Anasayfa / Siyaset Haberleri / Çukurova Havalimanı

Çukurova Havalimanı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çukurova Havaalanı’nın 30 milyon yolcu kapasiteli olacağını belirterek, ”Bir taraftan yolcu trafiği yaşanırken, bir taraftan da kargo seferleri başlayacak. Kargo terminali ciddi nefes aldıracak” dedi. Bakan Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk ile birlikte Çukurova Havalimanı basın toplantısı düzenledi ve ulaşım projelerini tanıttı. Bakan Çağlayan, artık icraatın başladığı, sözün bittiği yerde olunduğunu kaydederek, arzla talebin kavuşması çok önemli olduğunu söyledi.

Mersin’in geçmiş yıllarda Türkiye’nin gelişimine pek ayak uyduramadığını ifade ederek, Mersin’in maalesef patinaj yaptığını, patinaj yapan arabanın lastiğinin hem kendi kendini hem de patinaj yaptığı alanı yediğini söyledi. Mersin’in lojistiğinin, yerinin, konumunun, insan gücünün avantaj olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Türkiye’de turizm denince artık akla Mersin’in geleceğini ve Mersin’in bir taraftan ticaretiyle, bir taraftan da turizmiyle gelişeceğini kaydetti.  

Çağlayan, Mersin’in temel probleminin işsizlik olduğunu ve söz konusu projelerin Mersin’in işsizliğine ilaç olacağını ifade ederek, projelerin hayata geçmesiyle Mersin’de işsizin iş bulacağını, tüccarın, sanayicinin iş kapasitesini geliştireceğini, ihracatçının da kapasitesi artıracağını anlattı. Mersin’in her türlü güce sahip olduğunu ama gücü kontrollü şekilde kullanmanın önemine işaret eden Çağlayan, Mersin’in en önemli rekabet avantajının ticaret becerisi ve üretim potansiyeli olduğunu ve bu rekabet avantajını daha fazla geliştirerek, AR-GE, inovasyon katarak, istihdamla buluşturarak, bu avantajları bir bütün halinde gerçekleştireceklerini söyledi.

Çağlayan, ”Biz artık ‘yapacağız edeceğizi’ bıraktık, artık yapıyoruz dönemindeyiz. Bugün itibariyle artık, bunlar yapılmaya başlanıyor. Tüm alanlardaki çalışmalarımız bir taraftan proje, bir taraftan ödenek aktarmaları, bir taraftan da işin fiilen başlamasını sağlayacak çalışmaları yapacağız” dedi. –

”MERSİN, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TİCARET AKTARMA MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”

 İktidarları döneminde hava yolunu halkın yoluna çevirdiklerini anlatan Çağlayan, 2003 yılında Türkiye’de 25 havaalanı aktif iken, bugün Türkiye’nin 466 havaalanı bulunduğunu ve Türkiye’nin hava ulaştırmasında dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi.  

Bakan Çağlayan, Çukurova Havaalanı’nın 30 milyon yolcu kapasiteli olacağını belirtirken, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yolcu kapasitesinin 38 milyon 600 bin, Ankara Esenboğa Havaalanı’nın yolcu kapasitesinin ise 10 milyon olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti: ”Bir taraftan yolcu trafiği yaşanırken, bir taraftan da kargo seferleri başlayacak. Kargo terminali ciddi nefes aldıracak. Artık Mersin’in çilekleri uçacak, uçan çilekler yapacağız. Nakliye konusunda belli bir süreye dayanıklı olan çilek gibi hassas ürünleri artık kargo seferleri ile dünyanın her tarafına göndereceğiz. 150 milyon avro yatırım yapılacak. Bu, çok kısa bir süre içinde Mersin ekonomisine karışacak. Mersinli işsizim çalışacak, üretenler ekmek yiyecek, inşaatlar yapılırken binlerce insan çalışacak. Havaalanı bittikten sonra da en az bin Mersinli kişi burada çalışacak. İşsizliği çözüm mü istiyorsunuz alın size çözüm. Havaalanı Mersin’de ticaretin, turizmin, yatırımın önemli bir başlangıcı olacak. Tüccarlar bilir yatırımcılar en kısa sürede ulaşıma bakar, ulaşım alt yapısına bakar. Lojistik alt yapısıyla Mersin dünyanın önemli bir aktarma merkezlerinden biri olacak. Singapur’da ne varsa Mersin’de olacak, Hong Kong’da ne varsa Mersin’de o olacak, Los Angeles, Rotterdam ne yapıyorsa Mersin’de onu yapacak. Mersin, dünyanın en önemli ticaret aktarma merkezlerinden biri olacak. Özellikle bu bölgede çok ciddi bir şekilde öne çıkacak.” Bakan Çağlayan, Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın hemen bitişiğinde yeni nesil bir serbest bölge yapacaklarını da belirt

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir