Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan PKK’nın intikamını BDP’den alıyor

Erdoğan PKK’nın intikamını BDP’den alıyor

Başbakan Erdoğan’ın ‘bıçak kemiğe dayandı’ sözlerine Demirtaş’tan sert yanıt geldi.

BDP Grup Başkanı Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın “Bıçak kemiğe dayandı, faturası ağır olacak” sözlerine, ‘Ölümlerden BDP’yi sorumlu tutmak, tam bir çaresizlik ve acizliktir. Başbakan PKK’nın intikamını BDP’den alıyor’ şeklinde cevap verdi.Meclisin tatilde olması nedeniyle çalışmalarını Diyarbakır’da sürdüren BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın önceki akşam iftar yemeğinde BDP ile ilgili sert sözlerine yanıt verirken, uyarılarda da bulundu:

‘BARIŞIN YOL HARİTASI BAŞBAKANIN ELİNDE’

“Dün başbakanın açıklamalarını dinledik. Gerçektende haklılık payı olduğuna inansam, zerre kadar haklılık hissetsem asla cevap verme gereği duymam. ‘Bu ülkenin başbakanıdır, bu ülkede ölümler oluyor kendisi tepki gösteriyor’ der belki de cevap vermezdik. Çok açık bir şekilde başbakının dünkü söylemlerine ilişkin net bir duruş belirlemek istiyoruz. Bu ülkede halen devam eden ölümlerden BDP’yi sorumlu tutmak isim vermedende olsa BDP’yi sorumlu tutmak tam tam bir çaresizlik ve acizliktir. PKK her ateşkes ilan ettiğinde BDP’nin katkısı olmuştur. Her ateşkeste BDP askeri operasyonlar dursun diye çaba sarfetmiştir. Ve o zaman başbakan ‘askeri operasyonlar durmaz asker silah bırakmaz’ gibi çarpıtmalarla yine bize hakaret ve tehdit yağdırıyordu. O dönem altını çiziyorduk askeri operasyon durmazsa ölümler durmaz. BDP bunun çabasını sürdürüyor. BDP’nin yaptığı çağrı son derece insancıl bir barış arayışıdır. Başbakan, etrafındakiler ve diğer muhalefet partileri ısrarla askeri operasyonlar daha fazla olsun diye kışkırttılar. Şimdi gelinen noktada en çok barışı savunan, barış için çabalayan BDP mi olmuştur yoksa diğer partiler mi? Herkes elini vicdanına koysun öyle konuşsun. Biz AKP’ye ve başbakana barışa giden doğru yolu göstermeye çalıştık. Kendisinin elinde yol haritası var. Aslında barışın yol haritasıdır. Bunu neden uygulamıyor, çıkıp kamuoyuna neden açıklamıyor? Kürt sorununun ne kadar kolay olduğunu sayın başbakan bilmiyor mu? Biz diğer muhalefet partileri gibi kendisini savaşa mı kışkırttık, daha fazla askeri operasyon yapmalımısın dedik. Diğer muhalefet partileri gibi daha fazla şiddet uygulamıyorsun diye AKP’yi mi eleştirdik? Hayır. Kim kışkırttıysa ölümlerin sorumlusu odur. Tüm bunlardan BDP’yi sorumlu tutmak çarpıtmadır, acizliktir.”

‘BDP, PKK’DAN AYRI BİR ÖRGÜT’

Demirtaş, partisinin şiddetle arasına net ve kesin bir mesafe koyduğunu belirterek, “BDP, çalışma tarzıyla, örgütlemesiyle PKK’dan ayrı bir örgüttür. Son seçimlerde iki buçuk milyondan fazla oy almış, mecliste siyasi grubu olan bir partidir. Siz çıkıp bir ülkenin başbakanı olarak siyasi bir partiyi terörist olarak ilan ederseniz demokrasiyle zerre kadar zihni alakanız yoktur. Başbakana çağrı yapıyorum; faşizme aranıza mesafe koyun aksi takdirde siz zarar görürsünüz”dedi.

“Bugüne kadar yürüttüğümüz çabalar, çağrılar gerçektende anlam bulmuş olmasaydı, bu ateşkes dönemlerinde binlerce insan yaşamını kaybetmiş olurdu” diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

‘YÜZ BİN KİŞİ DE ÖLSE ÇÖZÜM YİNE DE DİYALOGDTUR’

“Eğer nispeten ölümleri durdurabilmişsek bu aynı zamanda BDP’nin katkısı ve başarısıdır. Geçmiş dönemlerde bunları başarabildiysek bu BDP’nin katkılarıyla olmuştur. Fakat bugün yaşanan siyasi atmosferdeki gerilim kesinlikle BDP’nin duruşundan, siyasetsizliğinden kaynaklı değil. AKP”nin çözümsüzlük siyaseti bizi bu noktalara getirmiştir. Ama biz her şey bitmiştir gibi bakmıyoruz. Böyle bir lüksümüz olamaz. Toplum bizden çözüm bekliyor. Halen anaların babaların yüreği ellerinde akan kanın, savaşın durmasını bekliyor. O nedenle şiddet ne kadar tırmanırsa tırmansın siyasetin dili bu kadar incitici olmamalıdır.

Çok Okunan Haber

“AKP Oy kaybetmeye devam ediyor”

Gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin oylarının düştüğünü belirterek, AKP’deki kan kaybını açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir