Anasayfa / Siyaset Haberleri / En iyi AK Parti

En iyi AK Parti

66 yılın en iyisi AK Parti ama oylar CHP’ye!


“CHP’ye oy verin” diyen ve Başbakan Erdoğan’dan sert tepki gören The Economist editörü John Peet’ten tuhaf itiraf: AKP 1945 sonrasının en iyi hükümetidir


The Economist dergisinde “Türklerin CHP’ye oy vermesini tavsiye ediyoruz” ifadelerinin yer aldığı başyazı Türkiye’de siyasetin gündemine oturdu. Başbakan Erdoğan, dün Konya’daki mitingde Britanyalı derginin başyazısını “The Economist sen bu ülkeye çok Fransızsın” diye eleştirirken, Başmüzakereci Egemen Bağış ise Twitter hesabında “her satırı zırvalarla dolu” yorumunda bulundu.
 
İmza: Avrupa editörü Peet
İmzasız yazının kimin tarafından kaleme alındığı da büyük merak konusu oldu. Yıllarca The Economist’in Türkiye muhabirliğini yapan Amberin Zaman, dünkü köşe yazısında “CHP’ye oy verin” verin çağrısının derginin editörlerinin tarafından “uygun görüldüğünü” belirtti.
 
Yazı sadece editörün görüşü
Taraf ’a konuşan derginin Avrupa editörü John Peet ise, başyazının kaleme alanın bizzat kendisi olduğunu söyledi. “Başyazıyı ben yazdım ama Genel Yayın Yönetmeni (John Micklethwaite) üzerinde bir kaç değişiklik yaptı. Yani neticede bu onun yazısı” diyen Peet, derginin daha önce Britanya, Fransa, Almanya, İtalya ve ABD gibi ülkelerdeki seçimlerde de bir partiye bu şekilde açık bir destek verdiğini de kaydetti.


John Peet, “Bu konuda karar alırken tamamen bağımsızız, örneğin Amerika’da bazen demokratları bazen de cumhuriyetçileri destekliyoruz. Sayın Erdoğan’ın hükümetinin Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana sahip olduğu en iyi hükümet olduğuna hala inanıyorum. Ama Genel Yayın Yönetmeni, AKP’nin büyük çoğunluk elde etmesini istemediğimize, seçmenin CHP’ye oy vermesine karar verdi.” dedi.{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir