Anasayfa / Siyaset Haberleri / Emine Ayna Başbakanı Tehdit Etti

Emine Ayna Başbakanı Tehdit Etti

BDP’li Ayna, Başbakan Erdoğan’ı düşmanca bir tavır sergilemekle suçladı.

Diyarbakır’da BDP öncülüğünde düzenlenen eylemde siyah elbiseler giyen yaklaşık 200 kadın, boş bir tabutu taşıyarak, Koşuyolu Parkı’na kadar yürüdü. Burada konuşan Mardin bağımsız milletvekili Emine Ayna, “Seçim sürecinde eğer Başbakan Erdoğan bu düşmanlığa devam ederse seçime giremez. Ne Kürdistan’da ne Türkiye’de seçime giremez. Bu başkaldırı ve isyanın karşısında hiçbir şekilde duramaz” dedi.

Ellerinde, Kürtçe ve Türkçe ‘Bugün bizim günümüz değil, yasamızdır’, ‘Anneler savaş değil, barış istiyor’, ‘Siyaseti değil, silahları sustur’, ‘Öldürün diye doğurmadım’, ‘Ana dilde eğitim istiyoruz’, ‘Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz’ yazılı pankart taşıyan kadınlara, Mardin bağımsız milletvekili Emine Ayna konuşma yaptı. Burada toplanan kadınların hepsinin ‘ciğer ve isyan ateşi’ ile tutuştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“Annelerin barış isyanı, barış talebi, çocuklarımız ölmesin talebi aynı zaman da bir hak talebidir. Aynı zamanda çocuklarının mücadelesinin arkasında durma kararlılığıdır”dedi.

Bir süre önce Tunceli’de çıkan çatışmada öldürülen 7 PKK’lıdan, cenazeleri Diyarbakır’da defn edilen 4 terörist için ‘şehit’ diyen Ayna, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Daha birkaç gün önce Diyarbakır’da 4 tane şehidimizin cenaze törenini yaptık. Şimdi haber geldi yine bir operasyonda 2 insanımızı daha kaybetmişiz ne olacak? Başbakanı her yerde dinliyoruz. Kürt sorunu yoktur diye başladı, arkasından sizi kastederek basına onları görmeyin diyor. Barışın yolu çözümün yolu iki şeyden geçer. Biri önce operasyonlar duracak, ölümler duracak, tutuklanmalar duracak öbürü de diyalogtur.”

Emine Ayna, hükümetin artık diyalog hükümeti olmadığını, Başbakan Erdoğan’ın kendileri için muhatap olmaktan çıktığını söyledi. Ayna, “Biz muhatabımızı ararken muhataplarımıza eylemlerimizle kendimizi göstereceğiz. Gelişecek her askeri ve siyasi operasyonda alanlarda olacağız. Seçim bizim için her şey değil. Evet bizlerde burada adayız ama ölümlerin olduğu yerde seçim olmaz, savaşın olduğu yerde seçim olmaz”diye konuştu.

Emine Ayna, Başbakan Erdoğan’ı da sert bir dille eleştirerek, “Canavarla mücadele etmenin de tek bir yolu ve yöntemi vardır. O da isyan ve başkaldırıdır, başka yoktur. Ve Kürt halkı da bu isyanı ve başkaldırıyı gösteriyor, gösterecek. Çok açık ve net söylüyoruz. Seçim sürecinde eğer AKP hükümeti, eğer Başbakan Erdoğan bu düşmanlığa devam ederse seçime giremez. Ne Kürdistan’da ne Türkiye’de seçime giremez. Bu başkaldırı ve isyanın karşısında hiçbir şekilde duramaz”diye konuştu.

{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir