Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan Sarkozy’nin Libya Planını Erken Sezdi

Erdoğan Sarkozy’nin Libya Planını Erken Sezdi

Libya operasyonuna start verildiği mart toplantısına Erdoğan’ı davet etmeyen Sarkozy, Kaddafi’nin devrilmesi sonrası 1 Eylül’de yapacağı toplantıya Türkiye’yi çağırdı. Ancak Erdoğan daveti reddetti Libya’ya yönelik operasyon için düğmeye basan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu defa yeni bir şova hazırlanıyor.

BAYRAMI GEREKÇE GÖSTERDİ

Sarkozy, Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından operasyona destek veren ülkelerin liderlerini 1 Eylül’de Paris’e davet etti. Mart ayında operasyon kararı alınan toplantıya Türkiye’yi davet etmeyen Sarkozy, bu defa zirveye Başbakan Tayyip Erdoğan’ı da çağırdı. Ancak Erdoğan’ın Ramazan Bayramı’nı gerekçe göstererek bu toplantıya katılmayacağı belirtildi.

BİRÇOK LİDER TOPLANTIYA KATILMAYACAK

Bu kararda Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin şovunda yer almamak belirleyici oldu. Ankara, Paris’ten gelen devlet ve hükümet başkanı düzeyindeki davete katılım düzeyini değerlendireceğini ancak şimdilik Dışişleri Bakanı ile katılacağını bildirdi. Gerekçe olarak da Ramazan Bayramı gösterildi. Toplantıya başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere birçok liderin de katılması beklenmiyor.

Daveti ilk olarak Davutoğlu’nun 10 bakanla düzenlediği telekonferansta Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe iletti. Fransa’nın Libya’da yeni dönemin şekillenmesi ve Ulusal Geçiş Konseyi’nin meşruiyeti için yaptığı bu önerinin hazırlık toplantılarının ise İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı. Juppe, Temas Grubu üyelerinin kısa sürede biraraya gelmesini istedi.

CİBRİL PARİS’TEN SONRA İSTANBUL’DA

Sarkozy, Ulusal Geçiş Konseyi Temsilcisi Mahmut Cibril’i Çarşamba günü makamında kabul etti. Ardından da düzenlediği ortak basın toplantısında konferansın tarihinin 1 Eylül olarak belirlendiğini açıkladı. Bu tarih, Muammer Kaddafi’nin 1969 yılında darbe ile yönetime baş kaldırışının da yıldönümü. Cibril, Paris’teki görüşmenin ardından önceki gün İstanbul’a geldi. Libya Temas Grubu’nun Siyasi Direktörler toplantısına katılan Cibril, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi. Cibril, Davutoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledikten sonra da Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildi. Davutoğlu, Bingazi’ye yaptığı son ziyaret sırasında da Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil’in liderliğine Türkiye’nin tam desteğini açıklamıştı. Sarkozy’nin Paris’te Cibril’e yönelik tutumuna karşın, Ankara, geçiş sürecinde hızlı hareket etmeme kararı aldı. Başta ABD olmak üzere, birçok ülke Cibril ile hala lider düzeyinde görüşmüyor.

Çok Okunan Haber

“AKP Oy kaybetmeye devam ediyor”

Gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin oylarının düştüğünü belirterek, AKP’deki kan kaybını açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir