gününde yaptığı konuşmanın Irak’ta şiiler tarafından da büyük bir dikkatle takip edildiği anlaşıldı.

BÖLGEYİ EN İYİ BİLEN YAZAR YAZDI

İşte bölgeyi en iyi bilen yazarlardan Radikal Gazetesi yazarı Cengiz Çandar’ın “Erbil’de Barzani’den seçim desteği; Necef’te ‘Şii Açılımı” başlıklı o yazısı:

Mesut Barzani’nin Erdoğan’ın varlığının Kürtler için çok önemli olduğunu söylemesi açık seçim desteğidir.

Irak Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Tayyip Erdoğan’a Erbil’de armağanını verdi ve seçimler için ‘açık destek’ ilan etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın baş döndürücü bir seyahat ve temas trafiği halinde cereyan eden Irak ziyaretinin son ayağı olan Erbil’de Türk Makyol-Cengiz firmasının inşa ettiği Uluslararası Havaalanı’nın açılışında yaptığı konuşmada Mesut Barzani tarafından övgüye boğuldu.

CESUR ADIMLARDAN BİR YENİSİ

Mesut Barzani, Erdoğan’ın Erbil’e gelişini ‘cesur adımlarından bir yenisi’ olarak ve “Biz ziyaretinizi tarihi bir olay olarak değerlendiriyoruz” diye niteledikten sonra, “Önümüzdeki seçimlerde başarınızın devamını diliyorum. Sizin varlığınız, bölgede barış ve güvenliğin güvencesidir Kürtler için çok önemlidir” diyerek, 12 Haziran seçimleri için ‘açık destek’ ilan etmiş oldu.

Canlı yayın halindeki çeşitli televizyon kanallarının kameraları önünde konuşan Mesut Barzani’yi Erbil’de dinleyenler, yarı-bağımsız Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkanı olarak Kürtlerin ‘ulusal lideri’ konumunda sayılan Barzani’nin bu sözlerle esas olarak Türkiye’nin Kürt seçmenlerine seslendiği yorumunda birleştiler.
Tayyip Erdoğan’ı, kendisini Necef’ten Erbil’e getiren uçağı, Kürdistan Yönetimi’nin tüm bakanlarını kırmızı halı önüne dizerek, uçak merdiveninin başında haki askeri giysileri ve başına sardığı geleneksel puşusuyla çok özel bir ihtimam göstererek karşılayan Barzani, Tayyip Erdoğan’ın ‘halk iradesiyle iktidara geldiğine’ özel bir vurgu yaparak, iktidarının başından beri attığı ‘cesur adımları hayranlık ve ilgiyle’ izlediklerini de belirtti.

TAYYİP ERDOĞAN’DAN ERBİL’E ‘MÜJDELER’

Tayyip Erdoğan ise konuşmasında ‘Kürt’ ve ‘Kürt yönetimi’ sözcüğünü defalarca kullanmasına karşılık, tek bir kez ‘Kürdistan’ sözcüğünü telaffuz etmemesiyle dikkati çekti. Bununla birlikte, daha sonra Türkiye’nin Erbil
Başkonsolosluğu ve Vakıfbank şubesinin açılışında kaldırımda biriken halk önünde yaptığı konuşmada ‘kardeşim Mesut Barzani’ sözcükleriyle Kürt liderine yakınlığını dışa vurdu.
Tayyip Erdoğan, THY’nin de 14 Nisan’da Erbil uçuşlarına başlayacağı bilgisini verdiğinde alkışlarla karşılandı. Ayrıca Erbil Başkonsolosluğu’nda günde 500 adet vize verildiğini hatırlatarak, çok yakında vizenin de kaldırılacağı sinyalini verdi. Böylece, Türkiye ile Irak Kürtleri arasındaki temasların ‘vizesiz’ biçimde kolaylaşacağının ipucunu vermiş oldu.
Resmi açılışı dün akşamüstü Tayyip Erdoğan ve Mesut Barzani tarafından müştereken açılan Erbil Uluslararası Havaalanı, 4500 metre ile dünyanın en uzun yedinci pistine sahip. THY, haftada 7 gün İstanbul’dan, iki gün Ankara’dan ve ayrıca Antalya’dan Erbil’e sefer yapacak. Atlas Jet’e ek olarak THY s

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir