Anasayfa / Siyaset Haberleri / Demirel’in eli 2009’dan beri CHP’nin içinde

Demirel’in eli 2009’dan beri CHP’nin içinde

Yeni Şafak’tan Murat Aksoy, DP eski genel başkanı Süleyman Soylu ile son günlerin en ilginç konu ve kişileri hakkında konuşmuş..

İşte söyleşi…

Demirel’in eli 2009’dan beri CHP’nin içinde

Demokrat Parti eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, Demirel-CHP ilişkisinin bugün değil 2009 yerel seçimlerinde başladığını söyledi. Soylu, “Bu ilişkiyi anlamak için Demirel-TMSF ilişkisine, burada Deniz Baykal’ın rolüne, Yüksek Yargı’nın Demirel şirketleri ile ilgili aldığı kararlardaki ani değişikliklere, Mehmet Haberal’ın rolüne baksın” dedi.

MURAT AKSOY

12 Haziran seçimlerine 1 aydan az bir zaman kaldı. 4 hafta sonra bugün sonuçlar belli olmuş olacak. Ve yeni Türkiye’yi kuracak Meclis aşağı yukarı ortaya çıkacak.
Şüphesiz 12 Haziran seçimlerinde en çok konuşulan parti CHP. CHP’nin Ergenekon sanıklarını ve Süleyman Demirel’e yakın isimleri aday göstermesi birçok soruyu akla getiriyor. Bu işbirliğinin anlamı ve hedefi ne? Bu işbirliği, sandıktan hedeflediği sonucu elde eder mi?
Bu ve benzer soruları eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu ile konuştuk. Soylu, Demirel’in CHP içindeki operasyonu AK Parti karşısında güçlü bir blok oluşturmanın bir parçası olarak niteleyerek, bu işbirliğinin 1960’larda yazılan siyasetin milletten gizlenen yasalarına ve bununla oluşan iktisadi ve siyasi akrabalığa dikkat çekti.
Demokrat Parti geleneğinden gelen biri olarak size hemen şunu sorarak başlamak istiyorum. Demirel’e yakın isimler ve Ergenekon sanıklarının CHP’den aday olmasının anlamı nedir?
Siyasette oyunu arttırmak, iktidar olmak isteyen siyasi partiler kendi bulundukları tabanla yetinmezler. Bunu genişletmeye çalışırlar. Bu Türkiye siyasetinde hep var olmuştur. Bunu yapmanın bir esprisi vardır, o da siyasi şemsiye oluşturmaktır. Özellikle muhalefetin büyüme talebi varsa bu tip konsolidasyonu içeren bir siyaset tarzı zorunludur. Bunun bariz örneği Turgut Özal’ın 1983’te yaptığıdır. Yine 1995’te Erbakan böyle bir hamle yapmıştır. Başbakan Erdoğan 2002’de 2007’de bunu yaptı. Ancak CHP’nin yaptığı yani farklı isimleri bir araya getirmesi böyle bir amacı taşımıyor. Bu biraz yeni yönetimin diyeti gibi gözüküyor.
AK PARTİ’NİN BAŞARISI
Neden bu yola başvuruluyor?
AK Parti 8-9 yıllık iktidarında şunu yapmıştır, Türkiye’de siyasetin alanını meşruiyet içerisinde daraltmıştır. Yani öyle hamleler gerçekleştiriyor ki, diğer siyasi partilerin alan açmasına, büyüyerek siyaset yapmasına, farklı kitlelerle bir araya gelmesine izin vermiyor. Bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum, siyasi bir başarıdan bahsediyorum. Bu yenileşme hamlesi diğer siyasi partilerin hareket kabiliyetini daraltıyor. İlerlemecilik ve yenilik toplumun vazgeçmediği cazibe duyduğu temel belirleyici kriterdir. İşte bu ortamda CHP’nin başına Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu hem bireysel olarak hem de uyguladığı dingin ve rasyonel politikalar açısından aslında CHP’ye yeni siyaset tarzı getirmeye çalışıyor. Ancak bunu fiili olarak hayata geçirmesi için yeterli zamanı olmadı. İşte CHP’nin arayışı burada başladı. Ve Demirel devreye girdi. Demirel’in devreye girmesinin temel bir nedeni var; 12 Haziran 2011’i kendi yerleşik iktidarları için son şans olarak görüyorlar. Kendi yerleşik iktidarının yerini milletin iktidarına bırakmasına tahammül edemiyorlar. Şu anda milletin iktidarını AK Parti temsil ettiği için de, yerleşik iktidarın tüm güçleri AK Parti karşısında en güçlü olan partide yani CHP’de bir araya geliyorlar.
DEMİREL HEP DEVREDE OLDU
O zaman bu ilişki sadece bu seçimlere özgü değil. Öncesi de mi var?
Var. 2009 yerel seçimlerinde Demirel, ciddi bir şekilde CHP’nin adaylarına doğrudan destek verdi. Hatta bugün MHP’den 1. sıradan aday olan Demirel’e yakınlığı ile bilinen eski bir DYP’li bakan, şu anda bizim partimizin Türkiye’nin en popüler belediye başkanlarından bir tanesine aday olduğ

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir