Anasayfa / Siyaset Haberleri / CHP’ye oy verebilirim diyen AKP’lilerin sayısı arttı

CHP’ye oy verebilirim diyen AKP’lilerin sayısı arttı

Bu seçimlerde kutuplaşmanın eskisi gibi olmadığını göreceğiz. Seçmen normalleşiyor. Türkiye’de 2007 ve öncesinde yapılan araştırmalarda, “Bugün seçim olsa oyumu AKP’ye vereceğim” diyen seçmenin yaklaşık yüzde 65’i, “Ağzıyla kuş tutsa CHP’ye oy vermem” diyordu. Halbuki bugün geldiğimiz noktada bu oran yüzde 45’e düşmüş durumda…

Mine Şenocaklı-Vatan

* İlk günkü söyleşimizde seçmen davranışlarının değiştiğini, normalleştiğini söylemiş ve “Bu seçimde partiler arasındaki kutuplaşmanın da eskisi kadar olmadığına Türkiye şahit olacak. Mesela AKP Antalya’yı alabilir, CHP ise neredeyse yok noktasında olduğu Diyarbakır’da, Muş’ta, Siirt’te, Batman’da milletvekili çıkarabilir” demiştiniz…
Evet. İki tarafın seçmeni de normalleşecek. Dediğim gibi CHP Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da geçmişte kayda değer oy alamadığı illerde ciddi manada oylar alacak, milletvekili çıkaracak, bunun yanında AK Parti de Akdeniz’de, Ege’de, Batı sahillerinde bazı yerlerde oyunu artıracak. Ben özellikle AKP ile CHP arasındaki parti geçişliliğinin eskiye nazaran daha fazla olabileceğini, bir şekilde de seçmenin normalleşeceğini düşünüyorum.

* Böyle düşünmenizin nedeni ne peki?
Bunu anlamak için araştırmacı ya da kahin olmaya gerek yok. Türkiye’de yakın zamanda yapılan seçimlere baktığımızda asker, darbe, türban ve ideoloji ekseninde seçime gidiliyordu. Liderlerin meydanlardaki sert ve olumsuz üslubuna rağmen, bu seçim atmosferinin daha çok Türkiye’nin temel meseleleri ve partilerin bu konudaki çözüm önerileri üzerinde yürüdüğünü seçmenin doğru okuyarak, bu şekilde bir farklılaşma yaşayabileceğini düşünüyorum ve bunu araştırmalarımda da görüyorum.

* Peki ne kadar oy yer değiştirebilir AKP ve CHP arasında?
Bu sözlerim, “Efendim bu AKP’lilerin şu kadarı CHP’ye, CHP’lilerden şu kadarı AKP’ye oy verecek” anlamına gelmiyor. Ama bizim 2007 genel veya 2009 yerel seçimlerinde ‘Diğer’ dediğimiz önemli partiler vardı. 2007’de Demokrat Parti yüzde 5.4, Genç Parti yüzde 3, Saadet Partisi de yüzde 2.3 oy aldı. 2009 yerel seçimlerinde ise Saadet Partisi yüzde 5.2, DP yüzde 3.7, DSP yüzde 2.8 oy aldı. İşte bu küçük partiler de son yıllarda zaten büyük partiler etrafında birleşti. Söylemeye çalıştığım şey şu; partiler arasında yer değiştirenler bu “Diğer” partilerden gelenler mi acaba, yoksa 2007’de, 2002’de oy verenler mi bunu ayırt etmek elbette çok zor. Ama açık olarak şunu söylüyorum; Türkiye’de 2007 ve öncesinde yaptığımız araştırmalarda “Bugün seçim olsa oyumu AKP’ye vereceğim” diyen seçmenin yaklaşık yüzde 65’i “Ağzıyla kuş tutsa CHP’ye oy vermem” diyordu. Halbuki geldiğimiz noktada bu oran yüzde 45’e düşmüş durumda.
Yine seçmenlere “Diyelim ki oy vereceğiniz partiden herhangi bir nedenle vazgeçtiniz. İkinci tercihiniz hangi parti olur?” diye sorduğumuzda, 2007 ve öncesinde AKP’li seçmenin yüzde 5’inden daha aşağıda bir kısmı ikinci tercih olarak CHP derken, bugün bu oran yüzde 10’lara çıkmış durumda. Bu şunu gösteriyor; oy verir vermez benim üzerinde ısrarla söylemeye çalıştığım cümle şu, siyasi partilerin bu seçim dönemindeki Türkiye’nin temel meseleleri ile ilgili projeleri, vaatleri ve çözüm önerileri seçmen üzerinde etkili olacak.

* Öyleyse hangisi daha etkili olacak seçmen üzerinde? AKP’nin Kanal İstanbul projesi mi, yoksa CHP’nin aile sigortası mı?
CHP’nin aile sigortası projesinin, taşeronluğa son vereceğiz projesinin, bedelli askerlik projesinin ve emeklilerle ilgili projesinin seçmeni etkilememesi mümkün değil. Benim yıllardır savunduğum tez ve araştırmalarda gördüğüm, bu ülkede seçmenin çoğu parti tercihi kararını ideolojik nedenlerle değil, günlük yaşamına bakarak veriyor. Mesela herkes, “2007 seçimlerinde Anayasa Mahkemesi’nin 367 veya askerin 28 Nisan e-muhtırası nedeniyle AKP yüzde 46.5 oy aldı” dedi. Tabii ki bunların hiç etkisinin olmadığı anlamına gelmiyor bu ama ben seçim döneminde ve sonrasında yaptığım araştırmalarda şunu gördüm, AKP’nin o

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir