Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan’ın da kaseti var

Erdoğan’ın da kaseti var

DSP Genel Başkanı Masum Türker, MHP ve CHP’de patlak veren kaset skandallarının faillerinin AK Parti iktidarı tarafından bulunamamasını eleştirdi. Türker, ”Bugün Türkiye’nin ileri gelen isimlerinin kasetleri yapılıyorsa, sıradan insanların hiç güvencesi yok demektir” dedi.

AK Parti’nin yeni bir derin devlet yapılanmasına yöneldiğini ve Başbakan Erdoğan’ın da kasetleri olduğunu öne süren DSP lideri Türker, DSP’lilerinde kasetlerinin çıkabileceğini ima etti.

Türker, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Çanakkale’de, Akol Otelde düzenlediği basın toplantısında, kaset olaylarını Türkiye için tehlikeli bulduklarını söyledi.

”Kasetin içeriğini tasvip etmeyebiliriz, doğru olmayabilir” diyen Türker, ”Peki bu kasetleri böyle sistematik olarak bir partinin bütün üst kademelerini izlemek, dinlemek ve bu konuda ne olduğunu araştırmak konusunda yapılanları kimse sorgulamıyor. Oysa devlet, elindeki imkanlarla şu anda bu kaseti yayınlayan siteleri yakalayabilir. Bu sitelerin uzantılarını, kimin yaptığını da bulabilir ama bulmuyor” görüşünü dile getirdi.

KORKU DSP’Yİ DE SARDI

Türker, Türkiye’yi 2.5 partiye dayatma amacına yönelik olarak “belki kendileri için de kasetler olabileceğini” belirterek, ”Bilemiyoruz. Herkesin özel yaşantısını, telefon konuşmalarını nasıl dinledikleri konusunda bir bilgimiz yok ama bugün Türkiye’nin ileri gelen isimlerinin kasetleri yapılıyorsa, sıradan insanların hiç güvencesi yok demektir” dedi.

Kaset olaylarının Deniz Baykal ile başladığını anımsatan Türker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Deniz Baykal ile ilgili ilk kaset kurultay kararlarının alınmasından 15 gün önce çıktı. Şimdi akla bir şey geliyor. Bu kaset çok eskiyse acaba Baykal’a geçmişte şantaj uygulandı mı? Şimdi aynı şey MHP için… Bu kasetler, yeni değil, eski tarihleri içeriyor. Böyle bir kaseti ele geçirenler niye zamanında tedavüle sokmadılar da tam seçim aşamasında soktular? Bu da düşündürücüdür. Böylesi bir yapı nasıl oluşturuluyor, kim oluşturuyor? Bunun ortaya çıkarılması mümkündür.

DERİN DEVLET VURGUSU

Masum Türker, Türkiye’de AKP’nin oluşturduğu yeni bir derin devlet olduğunu iddia etti. Bu derin devletin, yalnız Türkiye’nin içinde oluşmuş, Türkiye’deki güçlerle değil, uluslararası güçlerin de amacını gerçekleştirebilecek yapıda olduğunu ileri süren Türker, ”Özellikle Türkiye’de ulusalcı, milliyetçi çizgide duran her kesimi tasfiye etmeye yöneliktir. CHP’nin içindeki Atatürk milliyetçiliğini tasfiye eden bir duruşa kimse ses çıkartamıyor. ‘Bu ülkeyi kuran partiyiz’ diyorlardı. Bu konuda tamamen değişime herkes seyirci. Kasetlerin oluşumu da budur. Bu konuda ilk kişiler görevden alındığı gün MHP’lilere seslendim, ‘sarı öküzün başını verme, tüm öküzler gider, sürülerde bu böyledir’ dedim. İlkinde ve ikincisinde gidin dedi, üçüncüde gidin demeden insanlar ayrıldı” diye konuştu.

{3}

ERDOĞAN’IN DA KASEDİ VAR

Türker, yaşanan kaset olaylarının Türkiye’de artık hayatın tamamen dokunulur hale geldiği, belirli bir mekanizmanın yönetimine girdiğini gösterdiğine işaret etti:

”Bu kasetlerin, Türk siyasetini etkilediği bir gerçektir. Önce CHP’deki yapıları etkiledi, şimdi MHP’yi etkiliyor. Türkiye’de ileride kimi etkileyeceği belli olmaz. Başbakan da üstü örtülü bir itirafta bulundu ‘bana da şantaj yapmışlardı’ dedi. Demek ki Başbakan ile ilgili kaset var ya da başkalarıyla ilgili kaset var. Bu herkes için söz konusudur, herkes için tehdittir. Bu nedenle bu tehdidin bence gündemden uzaklaştırılıp, kaseti çekenlerin kim olduğunun ortaya çıkartılması gerekir. Suç olan şey, yalnız kasetlerin içeriğindeki kabul edilmeyecek oluşumlar değil, kasetin arkasında olanlar da çok önemlidir. Bizim bakışımız bunların siyaseti etkileyecek hale gelmesinden dolayı çok büyük bir zarara neden olacağıdır.”

{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir