Darbe Komisyonu Süleyman Demirel’i dinleyecek

Darbe Komisyonu Süleyman Demirel’i dinleyecek

Darbe Komisyonu Başkanı Nimet Baş, komisyonun darbe dönemlerinde başbakan ve cumhurbaşkanı olarak görev yapan Süleyman Demirel’i dinleyeceğini açıkladı.
Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, NTV’nin canlı yayında Ercan Gürses’in sorularını yanıtladı.
Nimet Baş, komisyonun dinlenecek kişiler ve belge isteyecekleri kurumları belirlemek için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.
Baş, komisyon üyelerinin eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i de ziyaret edebileceğini söyledi.
Baş, “Süleyman Demirel, 1971 muhtırası ve 80 ihtilali sırasında başbakan, 28 Şubat sürecinde ise cumhurbaşkanıdır. Dolayısıyla döneme bu düzeyde tanıklık etmiş bir devlet adamının dinlenmemesi veya görüşünün alınmaması diye bir şey söz konusu olmaz” dedi.
‘E-MUHTIRA DA İNCELENECEK’
27 Nisan e-muhtırasının, 28 Şubat Alt Komisyonu tarafından inceleneceğini vurgulayan Baş, “Bu konu incelenmeyecek, gündemimiz dışında gibi bir algının oluşmasından çok rahatsızım” diye konuştu.


KOMİSYONUN AMACI
“Bizim amacımız darbelerin gerçek fotoğrafını çekebilmek ve toplumun önüne bu fotoğrafı koyabilmek” diyen Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Toplum darbelerde hep ikna edilmiştir. ‘Evet, darbe olmalıydı. Olmasaydı şu anda terör hala devam ediyordu’ algısı oluşturulmuştur. Bu algıyı oluşturan etkenler ne? Bugün yapılan anketlerde toplum darbelere çok karşı çıkıyor. Bunun oluşmasının da nedeni demokratik iklimdir. Bu demokratik iklimin devamına daima sahip çıkılması önemlidir. Bizim raporumuz böyle bir amaca hizmet etmelidir.”
‘ÇOCUKLARIMIZ DARBELERE TANIK OLMASIN’
Kendisinin her zaman acılara yakınlık hissettiğini belirterek, “Bu aslında acılar ortak acılarımız. Tabii ki herkes kendi siyasi düşüncesi çerçevesindeki acıları algılamak onlara yakınlık hissetmeleri normaldir. Ama biz kadınlar belki biraz daha tüm acılara aynı yakınlığı hissediyoruz. Bu toplumun çocukları bir bedel ödedi inşallah hiçbir çocuğumuz bugünkü milletvekillerimizin anılarını anlatmazlar diye düşünüyorum. İnşallah çocuklarımız böyle şeylere tanıklık etmeden büyürler inşallah çocuklarımız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM