Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan’ın Anayasası

Erdoğan’ın Anayasası

Seçimden sonra hazırlanacak yeni Anayasa’da “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı”nın ortak payda olacağını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Kürt kardeşlerimin sorunlarıyla ilgilenmek için illaki Leyla Zana mı olmak gerekiyor?” diye sordu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, seçimden sonra gündeme getirecekleri yeni Anayasa’da “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı”nın ortak payda olacağını açıkladı. “Kürt sorunu” vurgusunda ve sorunun çözümüne dönük iradede bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bir zayıflamanın söz konusu olmadığını belirten Erdoğan, BDP destekli bağımsız adayların tutumunu da eleştirerek, “Kürt kardeşlerimin sorunlarıyla ilgilenmek için illa Leyla Zana mı olmak gerekiyor?” dedi. Erdoğan Şırnak ve Batman mitinglerinin ardından uçakta gündeme ilişkin soruları şöyle yanıtladı:

Kürt sorunu vurgusunda ton değişikliği mi var?

Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi bizim için 2001 yılında başlıyor. Parti programımızın içinde var. Adına ister ‘Güneydoğu sorunu’, ister ‘terör’, ister ‘Kürt sorunu’ deyin, isterseniz ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ ama bu bizim parti programımızda var. Ağustos 2005’teki Diyarbakır konuşmamdan sonra konu Milli Güvenlik Kurulu’nda tartışıldığında o zamanki Cumhurbaşkanı, ‘Bu nereden çıktı?’ dedi. Ben de parti programımızı yanıma almıştım. Açtım gösterdim. Parti programı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın onayından geçmiyor mu? O zaman bunun mücadelesini biz verdik. Ret olayı vardı, inkâr olayı vardı, asimilasyon olayı vardı. Mücadeleyle bir yere geldik. Önümüzde bir süreç daha var. Özellikle 26 maddelik anayasa değişikliği birçok konuyu aşma imkânı verdi. Biz meseleyi oya tahvil etme gayreti içerisinde değiliz.

Yeni Anayasa’da etnik vurgunun ayıklanması söz konusu mu?

Benim bu yola çıktığımdan beri söylediğim ifadedir. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ortak paydasında buluşalım.” Dört şey çok önemli; tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet. Birlik siyasetine vurgu yapıyoruz. Olması gereken bu. 74 milyonun bir ortak paydası olması gerekir. Bu ortak paydayı da geleceğiz vatandaşlıkta toplayacağız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın yanında bir de 780 bin kilometre karelik vatan toprağı var. Mesela adam çekmiş gitmiş Rum. “Türkiye’ye olan özlemimi unutamıyorum” diyor. Adam bu topraklara hâlâ hasta ama kovmuşlar onu. Bunlar bizi bütünleştirecek şeyler. Din de önemli. Müslüman topraklarda yaşamayı farklı topraklarda yaşamaktan daha evla görüyorum.

ENTELEKTÜEL İTTİFAK

Kürt sorununun çözümünde gelinen noktada aydın kesimin eleştirileri var…

Entelektüel desteğe ihtiyacımız yok. Benim halkımın desteğine ihtiyacım var. Birinci derecede halkın dilidir bizim için önemli olan. Entelektüel kesimin değer yargısıyla bizim yargılarımız örtüşmüyor. Örtüşemez de… Onlarla bazı şeyleri paylaşmak istememize rağmen bize gerekli desteği vermemekte direniyorlar. Allah aşkına seçim sürecine girdiğimiz bir iki aylık dönemde PKK terör örgütünün yandaşı durumunda olan BDP’ye verdikleri destek hangi seviyede? Cayır cayır alıyorlar bu adamları konuşturuyorlar.

 BDP destekli bağımsız adayların süreçteki rolünü nasıl yorumluyorsunuz?

Neymiş, AK Parti, Güneydoğu’da, Doğu’da Kürtlerle ilgili sorunda elini eteğini çekmiş. Kürt kardeşlerimin sorunlarıyla ilgilenmek için illaki Leyla Zana mı olmak gerekiyor?

 Bölgede ve bazı illerde aday seçimleriniz de tartışıldı…

Bakın Kemal Kılıçdaroğlu Van’da konuştu. (Genel Başkan Yardımcısı) Hüseyin Çelik’e ağzına gelmediğini söylemedi. ‘Bıraktın, kaçtın’ diyordu. Böyle siyasetçilik olur mu? Adama sormazlar mı, ‘Sen Tuncelilisin, ne işin var Ankara’da, İstanbul’da?’ Hem öyle bir İstanbullusun ki Kağıthane’ye Kağıttepe diyecek kadar İstanbullusun, bilmiyorsu

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir