Anasayfa / Siyaset Haberleri / Demirtaş’ı Endişelendiren AK Partili Aday

Demirtaş’ı Endişelendiren AK Partili Aday

Eski BDP Genel Başkanı ve Bağımsız Hakkari milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, bölgeyi adım adım geziyor. Van, Başkale’de 10 bin kişi tarafından karşılanan Demirtaş, Hakkari’ye yapacığımız gezi öncesi biraz tedirgin olduğunu itiraf ediyor. Zira Uluklu, Demirtaş, Doğanyurt ve Pırkanis’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 25 köy AK Parti Hakkari Milletvekili adayı Mehmet Necip Zeydan hakimiyetinde.

DEMİRTAŞ’A SEVGİ GÖSTERİSİ

Doğanyurt Köyü’ne adım atar atmaz Demirtaş’taki endişe, yerini heyecana bırakıyor. Çocuklar, kadınlar, köyün ağaları, beyleri günler öncesinden hazırlık yapmışlar. Sofralar kurulmuş, herkes sabırsız bir bekleyiş içindeler Demirtaş’ın elini sıkabilmek için. Köylülere, ‘Demirtaş’ı sevgi gösterileriyle karşılıyorsunuz ama Zeydan’ın köyünde oturuyorsunuz. Oyunuz kime gidecek’ diye soruyorum. İçlerinden güçlü bir ses yükseliyor, o tarafa yöneliyorum. ‘Eskiden olsa oylar Zeydan’a ve AKP’ye giderdi. Ama artık güven kalmadı. Vaatlerine herkesin karnı tok’ diyor.

Biraz daha yakından tanımak için kim olduğunu soruyorum. ‘Ben, Yılmaz Erdoğan’ın amcası Kerimullah Bekirağaoğlu’ diyerek söze giriyor: ‘Her yaz bu köye geliriz. Köy halkını hiç bu kadar kararlı görmemiştim. Oylar kesinlikle bağımsızlara.’

AİLELERLE REKABET ETMİYORUZ

Peşin hüküm vermemek için diğer köylerdeki havayı da solumak istiyorum. Uluklu, Demirtaş, Pırkanis hepsinde aynı heyecan. Bir solukta ağızlardan Selahattin Demirtaş çıkıyor. Duyduğum ikinci isim ise şaşırtıcı bir şekilde HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş oluyor. Yöre halkı, tıpkı Demirtaş gibi Kurtulmuş’un da samimiyetine ve doğruluğuna inandığını söylüyor. Gittiği tüm adreslerde seçmene de seslenen Demirtaş’ın mesajı net: ‘Hakkari’den AKP’ye tek bir oy bile çıkarmamak lazım. Seçim bölgelerinde ailelerle rekabet etmiyoruz. Kasım Demir, Necip Zeydan gibi arkadaşlar maalesef başka partilerden aday oldular. Bu hata bir daha yapılmamalı.’

MEDENİYETLER MERKEZİ

Saatler süren köy ziyaretlerinin ardından, dönüş yolunda Demirtaş’a ‘Neden Hakkari’den aday oldunuz’ diye soruyorum. ‘Türkiye’de, Hakkari ‘sürgün yeri’ olarak bilinir ama medeniyetlerin merkezidir. Hakkari insanı çok kültürlüdür, sosyaldir. Gidip geldikçe bunu gördüm ve çok ısındım. Ayrıca partimize karşı büyük bir ilgi var. Eş başkanlardan birinin bu şehirden aday olması, onların motivasyonu açısından önemli olacaktır diye düşündük’ yanıtını veriyor.Olumsuz her açıklama oy demek.

HAKKARİ’DEN BEKLENTİ YÜKSEK

Zeylanlar’ın köylerinden uzaklaşırken Demirtaş’a, ‘Kasım Demir, Necip Zeylan gibi arkadaşlar maalesef başka partilerden aday oldular. Bu hata bir daha yapılmamalı’ sözünü hatırlatıyorum. Demirtaş, şöyle diyor: ‘Bu isimlerin aileleri de bu durumdan rahatsız. İktidar ve güçlü oldukları zaman ekonomik olanaklar, ihaleler de onlarda olacak. Bu olanağı da güya aileleri, tanıdıkları için kullanacaklar. Fakat aileleri ‘Bizim aşiretimizi temsil diyorsunuz ama seçilmeyeceksiniz bu da bizi zor durumda bırakacak. Zeydan Ailesi ve Pinyaşin Aşireti kendi adayını seçtiremedi’ gibi algılanacak oysaki öyle değil’ diyorlar.’ Hakkari’den yüksek oranda oy bekleyen Demirtaş, Başbakan’ın yaptığı olumsuz her açıklamanın kendilerine oy olarak döneceğini belirtiyor.

Burcu Bulut / Akşam
{2}

Çok Okunan Haber

BU FOTO TARTIŞILIYOR

Erdoğan yanlısı basın Ecevit – Clinton toplantısında Ecevit’e çok yüklenmişlerdi. Halbuku foto azizliği idi. tıpkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir